Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Pluto je pryč, ať žije X. A další vesmírné objevy roku

Scott Kelly • Autor: REUTERS
Scott Kelly • Autor: REUTERS

Server Verge sestavil žebříček toho, co nám, lidskému rodu, ve vesmíru v uplynulém roce povedlo. Je toho docela hodně, můžeme si vnitrodruhově pogratulovat, tady jen ve zkratce a stručnosti:

Objevili jsme gravitační vlny. Konečně. A hned dvakrát: Jev, který předpověděl Albert Einstein a jenž byl poslední vědecky nedoloženou součástí jeho teorie relativity - byl vědecky doložen. Ačkoliv se už několikrát v minulosti zdálo, že objev je pouze  otázkou času, až v roce 2016 bylo definitivně jasno. Vědecký tým, který za ním stojí, slibuje na příští rok další novinky.

Blue Origin znovupoužil znovupoužitelnou raketu: Jako první soukromá firma na světě.

Pluto je pryč, ať žije X: Přibyly důkazy, že jsme sice Plutu odebrali planetární privilegium, ale přesto naše Sluneční soustava má devátou planetu. I když je to tedy hodně tajemný a velmi odtažitý spolubydlící.

Po roce ve vesmíru do zaslouženého důchodu:  Americký astronaut strávil Scott Kelly strávil 340 dní na oběžné dráze, což je rekord. Po návratu se rychle vrhl do bazénu a ohlásil penzi. Jeho tělo ovšem je a zůstane užitečným nástrojem pro zkoumání dlouhodobého pobytu v beztížném prostředí.

SpaceX přistála na vodě: Další velký výkon soukromé společnosti - a velký krok k tomu, aby se z letů do vesmíru stalo něco velmi běžného.

A možná další domov na obzoruNa hodně vzdáleném, pravda. Ale skalnatá planeta kroužící kolem Proximy Centauri by nás jednou hostit mohla…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].