,,Když po dvaceti minutách dorazily na místo tři sanitky, lékaři našli na ulicích desítky lidí, kteří se něčím dusili. Náš tým přemísťoval pacienty z jedné nemocnice do druhé, protože všude bylo plno,” popsal Mohammed Rasoul, šéf místní záchranky, následky úterního náletu ve městě Chán Šajchún v syrské provincii Idlíb.
Podle všeho zabíjel plyn - a pokud se čísla potvrdí, jednalo by se o nejničivější útok za dobu trvání občanské války v Sýrii. Exilová organizace syrských ochránců lidských práv SOHR uvedla, že zemřelo nejméně 72 obětí. Proopoziční agentura Step news dokonce odhaduje počet mrtvých na stovku. Další stovky lidí byly zraněny. Mezi mrtvými byly i ženy a děti. Na internetu se objevila fotografie sedmi mrtvých dětí na nákladním autě; na základě dosavadních informací BBC jich mělo zemřít nejméně dvacet.
The Guardian píše, že podle svědků šlo o chemický útok. Všechny oběti vykazovaly stejné symptomy - malátnost, dušení, zvracení a měly pěnu u úst. SOHR je opatrnější a dodává, že nyní není v jejich schopnostech potvrdit povahu útoku. Údajně se mělo jednat o sarin. Kdo za útokem stojí, není stále jisté. Podle SOHR na město útočila buď syrská armáda, nebo Rusko, opoziční Národní koalice obvinila prezidenta Bašára Asada. Sýrie i Rusko obvinění tradičně odmítají. Syrští aktivisté jako důkaz zveřejnili i video, které ukazuje, jak útok probíhal a mimo jiné jsou na něm k vidění syrské vojenské helikoptéry, které rozprašují narůžovělou mlhu.
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že plyn pocházel z detonace chemického skladu rebelů. Podle mluvčího Igora Konašenkova byly chemické zbraně vyrobeny v Iráku a byly již dříve použity při útoků rebelů v syrském Aleppu. Britský ministr zahraničí Boris Johnson i experti však tuto verzi odmítají. Podle nich za útokem stojí s největší pravděpodobností Asadův režim.,,Použili zakázané zbraně na své vlastní obyvatele,“ dodal Johnson.
Opozice vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby okamžitě zahájila vyšetřování.,,Pokud se ze strany OSN nic nestane, budeme to brát jako požehnání činům Bašárova režimu,“ píše se ve stanovisku. Francie, která opoziční Národní koalici podporuje, s tímto řešením souhlasí - a její představitelé se domnívají, že útok je důvodem ke svolání mimořádného zasedání. Rada zasedne právě ve středu a na programu je rezoluce, která nasazení chemických zbraní odsuzuje.
Provincie Idlíb je téměř celá kontrolována povstalci a džihádistickou skupinu Hayat Tahrir al-Sham, která je podle všeho propojena s teroristickou organizací Al-Káida. Zajímavé je načasování: k útoku došlo den poté, co americká ambasadorka při OSN Nikki Haley prohlásila, že se americká vláda už se nebude zaměřovat na Asadovo odstranění. Navíc se v Bruselu koná konference o budoucnosti Sýrie. Před jejím začátkem generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že útok v Idlíbu ukazuje na to, že se v Sýrii dějí válečné zločiny.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].