Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Patří mrtví lidé do kompostu?

Muzea jsou nové chrámy :: Etika hnojení :: Proč ženy prohrávají v šachách

Zatímco pohřbívání těl do země zabírá stále vzácnější místo, kompostování by planetě mohlo naopak prospívat • Autor: Milan Jaroš
Zatímco pohřbívání těl do země zabírá stále vzácnější místo, kompostování by planetě mohlo naopak prospívat • Autor: Milan Jaroš

Muzea moderního umění jsou nové náboženské svatostánky,píše BBC – a nejde o pouhou metaforu. Autor eseje, kritik Jason Farago, si všímá řady konkrétních rysů, které naznačují, že muzea převzala v našich životech úlohu, kterou v minulosti zastávaly kostely a chrámy. 

Budova z roku 1997 učinila z dříve ospalého španělského města Mekku turistů. • Autor: Wikipedia
Budova z roku 1997 učinila z dříve ospalého španělského města Mekku turistů. • Autor: Wikipedia

Postřeh první: muzea jednoznačně vévodí žebříčku nejžádanějších staveb, které by architekti chtěli projektovat. Zatímco v renesanci či baroku toužili kreslit katedrály, dnes se největší hvězdy své branže poznají podle toho, že staví muzea a galerie. Důvody jsou celkem logické a nemusí mezi ně nutně patřit láska k modernímu umění. Projekty nových muzeí jsou velkorysé, architekt si může dovolit extravagantní nápady, které by mu při stavbě banky nebo mostu nejspíš neprošly. Muzeím jsou dopřávány obrovské plochy a prestižní stavební parcely. 

Přímo v architektuře si pak Farago všímá dalších podobností s katedrálami. Muzea mívají obrovská vstupní atria, která zpravidla neplní praktickou funkci, jen mají návštěvníka ohromit. Dojem sakrálnosti prostoru posilují vysoké bílé zdi, jež jsou poznávacím znaménkem těchto staveb už přes sto let. Promyšlenost osvětlení si nezadá s vitrážemi chrámových oken. 

A podobnost existuje i v ryze přízemní rovině: zatímco o pár staletí dříve bohaté rody financovaly stavby katedrál, dnes jsou mecenáši žhaví dávat peníze do muzeí. Fakt, že se do muzeí chodí nejčastěji v neděli a jazyk kunsthistoriků klade důraz na transcendenci, jsou už jen drobnosti, které postavení nových svatostánků stvrzují. 

Esej zakončuje výtvarný kritik paradoxním postřehem. Vzhledem ke zjevné inspiraci duchovními tradicemi je pozoruhodné, že v muzeích současného umění si vůbec neškrtnou díla, která mají vážně míněný religiózní charakter.

U duchovních témat ještě chvíli zůstaneme, i když tentokrát to pojmeme méně vznešeně. Internetový magazín Slate zjišťoval, jak se náboženské systémy dívají na stále populárnější myšlenku, že lidské tělo by se po smrti mělo proměnit v kompost a vrátit do životního cyklu jako výživné hnojivo

VA stL TM iLlek • Autor: Respekt
VA stL TM iLlek • Autor: Respekt

Idea vzešla z prostředí ekologických organizací a je v principu logická. Zatímco pohřbívání těl do země zabírá stále vzácnější místo a kremace produkuje skleníkové plyny, kompostování by planetě mohlo naopak prospívat. Zatím nejdál se v realizaci dostal

projekt Urban Death Project

, který vymyslela architektka a antropoložka Katrine Spadeová. 

Do roku 2022 by měla v americkém městě Seattle vyrůst první taková kompostárna, jejíž princip je zevrubně popsán na webových stránkách projektu. V třípatrovém úložišti a za přispění čilých mikroorganismů by měl vzniknout systém, v němž se v horním patře rodina se svým zesnulým obřadně rozloučí a ve spodním si o pár týdnů později vyzvedne kompost, který si může vysypat na zahradě pod kytky. 

Je to bezpochyby šetrný odchod ze světa, magazín Slate se však zabývá hlavně otázkou, do jaké míry bude eticky přijatelný. Zdálo by se, že velká náboženství budou mít s kompostováním problém, článek však ukazuje, že proměna těla v hnojivo může být nakonec průchodnější, než se zdá. 

Existuje řada případů z minulosti, kdy se církevní autority dokázaly ve věcech pohřbívání velmi pružně přizpůsobit nové realitě. Židé, jejichž rituální předpisy jsou celkem přísné, dnes vzhledem k nedostatku místa v Izraeli nejen běžně pohřbívají nastojato, ale dokonce ve vícepatrových hřbitovech, přičemž ve vyšších úrovních zajišťuje povinnou přítomnost země hrstka hlíny. 

Rituální potřebu muslimů spočinout po smrti přímo v zemi smířil s americkými předpisy - vyžadujícími naopak povinně rakev - inovativní typ rakve s otvíracím dnem. A katolíkům by mohla cestu ke kompostování usnadnit nedávná encyklika papeže Františka o tom, že každý by měl podle svých možností bojovat s globálním oteplováním.

Rozdíly v zastoupení mužů a žen v některých oborech jsou pověstné, snad nikde ale muži nedominují tak silně jako v profesionálních šachách.Jak dokládá článek v magazínu Aeon, mezi sty nejlepšími šachisty světa najdeme jen dvě ženy. A mezi téměř patnácti sty velmistry jich je pouhých 31. 

yayaya • Autor: Respekt
yayaya • Autor: Respekt

Historická odpověď, kterou se svým typicky hulvátským způsobem nezdráhal často opakovat ani legendární Bobby Fischer, říká, že ženám to zkrátka tolik nemyslí. Autorka článku Hana Schank, která sama v dětství šachy hrála a hrají je i obě její děti  (syn a dcera), se s tím nechtěla smířit a do tajemství pánského úspěchu v šachu se ponořila hlouběji. 

Objevila zajímavé věci. Dětské šachové oddíly vytvářejí prostředí, v nichž se dívky necítí dobře; mívají pocit, že jsou nevítané, a málokterá vydrží. Pokud to dokáže, čeká ji pak nad šachovnicí  náročné období puberty – v tu dobu chlapci posílení testosteronem často doprovázejí hru agresivními průpovídkami nebo siláckým odhazováním sebraných figur, což na dívky opět vytváří nepříjemný tlak.

Pro skutečnou kariéru v šachu člověk potřebuje trenéra, jenže to jsou v drtivé většině muži. Rodiče musí s důvěrou tolerovat pobyt dospívající dcery s dospělým mužem na trénincích, soustředěních a soutěžích. Takové výjezdy jsou navíc dražší, protože sportovní pár se musí ubytovat odděleně. 

Řada takových drobných detailů postupně většinu šachistek vyřadí. A pokud ne, jejich sportovní sebevědomí může výrazně utrpět. Zajímavě to potvrdily některé studie, jejichž účastnice hrály šachy na dálku přes počítač. Pokud ženy věděly, že hrají proti muži, hrály mnohem hůř než proti ženě či neznámému hráči. 

Jak už to tak bývá, problém genderových rozdílů se mnohem častěji skrývá ve společenském systému než ve vrozených dispozicích obou pohlaví. A právě šachy v tom jsou ukázkovým příkladem – ostatně příznačné je, že svou hlavní světovou soutěž šachisté ženám otevřeli až v roce 1986.  

Video: Rozhodnutí Nejvyššího soudu povolilo ve Spojených státech sňatky osob stejného pohlaví. Jedna z nejvlivnějších aktivistických skupin Freedom to Marry tím dosáhla svého hlavního cíle a po dekádách bojů ukončila činnost. Loučí se tímhle videem - a pozor,  jedno oko při něm nezůstane suché. 

 

Kulturní tip: Fargo. ČT2 18.7.2015 21:35. Mrazivým krimithrillerem se v roce 1996 celosvětově proslavili bratři Coenové, kteří za původní scénář získali Oscara. Příběh zpackaného únosu odehrávající se v zasněžené Minnesotě vycházel ze skutečného případu - ale Coenové novinovou zprávu povýšili na melancholickou úvahu nad nesmyslností lidské existence. Na scénu uvedli řadu bizarních, ale přitom uvěřitelných postav, jimž vévodila těhotná policistka z provinčního zapadákova, která se nestačí divit, jak se kolem kupí mrtvoly. Na místo činu se pak nedávno vrátil stejnojmenný seriál, který Coenové produkovali.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].