sobota 29. 4. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jaké to je být matkou rockové hvězdy? Jak silný pocit pýchy to je, když vašemu dítěti aplauduje vyprodaný stadión? Jak velké obavy ji zachvacují, pokud jde o sex a drogy, které jdou s rokenrolem ruku v ruce?

Na to všechno se pokouší se čerstvé knize From Cradle to Stage najít odpověď rocková máma Virginia Grohl, jejíž syn nejprve bubnoval v Nirvaně a nyní již přes dvacet let stojí v čele Foo Fighters. A nespoléhá se jen na své zkušenosti, byť ty jsou samozřejmě nejpoutavější. Ke slovu se tu dostanou i matky Pharrella Williamse, Mikea D z Beastie Boys, Michaela Stipea z R.E.M. či Amy Winehouse - a dojde i na pocity Wendy Cobain, matky Kurta Cobaina.

Davu Grohlovi bylo 17 let, když mu Virginia dala svolení vydat se s jeho první kapelou Scream na první turné do Evropy. Bylo to pro ni těžké rozhodnutí, sama byla učitelkou, ovšem u syna viděla pouze katastrofální prospěch spojený s kouřením marihuany a absolutní obsesí pro rokenrol a bicí nástroje.

Rozhodla se, že nebude stát v cestě jeho vášni, a přijme jako fakt, že její hyperaktivní syn se nehodí do školského systému, možná ani do žádného jiného. V té době jí bylo jasné, že Scream nebudou takový fenomén jako The Beatles, ale když se strhla mánie kolem Nirvany, už si tak jistá nebyla.

Když se kapela trmácí od města k městu, spí v dodávce a živí se hot-dogy, dá se to podle Virginie Grohl vydržet; opravdová síla a nával strachu přichází, když chudobu vystřídá sláva a bohatství. „Vždy jsem měla strach z žen. Je mi to až trapné přiznávat, ale největší strach jsem měla z toho, že ho svede Madonna,“ přiznává Virginia Grohl v článku How to Raise a Rock Star pro deník The Guardian.

Jiné matky ale měly jiné obavy: matka Mikea D, intelektuálka a sběratelka umění, nikdy nebrala aktivity svého syna příliš vážně, aktivistka Mary Morello zase přenesla svůj politický zápal na potomka Toma, který založil kapelu Rage Against the Machine. Největší obdiv pak Virginia chová pro Janice Winehouse, která nesla smrt své dcery s velkou statečností: mluví o ní jako o mimořádném člověku a talentu, s nímž měli coby rodiče tu čest se potkat.

https://www.youtube.com/watch?v=SBjQ9tuuTJQ

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nick Cave sedí ve svém hotelovém apartmá v Sydney. Židli otočenou směrem k oknu, za nímž se město koupe v přímém letním slunci. „Podívej se,“ odmlčí se a pečlivě hledá slova. „Na smutku a truchlení není nic dobrého.“

Člověk, který jej poslouchá, je Chris Heath, autor a novinář, který Cavea různým způsobem provází od poloviny osmdesátých let, kdy hudebník zakládal kapelu The Bad Seeds. Teď je leden 2017, před rokem a půl při pádu z útesu v Brightonu zemřel jeho syn Arthur, což byla událost, která Cavea poznamenala osobně i pracovně - a odrazila se jak na albu Skeleton Tree, tak především na dokumentu One More Time with Feeling z jeho natáčení, které sleduje ve stínu osobní tragedie. Od té doby Cave s veřejností nekomunikoval.

Až nyní Heath napsal strhující profil The Love and Terror of Nick Cave, v němž zpěvák poprvé hovoří jak o svých dojmech z dokumentu, který ho zachytil zcela bezbranného a v emocích, čemuž se po celou kariéru úporně bránil. Zároveň popisuje první koncerty nového turné, kdy předstoupil před publikum s písněmi ze Skeleton Tree, a to, jak se proměnily jeho pocity na pódiu.

„Pocházím z linie frontmanů, kterým je vlastní bojovnost. Vždy je to svého druhu útok na publikum. Tak to vždycky bylo,“ vysvětluje Heathovi. „Ale změnilo se to. Ta konfrontace tam je pořád, ale náhle cítím, jak mi publikum něco vrací. Nastala tu nějaká nová dynamika, výměna emocí – která je krásná. Vzniká tam nějaký společný pocit. Možná to takhle funguje pořád, když člověk hraje v Coldplay nebo co.“

https://www.youtube.com/watch?v=uWjZ85m1BKg