Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Prostě to nenoste ve službě aneb Fitness náramky odhalily vojenská tajemství

Americká námořní pěchota před patrolou v Iráku • Autor: defense.gov
Americká námořní pěchota před patrolou v Iráku • Autor: defense.gov

Svět je někdy komplikovanější, než si je čtvrteční menu často ochotné připustit. A tato úvaha zpravidla končí otázkou: Tohle vážně nikoho nenapadlo? Zde další příklad.

Webová stránka a sociální síť Strava je oblíbená mezi sportovci, protože s pomocí chytrých náramků (či jiných chytrých věcí) dokumentuje skrze satelitní data jejich aktivitu, umožňuje ji sdílet, porovnávat, chlubit se, hecovat, soutěžit. Vojáci mají ke sportu logicky blízko - a Strava tak má i mezi příslušníky ozbrojených složek řadu uživatelů.

Potíž je v tom, že pokud by u někoho nemělo být možné “skrze satelitní data dokumentovat jeho či její aktivitu”, jsou to právě vojáci. Ať už na domovské půdě nebo na zahraniční misi. Když proto Strava ohlásila velké zlepšení funkcí a zveřejnila i globální mapu ukazující detailně, kde kdo sportuje, rázem se z prostředí vojenských analytiků vyjevila řada překvapujících zjištění. tedy kde přesně leží americká základna v Afghánistánu, kde patroluje turecká a ruská armáda v Sýrii, kde cvičí francouzští vojáci v Nigeru a italští v Džibuti - a dost možná odhalili i několik tajných zařízení CIA. A to trvalo jen několik desítek hodin. Opravdu důkladná analýza by odhalila i skutečně důležitá data o fungování té které konkrétní armády.

Armády - především ta americká, v níž se kombinuje řada zahraničních angažmá a fakt, že její dobře placení vojáci budou s velkou pravděpodobností nějaký chytrý náramek používat -  teď hledají řešení. Řešení je samozřejmě jednoduché. Nenoste ty věci ve službě! A někteří z vás ani mimo službu;  prostě je nenoste, stejně jako si s velitelem nepíšete ze soukromého telefonu.

Je ovšem zarážející, že to nikoho nenapadlo dřív. Stejný moment má ostatně za sebou ruská armáda, která se snaží zakázat svým vojákům zveřejňovat selfie na Facebooku a VKontakte, ruském protějšku oblíbené sítě. Titíž lidé, kteří se teď s chutí vrhli na fitbitová data, totiž na základě selfies a postů ruských vojáků usvědčili Moskvu ze lží o zapojení ruské armády do bojů v Sýrii a na Ukrajině.

P.S. Některým čtenářům menu může název Strava evokovat, že si tu uživatelé radí, co po trénincích jíst, ale slovo pochází ze švédštiny.  Michael Horvath, spoluzakladatel sítě spuštěné v roce 2009, je švédské národnosti a svému partnerovi jím vysvětloval, o co by jejich produkt měl usilovat. Strava je totiž švédský výraz pro anglické strive, tedy usilovat o něco.

Autor: strava.com
Autor: strava.com

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].