středa 5. 4. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

,,Když po dvaceti minutách dorazily na místo tři sanitky, lékaři našli na ulicích desítky lidí, kteří se něčím dusili. Náš tým přemísťoval pacienty z jedné nemocnice do druhé, protože všude bylo plno,” popsal Mohammed Rasoul, šéf místní záchranky, následky úterního náletu ve městě Chán Šajchún v syrské provincii Idlíb.

Podle všeho zabíjel plyn - a pokud se čísla potvrdí, jednalo by se o nejničivější útok za dobu trvání občanské války v Sýrii.  Exilová organizace syrských ochránců lidských práv SOHR uvedla, že zemřelo nejméně 72 obětí. Proopoziční agentura Step news dokonce odhaduje počet mrtvých na stovku. Další stovky lidí byly zraněny. Mezi mrtvými byly i ženy a děti. Na internetu se objevila fotografie sedmi mrtvých dětí na nákladním autě; na základě dosavadních informací BBC jich mělo zemřít nejméně dvacet.

Reklama
Reklama

The Guardian píše, že podle svědků šlo o chemický útok. Všechny oběti vykazovaly stejné symptomy - malátnost, dušení, zvracení a měly pěnu u úst. SOHR je opatrnější a dodává, že nyní není v jejich schopnostech potvrdit povahu útoku. Údajně se mělo jednat o sarin. Kdo za útokem stojí, není stále jisté.  Podle SOHR na město útočila buď syrská armáda, nebo Rusko, opoziční Národní koalice obvinila prezidenta Bašára Asada.  Sýrie i Rusko obvinění tradičně odmítají. Syrští aktivisté jako důkaz zveřejnili i video, které ukazuje, jak útok probíhal a mimo jiné jsou na něm k vidění syrské vojenské helikoptéry, které rozprašují narůžovělou mlhu.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že plyn pocházel z detonace chemického skladu rebelů. Podle mluvčího Igora Konašenkova byly chemické zbraně vyrobeny v Iráku a byly již dříve použity při útoků rebelů v syrském Aleppu. Britský ministr zahraničí Boris Johnson i experti však tuto verzi odmítají. Podle nich za útokem stojí s největší pravděpodobností Asadův režim.,,Použili zakázané zbraně na své vlastní obyvatele,“ dodal Johnson.

Opozice vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby okamžitě zahájila vyšetřování.,,Pokud se ze strany OSN nic nestane, budeme to brát jako požehnání činům Bašárova režimu,“ píše se ve stanovisku. Francie, která opoziční Národní koalici podporuje, s tímto řešením souhlasí - a její představitelé se domnívají, že útok je důvodem ke svolání mimořádného zasedání. Rada zasedne právě ve středu a na programu je rezoluce, která nasazení chemických zbraní odsuzuje.

Provincie Idlíb je téměř celá kontrolována povstalci a džihádistickou skupinu Hayat Tahrir al-Sham, která je podle všeho propojena s teroristickou organizací Al-Káida. Zajímavé je načasování: k útoku došlo den poté, co americká ambasadorka při OSN Nikki Haley prohlásila, že se americká vláda už se nebude zaměřovat na Asadovo odstranění. Navíc se v Bruselu koná konference o budoucnosti Sýrie. Před jejím začátkem generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že útok v Idlíbu ukazuje na to, že se v Sýrii dějí válečné zločiny.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Americká policie hlásí znepokojivý trend: v určitých státech USA klesá počet ohlášených případů různého typu násilí. Policie kalifornské megapole Los Angeles v úterý oznámila, že oproti stejné době v loňském roce poklesl počet hlášených případů sexuálního násilí o čtvrtinu a u domácího násilí téměř o desetinu. Policie si nedělala výzkum o tom, jaké jsou přesné důvody posunů, nicméně vzhledem k tomu, že statistiky se takto hýbou pouze v hispánské komunitě, lze se podle nich domnívat, že jde o následek tvrdé imigrační politiky. A tyto závěry z toho vyvozují i někteří novináři či aktivisté.

Řada obětí sexuálního či domácího násilí z řad „latinos“ buď sama pobývá na území USA nelegálně, nebo do této kategorie spadají jejich příbuzní. „Představte si mladou ženu, vaši dceru, sestru nebo matku, která nenahlásí, že byla obětí sexuálního útoku, protože se bojí, že tím svoji rodinu rozdělí,“ prohlásil šéf losangeleské policie Charlie Beck. A prohlásil to během události, která by měla nelegální imigranty naopak uklidnit. Starosta LA Eric Garcetti rozšířil na další bezpečnostní složky dlouhodobou politiku města dodržovanou od roku 1979, podle níž losangeleská policie nezastavuje lidi na ulici, jen aby je zkontrolovala, zda v zemi pobývají legálně.

Reklama
Reklama

Obavy z ohlašované přísné imigrační politiky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa nemají jen imigranti sami, ale také města či oblasti, kde ve vyšší koncentraci pobývají. „Obávají se, že se dále naruší už tak křehký vztah mezi menšinami a policií,“ píše deník The Los Angeles Times. Navzdory městským garancím jsou známy případy, kdy agenti federálního Úřadu pro imigraci a celní správu (ICE) zatýkali ilegální imigranty v soudních budovách, kam přišli svědčit v projednávaných případech. Podle LA Times se tak otevřela otázka, zda budou imigranti ochotni s policií jakkoliv spolupracovat.

Právě ICE losangeleskou policii za její prohlášení kritizuje – a nesouhlasí také některé organizace zabývající se imigrací. „Vyvozovat z tohoto poklesu hlášení souvislost s imigrací by bylo velmi předčasné,“ řekla LA Times Jessica Vaughan z washingtonského think-tanku Center for Immigration Studies podporujícího omezení imigrace, ale vstřícnost pro ty, kteří přísnými pravidly projdou.