Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Proti Trumpovi se začínají ozývat i konzervativní miliardáři

Demonstrace proti Trumpovu dekretu • Autor: AP/ČTK
Demonstrace proti Trumpovu dekretu • Autor: AP/ČTK

Donald Trump uzavřel americké hranice pro obyvatele sedmi převážně muslimských zemí s tím, že se snaží oslabit teroristickou hrozbu. Dobrá, odkud tedy teroristé do Ameriky přicházejí?

Na to se snaží odpovědět mimo jiné libertariánský think-tank Cato Institute - to je ten, ke kterému se před časem hrdě hlásil Václav Klaus, než se libertariáni, mimo jiné kvůli jeho postojům k ruské invazi na Ukrajinu, přestali hrdě hlásit k němu. Jeho analytik  Alex Nowrasteh se tak probral statistikami a zjistil, že státní příslušníci sedmi Trumpem vyjmenovaných zemí nezabili od roku 1975 ve Spojených státech ani jediného člověka.

Je to tak. Ani jediného. Neznamená to úplně, že by se o to nepokusili - šest Íránců, šest Súdánců, dva Somálci, dva Iráčané a jeden obyvatel Jemenu byli skutečně usvědčeni ze snahy teroristický útok spáchat. Pokud jde o Syřany a Libyjce, v tomto případě se ovšem počet obviněných rovná nule.

Pro představu, ve Spojených státech bylo od 11. září usvědčeno z trestných činů spojených s terorismem 580 lidí. Z toho 40 (6,9%) tvořili cizinci plánující útoky v Americe. Zbytek tvořili lidé, kteří se snažili pomoci teroristům v zahraničí, nebo Američané, kteří chtěli zabíjet jiné Američany. Ti už ovšem v zemi jsou a žádné plošné zákazy je nezastaví.

“Trumpovy prezidentské výnosy nejsou založeny na racionální analýze týkající se hrozeb národní bezpečnosti, protože riziko je velmi malé, zatímco náklady vysoké,” píše analytik věhlasného think-tanku, jenž si zakládá na racionálním a svobodomyslném uvažování. Jako příklad používá 120denní zákaz vstupu pro uprchlíky ze Sýrie. “Od roku 1975 bylo usvědčeno ze snahy spáchat teroristický útok na území USA 20 uprchlíků a pouze tři Američané zemřeli při útocích spáchaných uprchlíky. Všechny se odehrály v 70. letech. Při teroristických útocích syrských uprchlíků ve Spojených státech nezemřel jediný člověk. Pravděpodobnost, že Američan zemře jako důsledek teroristického útoku spáchaného uprchlíkem, je jedna ku 3,6 miliardy." Jistě dobrý důvod, proč uzavřít hranice.

Libertariáni ostatně začínají kromě americké levice vytvářet zajímavou druhou frontu proti Trumpovu vládnutí. Jak refereruje deník The Washington Post, o víkendu se sešli významní přispěvatelé do legendární donátorské sítě bratří Kochových známých masivní podporou republikánských kandidátů a velkého byznysu -  a pro Trumpovo počínání neměli velké porozumění. Zákaz vstupu pro občany sedmi zemí označili za “chybný postup”.

Charles Koch pak prohlásil, že “čelíme velkému nebezpečí, protože se můžeme vydat autoritářskou cestou”. Síť rozděluje během kampaní stovky miliónů dolarů a podle deníku se tak může stát “významným zdrojem odporu” proti stávající administrativě. Dárci už stihli kritizovat i Paula Ryana, šéfa republikánů ve Sněmovně reprezentantů, který před Trumpem okatě sráží paty. Na setkání padaly věty typu „že se Spojené státy odvracejí od základů individualismu, svobody a příležitostí” - nebo že jsme nyní “svědky vzniku prostředí, v němž se může dařit autoritářským sklonům”.

Jisté je, že republikáni, jejichž jménem Donald Trump vládne, zatím třeba právě protiimigrační dekrety v drtivé většině přecházejí hrobovým mlčením.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].