úterý 18. 7. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

V aktuálním tištěném Respektu je článek o výsledcích nedávného summitu G20 v Hamburku. Protože v českých médiích zapadlo, zastavme se i v úterním menu u tématu, na kterém německým hostitelům zvlášť záleželo: na budoucnosti Afriky. Nejchudšího kontinentu se týkal jediný skutečně konkrétní bod v závěrečném komuniké summitu.

Jednou z německých lekcí uprchlické krize let 2015 a 2016 je, že se Afrika se v posledním roce zařadila k prioritám Angely Merkel. „Kancléřka chce, aby vytváření těsnějších vztahů mezi nejbohatšími státy a nejchudším kontinentem bylo jedním z odkazů její politiky,“ píše server Politico. Jižní soused Evropy bude mít v roce 2050 dvě a půl miliardy obyvatel, dvakrát víc než dnes.

Reklama
Reklama

A tito lidé budou muset najít živobytí - na kontinentu, kde například v pásu na jih od Sahary rozlehlé oblasti vlivem klimatických změn vysychají. „Pokud tam bude příliš mnoho beznaděje, tak samozřejmě spousta mladých lidí budě zkoušet hledat lepší život jinde ve světě. Větší spoluprací s těmito státy budujeme i bezpečnější svět pro nás samotné,“ prohlásila německá kancléřka již před summitem G20.

Němci se snaží vytvořit systém založený na partnerství mezi vybranými, relativně dobře spravovanými africkými zeměmi a G20. Nese název „Compact with Africa“ a na rozdíl od dosavadní rozvojové pomoci by cílem nového partnerství měla být podpora vzniku nových pracovních míst a lákání soukromých investorů ze zahraničí. Konkrétní využití peněz, dohoda na hospodářských reformách nebo typ preferovaných investorů by se lišily v každé zemi podle místních podmínek.

„Jsme hnací silou tohoto tématu a toto je teprve začátek,“ říká Angela Merkel.

Tweetni to

Cílem je podpořit tyto relativně dobře řízené země a udělat z nich příklady, které budou další africké státy chtít následovat. Prvních sedm partnerských států tvoří Maroko, Senegal, Rwanda, Tunisko, Pobřeží slonoviny, Etiopie a Ghana. Z těchto zemí - s výjimkou Rwandy - do Evropy přes Středozemní moře přichází značný počet ekonomických migrantů (uprchlíci letos přes moře z Libye do Itálie připlouvají spíše výjimečně). Informace projektu a analýzy o potenciálu pěti z partnerských zemí nabízí web německého ministerstva financí.

„Jsme hnací silou tohoto tématu - a toto je teprve začátek,“ říká Angela Merkel. Kancléřka má velký zájem na tom, aby z toho nezůstala pouze německá iniciativa: i nejsilnější evropská země je příliš malá na to, aby takovým projektem dokázalo Afrikou pohnout. Spojená síla dvaceti nejsilnějších ekonomik světa G20 by to však dokázat mohla.

Ale zdá se, že opravdové zaujetí má z významných státníků zatím jen ona. Německo do začátku vložilo tři sta milionů eur, ostatní státy projekt podpořily, ale bez konkrétních příslibů. Němci již intenzivně spolupracují s Argentinou, která bude příští zemí předsedající G20, a snaží se toto téma udržet na předních místech své agendy.

Jsou tu samozřejmě ještě další pochybnosti: najde se opravdu dost investorů, kteří budou chtít do Afriky vložit peníze? Ani na zahraničních trzích obvykle odvážné a schopné německé firmy se v tomto směru zatím zvlášť nečiní. A opravdu budou mít africké státy zájem omezit migraci - vzhledem k tomu, že tamní ekonomiky a rozpočty řady rodin závisejí na penězích posílaných migranty z jiných kontinentů?

Migranti svým rodinám do Afriky posílají každým rokem více peněz, než činí celková rozvojová pomoc bohatého světa dohromady. Tyto a další pochybnosti dobře shrnuje komentář šéfa afrického vysílání serveru Deutsche Welle Clause Stäckera. Nečinnost ale také není řešení. A jak píše server Deutsche Welle v jiném komentáři, navzdory otázkám a pochybám je merkelovský plán pro Afriku tím nejlepším, který se za dlouhou dobu v Evropě zrodil.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Před pár měsíci se zdálo, že by Martin Schulz mohl z podzimních německých voleb udělat pořádné drama. Na jaře jeho sociální demokracie vyrovnala náskok křesťanských demokratů a Schulze si za kancléře chvílemi přálo víc voličů než Angelu Merkel. Kde ty časy jsou… Euforie z nového kandidáta se rozplynula, sociální demokraté opět výrazně zaostávají a nyní se snaží chytit druhý dech. Pomoci při tom má deset návrhů pro “moderní Německo” - které Martin Schulz v neděli v Berlíně představil.

Angele Merkel a jejímu ministru financí ve zkratce vyčítá, že udělali příliš málo pro evropskou integraci. Malá komunikace s ostatními státy v uprchlické krizi a během krize eurozóny, zvláště pak v případě Řecka, podle Schulze vedla k poklesu solidarity mezi státy EU. Tomu chce čelit krokem, který je mezi německými voliči nepopulární: slibuje výrazně zvýšit německé platby do evropských rozpočtů. Čerpat je však budou moci jen státy, které též přijímají uprchlíky a chovají se tedy solidárně v migrační krizi.

Reklama
Reklama

Z českého pohledu je zvlášť podstatné, že navrhuje výraznou integraci eurozóny, který by se měla stát jádrem EU - a neměla by se při tom nechat brzdit státy, jež do eurozóny nepatří. Program se plně staví za evropské ideje Emmanula Macrona.

Schulz slibuje zařídit, aby občané mohli prakticky všechny úřední úkony udělat online 24 hodin denně.

Tweetni to

Martin Schulz dále slibuje vyšší státní investice do rychlého internetu, železnic, univerzit, škol a školek. Navrhuje dokonce zavedení povinnosti státu investovat v dobrých časech rozpočtové přebytky. Toto pravidlo by fungovalo podobně jako pravidla omezující rozpočtové schodky.

Schulz chce dále vytvořit “inovační alianci” mezi státem, odbory a průmyslem, která by v Německu cíleně vytvářela evropské šampiony v důležitých hospodářských odvětvích budoucnosti - a zajistila tím, že současný německý hospodářský zázrak bude ještě dlouho pokračovat.

Další prioritou je digitalizace státní správy: slibuje zařídit, aby občané mohli prakticky všechny úřední úkony udělat online 24 hodin denně. K jednoznačně levicovým bodům programu patří návrh na zřízení státem placených finančních kont, z nichž bude moci každý občan během svého života čerpat určitou částku na rekvalifikaci, doplnění vzdělání nebo založení vlastního podniku.