pátek 23. 12. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Server Verge sestavil žebříček toho, co nám, lidskému rodu, ve vesmíru v uplynulém roce povedlo. Je toho docela hodně, můžeme si vnitrodruhově pogratulovat, tady jen ve zkratce a stručnosti:

Objevili jsme gravitační vlny. Konečně. A hned dvakrát: Jev, který předpověděl Albert Einstein a jenž byl poslední vědecky nedoloženou součástí jeho teorie relativity - byl vědecky doložen. Ačkoliv se už několikrát v minulosti zdálo, že objev je pouze  otázkou času, až v roce 2016 bylo definitivně jasno. Vědecký tým, který za ním stojí, slibuje na příští rok další novinky.

Blue Origin znovupoužil znovupoužitelnou raketu: Jako první soukromá firma na světě.

Pluto je pryč, ať žije X: Přibyly důkazy, že jsme sice Plutu odebrali planetární privilegium, ale přesto naše Sluneční soustava má devátou planetu. I když je to tedy hodně tajemný a velmi odtažitý spolubydlící.

Po roce ve vesmíru do zaslouženého důchodu:  Americký astronaut strávil Scott Kelly strávil 340 dní na oběžné dráze, což je rekord. Po návratu se rychle vrhl do bazénu a ohlásil penzi. Jeho tělo ovšem je a zůstane užitečným nástrojem pro zkoumání dlouhodobého pobytu v beztížném prostředí.

SpaceX přistála na vodě: Další velký výkon soukromé společnosti - a velký krok k tomu, aby se z letů do vesmíru stalo něco velmi běžného.

A možná další domov na obzoruNa hodně vzdáleném, pravda. Ale skalnatá planeta kroužící kolem Proximy Centauri by nás jednou hostit mohla…

https://www.youtube.com/watch?v=tlch-DWaQE0

 

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Páteční menu často referuje o kosmonautice, plánech na dobývání vzdálených planet a galaxií. Proto nemůže pominout ani výjimečnou expedici, která se odehrála v britském Wiganu.

Masový koláč (přesněji masovo-bramborový) vystoupal s pomocí balónu do stratosféry: celá cesta nahoru do výše 30 kilometrů, pobyt na okraji vesmíru, a pak cesta zpátky dolů mu celkem zabraly tři hodiny. Výzkumníci ho vyslali směrem k nebi u příležitosti světového šampionátu v jedení koláčů, které se odehraje příští týden.

Po poněkud tvrdém dopadu putoval koláč do laboratoře, kde prý byly podrobeny zkoumání molekulární změny, které v něm proběhly. Prošel totiž unikátním procesem: upečený cestou nahoru zmrzl. Organizátor pokusu a majitel místního baru tvrdí, že získaná data soutěžícím pomohou zlepšit výkony: „Bude to první krok pro lidstvo směrem k časům pod 16 vteřin,“ prohlásil Tony Callaghan z města, které je s koláči velmi těsně spojené.

Nejprve se zde soutěžilo v tom, kdo sní nejvíc koláčů za určitý čas; tady byl rekord sedm koláčů o průměru 12 centimetrů za tři minuty. Poté, co začala britská vláda prosazovat zdravější stravování, soutěží se již v nejrychlejším pojídání jednoho kusu. Zatím je ovšem rekord 35 vteřin. I proto si média nenechala ujít příležitost a jejich zprávy o (skoro) vesmírné výpravě v titulku často provází výraz Pie in the Sky – doslova koláč v nebi, jinak idiom označující velké, ale často nesplnitelné přání.

https://www.youtube.com/watch?v=Ptn0lZprtiw