středa 26. 10. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Mnoho věcí je v současném světě nejasných, ale na jednom, zdá se, panuje shoda: nejsmutnější lední medvěd našich časů žije ve městě Guangzhou na jihu Číny. Jmenuje se Pizza a domovem mu je skleněný box s umělým sněhem, umístěný kousek od jezdících schodů v patře tamního obchodního centra.

Pizzovým úkolem je bavit návštěvníky a poskytovat jim takový zážitek, aby od fyzického nakupování neodešli do levnějších e-shopů na internetu. Tato mise je ale nyní ohrožena. Skleněná, žárovkami ostře nasvícená krychle obklopená neustále hlučícím zástupem zvědavých zákazníků totiž nedohání k šílenému smutku jenom Pizzu: představitelé 48 čínských organizací zabývajících se ochranou zvířat teď dopisem vyzvali úřady provincie Guangdong, aby zoo „Polární svět“ v největším obchoďáku své metropole co nejdřív zavřely.

Reklama
Reklama

Kromě nejsmutnějšího medvěda světa žijí v podobných průhledných bublinách na patrech nákupního centra v Guangzhou další desítky podobně nejsmutnějších zvířat světa včetně několika ledních vlků či běluh severních. Podle aktivistů citovaných deníkem The New York Times je tohle využívání divokých zvířat pro přitáhnutí zákazníků v čínském byznyse stále oblíbenější fintou.

Včera v Pekingu na tiskové konferenci ukázali zástupci čtyř ochranářských organizací fotografie slona, nabízejícího mobilní telefony před obchodním domem v hlavním městě, a lachtana, se kterým si může potřást ploutví každý zájemce, který utratí v přepočtu zhruba pětistovku v hypermarketu města Shijiazhuang. Papoušci, lamy, kozy a jiná zvířata zavřená v klecích či skleněných akváriích patří k běžné výbavě větších prodejen - a jak píší NY Times, převážně kolem oběda je kolem jejich útulků doslova hlava na hlavě.

Zatímco ochránci zvířat jsou zhrozeni a mluví o „naprostém nedostatku úcty k živým tvorům“, správci Polárního světa to vidí mnohem optimističtěji. „Pizza je velmi zdravý medvěd,“ odpovědělo zoo v Guangzhou na celosvětové rozhořčení oficiálním stanoviskem. „Naše zahrada je navíc zapojena do vědeckého vzdělávacího programu a výzkumu biodiverzity. Tyto věci sloužící lidstvu nelze od snahy zabezpečit zvířatům spokojený život vůbec oddělit.“

Podle čínských novin je Pizza mezi zákazníky centra velmi populární a denně přichází zaklepat na jeho skleněnou stěnu několik tisíc návštěvníků. Malé akvárium přitom medvědovi nedovoluje žádný úkryt, takže si s ním každý může pohodlně udělat selfie. Na svobodě ovšem lední medvědi žijí trochu jinak - jsou zvyklí pohybovat se na obrovském území a tuto svobodnou rozlehlost podle vědců životně potřebují ke svému fyzickému a psychickému zdraví. V zajetí proto po všech stránkách rychle chátrají, čehož je podle aktivistů Pizza – bez ohledu na řeči hlídačů z Polárního světa – viditelným dokladem.

Čínské úřady a oficiální média dopis 48 tamních ochránců odmítly a spolu s představiteli Polárního světa jeho signatáře obvinili z „lokajství vůči Západu“, jehož pohled prý prosazují navzdory úplně jiným domácím tradicím. Čína má od roku 1989 Zákon na ochranu divočiny, který ale dovoluje odchyt divokých zvířat za účelem jejich chovu pro komerční účely a dovoluje používání divokých zvířat pro veřejnou zábavu. Návrh zákona proti týrání zvířat, který by se měl týkat dobytka a laboratorních a domácích zvířat leží v šuplíku od roku 2009, ale vláda zatím nenašla čas na jeho projednání.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Architektka Katrina Spade chce trochu víc zkomplikovat svět. Pro nás Čechy je to možná těžko uchopitelné dilema, ale ve velké části planety (včetně příslovečného bohatého Západu a Severu) je rozhodování, zda lidské ostatky zpopelnit, nebo pohřbít v rakvi tak, jak jsou, obtížné. Kremace je hygienická, úsporná na prostor a také peníze. Kremace je racionální. Pohřbení lidského těla je jeho naprostý opak - a proto je pro mnoho lidí tím ideálním způsobem, jak s těly našich blízkých naposledy naložit.

Katrina Spade do toho přináší další možnost: rituální zkompostování. Pokud vám u tohoto slovního spojení naskočila estetika OBI nebo Bauhausu (nic proti nim, to v žádném případě, ale nehodí se pro všechno), zapomeňte. Spade sní o dvacetimetrových konstrukcích, ušlechtilých prostých tvarů, z betonu a kovu, trochu průmyslové a trochu tiše monumentální.

Reklama
Reklama

Při obřadu se do schránky na vrchu budovy uloží tělo zesnulého, pokryje dřevěnou štěpkou - a nechá se klesat. Netrvá to chvíli, tělo postupně klesne celým ústrojím nejspíš za několik týdnů, jak se pomalu rozkládá - a na jeho spodním konci bude za tuto dobu čekat na pozůstalé hromádka kvalitní a výživné zeminy. Kompostování urychluje vháněný proud vzduchu, technologie je zatím ve fázi experimentování, i když už jí prošlo několik darovaných těl. Co víme - velká těla hovězího dobytka se dokázala čistě a elegantně rozložit včetně kostí za dva měsíce.

Je tu samozřejmě několik háčků. Komu se příčí kremace, bude se mu příčit i zkompostování. Za druhé jsou tu logistické překážky: proces trvá dlouho, takže pro uspokojení pohřební poptávky by bylo potřeba nesčetně těchto elegantních kompostovacích věží. A pak je tu ještě jeden fakt: v každé věži se - právě pro úsporu času a místa - bude rozkládat hned několik těl. Takže hromádka hlíny, kterou si na dně vyzvednete, bude s určitostí z vašeho blízkého - ale také se stejnou určitostí i z blízkého někoho jiného. To trochu komplikuje rozhodování těm, kteří by si rádi kousek ostatků ponechali, jak se to děje při kremaci.

Komu ale nic z toho nevadí, a tato kombinace čirého přírodna a zároveň vysoké technologie se mu zdá jako ideální způsob, jak naložit se svým mrtvým tělem, musí vydržet na tomto světě do roku 2023. Tehdy by se měl první prototyp proměnit v běžnou záležitost.