Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Piráti berou příznivce Kalouskovi, k volbám nejvíc míří důchodci

Staronový předseda Pirátů Ivan Bartoš • Autor: ČTK
Staronový předseda Pirátů Ivan Bartoš • Autor: ČTK

Zbývá necelý měsíc do sněmovních voleb, ve kterých se podle mnohých komentátorů hraje o budoucí podobu České republiky. Předvolební průzkumy mluví už několik měsíců poměrně jasně: hnutí ANO zůstává jasným favoritem a vypadá to, že žádná strana nemá šanci náskok Andreje Babiše dorovnat. Po CVVM to aktuálně hlásí i agentura Median. Výzkumné agentury nicméně jedním dechem dodávají, že kvůli poměrné velké skupině nerozhodnutých voličů je těžké předpovídat složení Sněmovny po říjnových volbách. Dokazují to i průzkumy minulých parlamentních voleb v roce 2013, kdy agentury za téměř stejné hypotetické volební účasti přiřazovaly sociálním demokratům třicetiprocentní podporu (ve volbách ČSSD získala necelých 21 procent), zatímco pro hnutí ANO by v září 2013 hlasovalo pouze třináct procent (reálný výsledek byl 19 procent). Zde je několik bodů, které by přesto mohly leccos napovědět: 

 1. Až deset stran se může na podzim dostat do Poslanecké sněmovny.

 1. Pouze čtyři strany (ANO, ČSSD, KSČM a ODS) mají dostatečně velké jádro voličů, aby si svým vstupem do Sněmovny mohly být jisty.

 1. Klesá podpora KSČM a mírně i TOP 09.

 1. ANO stagnuje okolo 26–27 procent, na druhém místě se ustálila ČSSD s podporou okolo 14 procent.

 1. Výrazně posílili Piráti, pro které se vyslovuje stále více voličů mladších 35 let. Zvyšující se podpora Pirátů je vysvětlována odchodem části voličů od Kalouskovy TOP 09.

 1. Roste podpora Okamurovy SPD (6–7 procent), která těží z uvolněné části protestních hlasů KSČM a ze stagnace hnutí ANO.

 1. Nejvyšší volební potenciál má stále hnutí ANO - může dosáhnout až 32 procent.

 1. V září by se voleb zúčastnilo přes 60 procent respondentů. Nejčastěji by dorazili voliči nad 65 let (přes 70 procent), nejméně lidé do 34 let (50 procent).

 1. Oproti předchozím měsícům se zvyšuje volební angažovanost studentů (61 procent).

 1. Necelá polovina pravděpodobných voličů je rozhodnutá k říjnovým volbám dorazit a zároveň ví, koho bude volit.

 1. Více než čtvrtina voličů se zatím nerozhodla, jestli se voleb vůbec zúčastní.

Autor: Median
Autor: Median

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].