úterý 26. 6. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Zajímavý spor klíčí v německé federální vládě. Ministryně pro rodinu Franziska Giffey si myslí, že by mělo být muslimským žákyním a studentkám v tamních školách dovoleno plavat ve školních bazénech ve speciálních úborech zvaných burkini. Sociálnědemokratická politička podle stanice Deutsche Welle (DW) argumentuje tím, že se tak do sportovních aktivit zapojí i dívky, které by jinak zůstaly stranou - aniž ovšem vysvětlila, jak běžné je, že se mladé muslimky z plaveckých hodin omlouvají.

Bývalá starostka berlínské čtvrti Neukölln, tedy obvodu s největším podílem přistěhovalců v metropoli, dokonce navrhuje, aby školy burkini měly ve výbavě a nabízely je studentkám. Takto už nyní postupuje střední škola ve městě Herne v Severním Porýní-Vestfálsku, která plavecké úbory poskytuje studentkám, jejichž rodiče by jim podle DW nedovolili chodit do hodin plavání, a která celou debatu nedávno spustila. Představitelé školy argumentují tím, že zatím šlo jen o několik případů a že oblečení a vybavení pořizovala i dalším studentům pro jiné příležitosti.

Reklama
Reklama

Pohled ministryně pro rodinu nikoliv překvapivě odmítají další členové nedávno vzniklého kabinetu, zejména z řad konzervativní CDU. Ministryně zemědělství Julia Klöckner řekla, že takové opatření by jen upevnilo misogynní představy namísto toho, aby je odbourávalo, což je úloha školy.  Náměstek ministra pro integraci vlády v Severním Porýní-Vestfálsku pak postup zmíněné školy odmítá jako nepochopení tolerance a nesprávný signál.

Podle deníku Die Welt po vlně kritiky ministryně pro rodinu upřesnila, že burkini nepropaguje, na straně druhé nicméně pamatuje na to, že škola by měla poskytnout všem základní dovednosti včetně plavání - a to bez ohledu na jejich náboženské přesvědčení či původ.

Do debaty se překvapivě vložila i známá liberální imámka Seyran Ateş (Respekt o ní psal před rokem). Ta prohlásila, že burkini nejsou přijatelné a omluvitelné nikdy, ani potřebou naučit děti plavat. Burkini totiž vnímá jako ústupek konzervativcům a signál, že muslimky mají vždy chodit zahalené - podle ní by naopak měla být ministryně tvrdší a dívky by měly mít normální plavky. Některé organizace zastupující německé muslimy si pak povzdechly, že debata odvádí pozornost od vážnějších problémů.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

„Nadešel čas vykopnout Maďarsko z Evropské unie,“ začíná nekompromisně Owen Jones svůj komentář v listu The Guardian. „Máme tu členský stát opovrhující základními demokratickými normami stejně jako lidskými právy - a rychle se měnící v autoritářskou noční můru.“

Svůj návrh Jones hájí vyjmenováním mnoha nepřijatelných kroků, kterých se maďarský premiér Viktor Orbán dopustil. Mezi ty nedávné patří zákon, který činí v Maďarsku prakticky nemožnou žádost o azyl a kriminalizuje i sám akt pomáhání migrantům a migrantům. Navíc byla nedávno uvalena 25procentní daň na zahraniční financování nevládních organizací, které „podporují imigraci“. Dodejme, že tento zákon byl minulý týden schválen parlamentem i přes protestní dopis, který podepsalo více než 250 nevládních organizací včetně mnoha českých jako například Člověk v tísni, Diakonie, Adra či Forum 2000.

Reklama
Reklama

Jones také připomíná, že ve stejnou dobu byla Maďarská státní opera donucena zrušit víc než třetinu představení muzikálu Billy Elliot poté, co provládní media vedl kampaň, ve které se mimo jiné objevilo tvrzení, že by muzikál mohl „přeměnit maďarské chlapce na homosexuály“.  Nejedná se přitom o ojedinělý případ podobné kampaně. Provládní média soustavně propagují Orbánovu politiku, očerňují opozici a skupují nezávislá média. A ta, která jsou k vládě kritická a koupit se nedají, se pak dostávají pod stále narůstající tlak. To platí i pro Sorosovu Středoevropskou univerzitu, která bude možná brzy nucena ze země odejít.

Návrh na aspoň dočasné vyloučení Maďarska z Evropské unie přednesl již v roce 2016 lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. Odůvodnil to tehdy tím, že země zachází s migranty „hůře než s divokými zvířaty“. Návrh však neprošel - a pokud ani dnes toto není možné, Jones tvrdí, že by přinejmenším měl být přijat návrh výboru evropského parlamentu pro občanské svobody. Ten poukazuje na porušení článku 7 Lisabonské dohody, který požaduje, aby „všechny členské státy respektovaly hodnoty EU“. A jeho porušení by mělo mít za následek sankce včetně odebrání volebního práva země v rámci EU. Výbor přitom v dubnu poukázal na minimálně 12 přestupků včetně omezování svobody slova či oslabení justice, kterých se Maďarsko proti tomuto článku dopustilo.

„Ano, Evropská unie je zmítána mnoha krizemi: od brexitu až po nástup euroskeptické vlády v Itálii. Ale tiché přijetí přerodu jednoho z jejích členů na autoritářský systém se může nakonec ukázat jako největší existenciální hrozba ze všech,“ končí svou úvahu Owen Jones.