sobota 24. 3. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

„Jak stárnete, je čím dál těžší být parchant,“ konstatuje spisovatel Irvin Welsh v obsáhlém profilu, který vytvořil Simon Hattenstone pro deník The Guardian. Autor rozhovor poskytl v návaznosti na chystané vydání románu Dead Men's Trousers – páté knihy ze série, která zachycuje životy hrdinů, jež na scénu uvedl kultovní Trainspotting.

Pokud jde o peníze, Welsh by nemusel pracovat do konce života, ale nemůže si prý pomoci. Psaní je pro něj jako rána, kterou si musí škrábat. „Nelíbí se mi, když lidé říkají, že mám sklony k závislostem,“ vysvětluje. „To většinou tvrdí ti, kteří nikdy žádné drogy nebrali. Ale určitě jsem obsesivně-kompulzivní.“ A pokud jde o Trainspotting, platí to obzvlášť.

Reklama
Reklama

Román o partě narkomanů ze skotského Edinburghu psaný hovorovým slangem a plný černého humoru byl zvolen desátou nejlepší knihou 20. století, jen v Británii se ho prodalo přes milion výtisků – a tvrdí se, že jde o román, který se v knihkupectvích krade nejčastěji. Podle jeho předlohy natočený film si vedl ještě lépe, v roce 2012 byl v anketě označen za nejlepší britský snímek posledních šedesáti let.

https://www.youtube.com/watch?v=8LuxOYIpu-I

Novinka Dead Men's Trousers sleduje osudy této partičky s odstupem čtvrt století. Z Rentona se stal úspěšný DJ, Sick Boy je tak trochu pasák, Spud zůstal loserem a Begbie je mezinárodně uznávaný umělec, který tvrdí, že překonal sklony k násilí. Situace se ale začne notně komplikovat, když Spud a Sick Boy vstoupí do branže obchodu s orgány.

V nebývale otevřeném osobní rozhovoru dvakrát rozvedený Welsh vysvětluje svůj vztah ženám i to, proč s blížící se šedesátkou zůstal bezdětný. Když má říct, které ze svých postav je podobný nejvíc, vybere si Rentona. Hrdinu, který dosáhl úspěchu, ale ne životního naplnění. Něco v něm stále hlodá, i když má to, po čem toužil. Spokojenost mu to nepřineslo a v tom se poznává. Stejně jako v Rentonově okouzlení sebou samým.

Pak ale začne Welsh vzpomínat na školní léta: „Byl jsem jedno z těch strašných dětí, které podává sněhové koule jiným, aby je házeli. Dokázal jsem dobře manipulovat silnějšími a působit potíže. A v tom je víc Sick Boy než Renton,“ uzavře se smíchem.  A je v něm i něco z agresivního Begbieho, který zosobňuje typickou mužskou zuřivost? Dokázal by ho přeprat, ptá se novinář. Welsh odtuší: „Begbie by nade mnou vyhrál. Ale ty tři ostatní bych sejmul bez potíží.“

https://www.youtube.com/watch?v=IGdiACWiMAM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Data promluvila: pokud jste fanoušek kapely The Smiths, budete pravděpodobně neurotik. Jste-li příznivci Björk a Toma Waitse, pak se vyznačujete větší otevřeností vůči novým jevům i zážitkům. A jestli je vaším oblíbencem Marilyn Manson, pak zřejmě nebudete moc spokojený člověk. To vše ukazují data z výzkumu facebookových lajků, který v roce 2015 provedly Stanfordova univerzita a Psychometrické centrum Cambridgeské univerzity. Centrem inspirovanou metodu získávání a vyhodnocování dat mimochodem využívá i aktuálně skandalizovaná poradenská firma Cambridge Analytica.

https://www.youtube.com/watch?v=6VrqR_GfvzE

Reklama
Reklama

Výsledky výzkumu shrnuje text od Amy Phillips na serveru Pitchfork. Zmíněná studie využila aplikace myPersonality, která nejprve v dotazníku vyhodnotila osobnostní profily 70 tisíc uživatelů Facebooku podle pěti parametrů: otevřenosti, svědomitosti, extrovertnosti, spokojenosti a roztěkanosti. Poté dali uživatelé přístup do svých profilů (a profilů svých přátel), kde aplikace sledovala jejich osobnostní rysy na základě toho, co lajkují. Tato data pak byla využita k tvorbě modelu, který předvídal chování člověka pouze na základě lajků. Z toho například vyplynulo, že člověk, který má rád film Fight Club, je mnohem více nakloněný novým věcem než ten, který sleduje soutěž Superstar.

Z grafu lze vyčíst i pozoruhodná zjištění typu, že ti nejotevřenější lidé poslouchají Björk a Toma Waits, líbí se jím Salvador Dalí i film Mechanický pomeranč, zatímco ti nejméně otevření dávají přednost zpěvačce Cheryl Cole. Extroverti milují oblečení od značky Michael Kors i rap od Gucci Mana, introverti si libují v komiksech manga. A ti největší neurotici pak poslouchají The Smiths a Placebo.

https://www.youtube.com/watch?v=TjPhzgxe3L0

Reklama