pondělí 15. 1. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Na realitním trhu v Londýně, kde jsou jedny z nejdražších bytů na světě, zavládla novoroční kocovina. Ceny klesají, což byl už trend patrný v loňském roce. Podle agentury Bloomberg se ceny na straně nabídky snížily v lednu na nejnižší úroveň od srpna 2015.

Čísla vycházejí z průzkumu mezi prodávajícími, kteří podle firmy Rightmove snížily požadavky při prodeji bytu v průměru těsně k hranici 600 tisíc liber za jednu rezidenční nemovitost. Přesně jde o 600926 liber, tedy v přepočtu o 17,2 milionu korun.  Klesající trend potvrzuje i další průzkum, podle kterého se dům nebo byt v Londýně momentálně prodává v průměru 78 dnů, tedy o sedm dnů déle než v prosincích. Jde o nejdelší dobu za šest let.

Reklama
Reklama

V průměru za celou Británii ceny přitom spíše rostou – v průměru za leden o 0,7 procenta. Jiný průzkum od společnosti LSL Acadata ale ukázal, že i celostátní růst postupně zpomaluje, a to už déle než půl roku. Podle Milese Shipsidea, ředitele firmy Rightmove, je na realitním trhu znát „vlna realismu“.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Česko je další zemí, kde se formuje početná skupina lidí bez důvěry v standardní instituce a politiky. Lidí, kteří se bojí, že skončí na okraji zájmu, případně že jejich zemi zaplaví muslimové prchající před válkou a nouzí. Populisté, kteří umějí na tuto notu hrát, bodují v celém západním světě, píše americký list  New York Times v souvislosti s českou volbou prezidenta.

A Miloše Zemana vykreslují jako jednoho z představitelů tohoto proudu. Příští dva týdny mají podle listu ukázat, jak velkou sílu tento protestní hlas má, a to nejen v Česku, ale v celém regionu.  „Druhé a závěrečné kolo prezidentských voleb pomůže rozhodnout, zda je český národ nadále přitahován na Východ k Rusku a Číně, nebo se více vrátí zpět do náruče Evropské unie,“ píše deník s tím, že druhé kolo bude těsné a kampaň bude špinavá.

Reklama
Reklama

O těsném duelu a špinavé kampani píší i další zahraniční média. Podle bavorských novin Süddeutsche Zeitung nelze vyloučit, že se Zemanův tým bude pokoušet Jiřího Drahoše zdiskreditovat. Deník připomíná první přímou volbu před pěti lety, kdy Zeman vyhrál i díky apelu na protiněmecké nálady části veřejnosti.

O faulech – respektive o Drahošově varování před nimi – se zmiňují i ruská média. Deník Kommersant nebo agentura TASS zaznamenaly, že Drahoš o Rusku hovořil jako o hrozbě pro férový průběh voleb - a že veřejně mluvil o možnosti, že se Rusko bude snažit ovlivnit volby proti němu.

Podle francouzského listu Le Monde je z výsledků prvního kola patrné, že volby jsou a budou referendem o Zemanovi a že Češi jsou veteránem levice už možná poněkud unaveni. Právě to by však mohlo stávajícího prezidenta a jeho tým nabudit k tvrdé hře, tipuje slovenský Denník N: „Ak chce Zeman vyhrať, musí k urnám priviesť nových voličov a, naopak, zneistiť voličov protikandidáta. Použije na to všetko a budú mu pri tom pomáhať Babiš a extrémisti,“ píše slovenský web a dodává, že Zeman je „obratný debatér a bytostný populista, ktorý bežne a veľmi šikovne klame, zavádza, používa podpásové údery a vie, že jeho voličom sa to páči alebo im to aspoň neprekáža“.

The Wall Street Journal vykresluje Zemana rovnou v titulku jako proruského kandidáta: list připomněl jeho pochlebování Vladimiru Putinovi i souhlas se zabráním Krymu a ruskou politikou v Sýrii. Nic z toho však podle listu není pro Zemanovy voliče problém. Příliš dávná je pro ně i vzpomínka na ruskou okupaci Československa před padesáti lety – převahu má naopak strach, že Česko se dostalo do područí Západu, a víra, že Zemanova politika může tuto dominanci vyvážit.

Reklama
Reklama