úterý 31. 1. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Donald Trump uzavřel americké hranice pro obyvatele sedmi převážně muslimských zemí s tím, že se snaží oslabit teroristickou hrozbu. Dobrá, odkud tedy teroristé do Ameriky přicházejí?

Na to se snaží odpovědět mimo jiné libertariánský think-tank Cato Institute - to je ten, ke kterému se před časem hrdě hlásil Václav Klaus, než se libertariáni, mimo jiné kvůli jeho postojům k ruské invazi na Ukrajinu, přestali hrdě hlásit k němu. Jeho analytik  Alex Nowrasteh se tak probral statistikami a zjistil, že státní příslušníci sedmi Trumpem vyjmenovaných zemí nezabili od roku 1975 ve Spojených státech ani jediného člověka.

Reklama
Reklama

Je to tak. Ani jediného. Neznamená to úplně, že by se o to nepokusili - šest Íránců, šest Súdánců, dva Somálci, dva Iráčané a jeden obyvatel Jemenu byli skutečně usvědčeni ze snahy teroristický útok spáchat. Pokud jde o Syřany a Libyjce, v tomto případě se ovšem počet obviněných rovná nule.

Čtěte také: Jsi můj nejlepší kámoš, řekl papež Trumpovi. Pak nový prezident vydal své desatero

Pro představu, ve Spojených státech bylo od 11. září usvědčeno z trestných činů spojených s terorismem 580 lidí. Z toho 40 (6,9%) tvořili cizinci plánující útoky v Americe. Zbytek tvořili lidé, kteří se snažili pomoci teroristům v zahraničí, nebo Američané, kteří chtěli zabíjet jiné Američany. Ti už ovšem v zemi jsou a žádné plošné zákazy je nezastaví.

“Trumpovy prezidentské výnosy nejsou založeny na racionální analýze týkající se hrozeb národní bezpečnosti, protože riziko je velmi malé, zatímco náklady vysoké,” píše analytik věhlasného think-tanku, jenž si zakládá na racionálním a svobodomyslném uvažování. Jako příklad používá 120denní zákaz vstupu pro uprchlíky ze Sýrie. “Od roku 1975 bylo usvědčeno ze snahy spáchat teroristický útok na území USA 20 uprchlíků a pouze tři Američané zemřeli při útocích spáchaných uprchlíky. Všechny se odehrály v 70. letech. Při teroristických útocích syrských uprchlíků ve Spojených státech nezemřel jediný člověk. Pravděpodobnost, že Američan zemře jako důsledek teroristického útoku spáchaného uprchlíkem, je jedna ku 3,6 miliardy." Jistě dobrý důvod, proč uzavřít hranice.

Libertariáni ostatně začínají kromě americké levice vytvářet zajímavou druhou frontu proti Trumpovu vládnutí. Jak refereruje deník The Washington Post, o víkendu se sešli významní přispěvatelé do legendární donátorské sítě bratří Kochových známých masivní podporou republikánských kandidátů a velkého byznysu -  a pro Trumpovo počínání neměli velké porozumění. Zákaz vstupu pro občany sedmi zemí označili za “chybný postup”.

Charles Koch pak prohlásil, že “čelíme velkému nebezpečí, protože se můžeme vydat autoritářskou cestou”. Síť rozděluje během kampaní stovky miliónů dolarů a podle deníku se tak může stát “významným zdrojem odporu” proti stávající administrativě. Dárci už stihli kritizovat i Paula Ryana, šéfa republikánů ve Sněmovně reprezentantů, který před Trumpem okatě sráží paty. Na setkání padaly věty typu „že se Spojené státy odvracejí od základů individualismu, svobody a příležitostí” - nebo že jsme nyní “svědky vzniku prostředí, v němž se může dařit autoritářským sklonům”.

Jisté je, že republikáni, jejichž jménem Donald Trump vládne, zatím třeba právě protiimigrační dekrety v drtivé většině přecházejí hrobovým mlčením.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Je akademická svoboda na hrdém intelektuálním Olympu země ohrožena, ptá se francouzská mutace serveru BuzzFeed poté, co vyšlo najevo, že francouzská univerzita v obavě z reakce Moskvy zrušila přednášku kritikovi současného ruského prezidenta.

Na pařížské škole pro politická studia známé pod zkratkou Sciences Po měl v lednu vystoupit americký investigativní novinář David Satter, který dlouhodobě sleduje Rusko a ve své nejnovější knize s názvem Čím méně víte, tím lépe spíte mimo jiné tvrdí, že výbuchy v moskevských činžácích na konci 90. let zinscenovaly ruské tajné služby, aby otevřely cestu Vladimiru Putinovi k čečenské válce a pomohly mu upevnit moc v zemi.

Reklama
Reklama

Dva dny před akcí plánovanou na 19. ledna však škola tiše a bez vysvětlení stáhla pozvánku ze své webové stránky. Že už nemá chodit, se Američan podle svých slov dozvěděl od známého. Oficiálně ho údajně nikdo ze školy ani nekontaktoval, aby mu situaci objasnil.

Zaměstnanec Sciences Po, který pod příslibem anonymity mluvil s reportérem BuzzFeedu, tvrdí, že škola se rozhodla přednášku zrušit ve strachu z toho, jaký dopad by měla na vztah s partnerskými institucemi v Rusku. Sciences Po má družbu s pěti ruskými školami včetně státní Lomonosovovy univerzity a diplomatického institutu pod zkratkou MGIMO, kam jezdili na vyučenou za komunismu i čeští zájemci o diplomacii. Pařížská univerzita se údajně obávala, aby nebyl narušen výměnný program mezi školami a aby studenti Sciences Po, kteří jsou momentálně v Rusku, nebyli vyhoštěni.

Pořádající oddělení univerzity nazvané Středisko pro mezinárodní výzkum (CERI) se tak podle tohoto zaměstnance rozhodlo “samo sebe dopředu zcenzurovat”. “Je to směr, kterým CERI už nějakou dobu jde. Před několika měsíci středisko odmítlo hostit debatu s ukrajinským premiérem,” pokračoval zmíněný zdroj a uvedl také, že když škola loni v květnu uspořádala konferenci o Čečensku, obrátila se na její vedení se stížností ruská ambasáda v Paříži. “Tentokrát se už raděj rozhodli pro autocenzuru, což je brutální,” dodal.

Také David Satter si myslí, že důvodem zrušení přednášky byl strach z ruské pomsty na škole. “Přednášel jsem na Oxfordu, v Cambridge, všude možně. Moje kredibilita tudíž ve hře není,” dodal americký novinář. Reportér BuzzFeedu kontaktoval vedení střediska CERI kvůli oficiálnímu vyjádření, ale neúspěšně. Paradoxně Satterovy knihy našel ve školní knihovně - včetně zmíněného Rusy napadaného titulu Čím méně víte, tím lépe spíte. A prý jde z ruky do ruky.