Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura

Největší strach jsem měla z toho, že ho svede Madonna

Dave Grohl (13) a jeho matka Virginia Grohl;  Springfield 1982
Dave Grohl (13) a jeho matka Virginia Grohl; Springfield 1982

Jaké to je být matkou rockové hvězdy? Jak silný pocit pýchy to je, když vašemu dítěti aplauduje vyprodaný stadión? Jak velké obavy ji zachvacují, pokud jde o sex a drogy, které jdou s rokenrolem ruku v ruce?

Na to všechno se pokouší se čerstvé knize From Cradle to Stage najít odpověď rocková máma Virginia Grohl, jejíž syn nejprve bubnoval v Nirvaně a nyní již přes dvacet let stojí v čele Foo Fighters. A nespoléhá se jen na své zkušenosti, byť ty jsou samozřejmě nejpoutavější. Ke slovu se tu dostanou i matky Pharrella Williamse, Mikea D z Beastie Boys, Michaela Stipea z R.E.M. či Amy Winehouse - a dojde i na pocity Wendy Cobain, matky Kurta Cobaina.

Davu Grohlovi bylo 17 let, když mu Virginia dala svolení vydat se s jeho první kapelou Scream na první turné do Evropy. Bylo to pro ni těžké rozhodnutí, sama byla učitelkou, ovšem u syna viděla pouze katastrofální prospěch spojený s kouřením marihuany a absolutní obsesí pro rokenrol a bicí nástroje.

Rozhodla se, že nebude stát v cestě jeho vášni, a přijme jako fakt, že její hyperaktivní syn se nehodí do školského systému, možná ani do žádného jiného. V té době jí bylo jasné, že Scream nebudou takový fenomén jako The Beatles, ale když se strhla mánie kolem Nirvany, už si tak jistá nebyla.

Když se kapela trmácí od města k městu, spí v dodávce a živí se hot-dogy, dá se to podle Virginie Grohl vydržet; opravdová síla a nával strachu přichází, když chudobu vystřídá sláva a bohatství. „Vždy jsem měla strach z žen. Je mi to až trapné přiznávat, ale největší strach jsem měla z toho, že ho svede Madonna,“ přiznává Virginia Grohl v článku How to Raise a Rock Star pro deník The Guardian.

Jiné matky ale měly jiné obavy: matka Mikea D, intelektuálka a sběratelka umění, nikdy nebrala aktivity svého syna příliš vážně, aktivistka Mary Morello zase přenesla svůj politický zápal na potomka Toma, který založil kapelu Rage Against the Machine. Největší obdiv pak Virginia chová pro Janice Winehouse, která nesla smrt své dcery s velkou statečností: mluví o ní jako o mimořádném člověku a talentu, s nímž měli coby rodiče tu čest se potkat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].