Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Německá vláda se pře, zda dovolit dívkám na školním plavání burkini

Ilustrační foto • Autor: Globe Media /  Reuters
Ilustrační foto • Autor: Globe Media / Reuters

Zajímavý spor klíčí v německé federální vládě. Ministryně pro rodinu Franziska Giffey si myslí, že by mělo být muslimským žákyním a studentkám v tamních školách dovoleno plavat ve školních bazénech ve speciálních úborech zvaných burkini. Sociálnědemokratická politička podle stanice Deutsche Welle (DW) argumentuje tím, že se tak do sportovních aktivit zapojí i dívky, které by jinak zůstaly stranou - aniž ovšem vysvětlila, jak běžné je, že se mladé muslimky z plaveckých hodin omlouvají.

Bývalá starostka berlínské čtvrti Neukölln, tedy obvodu s největším podílem přistěhovalců v metropoli, dokonce navrhuje, aby školy burkini měly ve výbavě a nabízely je studentkám. Takto už nyní postupuje střední škola ve městě Herne v Severním Porýní-Vestfálsku, která plavecké úbory poskytuje studentkám, jejichž rodiče by jim podle DW nedovolili chodit do hodin plavání, a která celou debatu nedávno spustila. Představitelé školy argumentují tím, že zatím šlo jen o několik případů a že oblečení a vybavení pořizovala i dalším studentům pro jiné příležitosti.

Pohled ministryně pro rodinu nikoliv překvapivě odmítají další členové nedávno vzniklého kabinetu, zejména z řad konzervativní CDU. Ministryně zemědělství Julia Klöckner řekla, že takové opatření by jen upevnilo misogynní představy namísto toho, aby je odbourávalo, což je úloha školy.  Náměstek ministra pro integraci vlády v Severním Porýní-Vestfálsku pak postup zmíněné školy odmítá jako nepochopení tolerance a nesprávný signál.

Podle deníku Die Welt po vlně kritiky ministryně pro rodinu upřesnila, že burkini nepropaguje, na straně druhé nicméně pamatuje na to, že škola by měla poskytnout všem základní dovednosti včetně plavání - a to bez ohledu na jejich náboženské přesvědčení či původ.

Do debaty se překvapivě vložila i známá liberální imámka Seyran Ateş (Respekt o ní psal před rokem). Ta prohlásila, že burkini nejsou přijatelné a omluvitelné nikdy, ani potřebou naučit děti plavat. Burkini totiž vnímá jako ústupek konzervativcům a signál, že muslimky mají vždy chodit zahalené - podle ní by naopak měla být ministryně tvrdší a dívky by měly mít normální plavky. Některé organizace zastupující německé muslimy si pak povzdechly, že debata odvádí pozornost od vážnějších problémů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].