pondělí 10. 4. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Šaty dělají člověka a boty ještě víc. Kdo to nechce vzít na vědomí, je buď rebel, nebo ignorant. Ale tahle bota ale zaujme všechny – i ty, kteří si jinak na nohu vezmou cokoli.

Adidas v pátek vyrukoval s novinkou jménem Futurecraft, která má podrážku vyrobenou novou, podle všeho přelomovou metodou 3D tisku. Půjde o první „tištěnou“ botu, která jde do sériové výroby. Právě v ní možná lidstvo udělá první velký krok do nové éry, kde se boty budou místo milionových unifikovaných sérií vyrábět každému na míru, shodují se portály Verge,TechCrunch nebo Quartz.

Reklama
Reklama

Podrážky pro nové adidasky se přitom netisknou standardním vrstvením horkého plastu, jak je u 3D tisku běžné, ale modelují se speciálními paprsky v lázni s umělou pryskyřicí, odkud se jako ve sci-fi filmech vytahuje hotový výrobek spletený z pružných a pevných plastových vláken (viz video tady nebo tady).

Technologie patří kalifornské firmě Carbon 3D, za kterou stojí start-upové fondy zvučných amerických značek jako Google, General Electric nebo Sequoia Capital. V Carbon 3D o svojí metodě mluví jako o „game–changeru“ - tedy jako o něčem, co mění zavedená pravidla hry u výroby nejrůznějších plastových věcí. Trik spočívá v tom, že obvyklý výrobní proces lze zkrátit ze čtyř fází design–prototyp–forma–výroba jen na dvě, kdy mezi designem a výrobkem nic není. Odpadá hlavně drahý a zdlouhavý proces výroby kovových forem, do kterých se plasty vstřikují nebo se v nich lisují.

https://www.youtube.com/watch?v=zXE-icw28n8

Ve všech průmyslových odvětvích takto továrny chrlí miliony stejných výrobků, ale u některých typů zboží – jako jsou třeba právě módní boty – může mít výhody i jiný přístup, kdy design jde rovnou „do tisku“. Je to rychlejší, flexibilnější, a navíc s možností upravit každý kus zákazníkovi na míru. U standardních tenisek dnes trvá rok až rok a půl, než se od designéra dostanou do obchodu, což v pomíjivém světě módy může být nekonečná doba.

Všichni velcí výrobci bot už dnes experimentují s 3D tiskem, ale prozatím spíš šlo jen o show, na jejímž konci byly speciální boty pro sportovce nebo drahé extravagantní kousky pro marketingové účely. Futurecraft má být něco jiného – a to, že nejde o standardní 3D tisk, má napovědět i celý název Futurecraft 4D. Adidas chce letos prodat 5000 párů a příští rok už 100 tisíc. Tou dobou by podrážka měla být hotova za 20 minut.

Cena nových bot zatím nebyla zveřejněna; první recenze se ovšem shodují, že bezpochyby nepůjde o to zdůraznit zákazníkům zlevnění výroby, ale spíš to, že můžou mít na nohou kus opravdového pokroku, za což se také sluší pořádně zaplatit.

„Je to milník nejen pro nás, ale pro celou branži,“ řekl agentuře Reuters Gerd Manz, šéf vývoje v Adidasu. Pokud se technologie osvědčí, Adidas by mohl mít časem navrch v tom, že bude schopen uvést na trh daleko pestřejší nabídku v bezkonkurenčním tempu. A časem, jak už bylo řečeno, otevřít cestu k tomu, aby si každý mohl nechat změřit nohu a nechat vytisknout podrážku jen pro sebe. Gerd Manz věří, že taková doba není daleko: „Individualizace přijde. Ale nejdřív se musíme naučit chodit, až pak běhat.“

 

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Série víkendových rozhovorů, ve kterých americké politické špičky rozebíraly další postup v Sýrii, přinesla dvě důležitá sdělení.  Za prvé – Američané už otevřeně a na jméno mluví o tom, že dnešní katastrofální situaci v Sýrii půjde jen těžko vyřešit bez odstavení Bašára Asada. Za druhé – Donald Trump po útocích z pátečního rána zaujal strategii "počkáme a uvidíme", jak zareagují ostatní, tedy v první řadě Rusko.

Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haley, jejíž emotivní vystoupení s fotografiemi mrtvých syrských dětí dávalo už minulý týden tušit, že Spojené státy ohledně Sýrie mění strategii: nyní líčí pád Asada jako americkou prioritu v oblasti. Respektive jako jednu z priorit, kromě porážky Islámského státu a eliminace íránského vlivu v Sýrii. „Neexistuje možnost, jak dosáhnout politického řešení, zůstane-li Asad hlavou režimu,“ prohlásila velvyslankyně v nedělním rozhovoru pro CNN. „Změna režimu je něco, co se podle nás stane,“ doplnila Haley. A taková tvrzení znamenají podstatný obrat – ještě na konci března naznačovala, že Bílý dům se v podstatě smiřuje s tím, že Asad podporovaný Ruskem zůstane tam, kde je.

Reklama
Reklama

S prioritami je to ale složitější. Pořád platí, že konec Asada nebude bez dohody s Ruskem. Do Moskvy míří tento týden americký ministr zahraničí Rex Tillerson a právě Rusko je teď v syrské krizi na řadě. „Rusko by si mělo položit otázku: Co tam vlastně děláme?“ poznamenal v neděli nový Trumpův poradce pro národní bezpečnost Herbert R. McMaster v rozhovoru pro Fox News. „Proč podporujeme režim, který hromadně vraždí vlastní obyvatelstvo a používá k tomu ty nejodpornější zbraně,“ dodal generál McMaster v prvním velkém veřejném vystoupení poté, co nastoupil na post Michaela Flynna. Podle McMastera je i v zájmu Ruska, aby místo konfrontace spolupracovalo. I on poznamenal, že politické řešení si lze těžko představit souběžně s pokračováním Asadova režimu. „Neříkáme, že jsme jediní, kdo takovou změnu zařídí,“ dodal McMaster.

Na žádnou globální koalici proti Asadovi to ale nevypadá. Tradiční spojenci jako Británie, Izrael nebo Saúdská Arábie americký útok podpořili. Naopak Rusko a Írán avizovaly, že Vladimir Putin si o víkendu volal s íránským prezidentem Hasanem Rúháním a shodli se, že americký útok je porušením mezinárodního práva.

Syrian military opposition advance in Daraa
Boje vládních syrských sil a opozice pokračují • Autor: Abaca, Profimedia

Tillerson jede do Moskvy tento týden na svoji první velkou diplomatickou misi. V neděli prohlásil, že USA nemají žádné důkazy, že by Rusko bylo přímo zapojeno do úterních náletů na město Chán Šajchún, odkud přišly během minulého týdne záběry dětí zabitých sarinem, kvůli kterým Spojené státy na Sýrii zaútočily.

Tillerson ale zároveň odmítá ruskou verzi, podle níž není jasné, kdo za chemickými útoky v Chán Šajchúnu stojí. Podle amerického ministerstva zahraničí je to právě Rusko, jehož selhání a „neschopnost“ vedly k nynější situaci – Rusko podle Tillersona selhalo v roli garanta mezinárodní dohody z roku 2013, podle které se syrský režim měl chemických zbraní vzdát.

Je navíc známou věcí, že Asada dlouhodobě drží u moci právě Rusové. „Jejich selhání vedlo k zabíjení dalších dětí a nevinných lidí,“ prohlásil Tillerson v rozhovoru pro televizi CBS. Kreml si podle něj musí sám odpovědět na otázku, jestli je v roli spoluviníka, anebo jen někoho, kdo se nechal Asadem obalamutit. Podle Tillersona není pravda, že by Rusové odstřihli telefonní linky pro koordinaci dalšího postupu. Právě kvůli koordinaci ministr do Moskvy míří; je evidentní, že další americké kroky v Sýrii se vyjasní po jeho přímé debatě s Vladimirem Putinem.

I_obalka_R15

Text o tom, co způsobí americký útok na Asadovu Sýrii, najdete v novém Respektu 15/2017 pod titulkem První trumpova válka