Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Společnost

Nejsmutnější lední medvěd světa žije v čínském obchoďáku

Pizza. nejsmutnější lední medvěd. • Autor: Profimedia, ChinaFotoPress
Pizza. nejsmutnější lední medvěd. • Autor: Profimedia, ChinaFotoPress

Mnoho věcí je v současném světě nejasných, ale na jednom, zdá se, panuje shoda: nejsmutnější lední medvěd našich časů žije ve městě Guangzhou na jihu Číny. Jmenuje se Pizza a domovem mu je skleněný box s umělým sněhem, umístěný kousek od jezdících schodů v patře tamního obchodního centra.

Pizzovým úkolem je bavit návštěvníky a poskytovat jim takový zážitek, aby od fyzického nakupování neodešli do levnějších e-shopů na internetu. Tato mise je ale nyní ohrožena. Skleněná, žárovkami ostře nasvícená krychle obklopená neustále hlučícím zástupem zvědavých zákazníků totiž nedohání k šílenému smutku jenom Pizzu: představitelé 48 čínských organizací zabývajících se ochranou zvířat teď dopisem vyzvali úřady provincie Guangdong, aby zoo „Polární svět“ v největším obchoďáku své metropole co nejdřív zavřely.

Kromě nejsmutnějšího medvěda světa žijí v podobných průhledných bublinách na patrech nákupního centra v Guangzhou další desítky podobně nejsmutnějších zvířat světa včetně několika ledních vlků či běluh severních. Podle aktivistů citovaných deníkem The New York Times je tohle využívání divokých zvířat pro přitáhnutí zákazníků v čínském byznyse stále oblíbenější fintou.

Včera v Pekingu na tiskové konferenci ukázali zástupci čtyř ochranářských organizací fotografie slona, nabízejícího mobilní telefony před obchodním domem v hlavním městě, a lachtana, se kterým si může potřást ploutví každý zájemce, který utratí v přepočtu zhruba pětistovku v hypermarketu města Shijiazhuang. Papoušci, lamy, kozy a jiná zvířata zavřená v klecích či skleněných akváriích patří k běžné výbavě větších prodejen - a jak píší NY Times, převážně kolem oběda je kolem jejich útulků doslova hlava na hlavě.

Zatímco ochránci zvířat jsou zhrozeni a mluví o „naprostém nedostatku úcty k živým tvorům“, správci Polárního světa to vidí mnohem optimističtěji. „Pizza je velmi zdravý medvěd,“ odpovědělo zoo v Guangzhou na celosvětové rozhořčení oficiálním stanoviskem. „Naše zahrada je navíc zapojena do vědeckého vzdělávacího programu a výzkumu biodiverzity. Tyto věci sloužící lidstvu nelze od snahy zabezpečit zvířatům spokojený život vůbec oddělit.“

Podle čínských novin je Pizza mezi zákazníky centra velmi populární a denně přichází zaklepat na jeho skleněnou stěnu několik tisíc návštěvníků. Malé akvárium přitom medvědovi nedovoluje žádný úkryt, takže si s ním každý může pohodlně udělat selfie. Na svobodě ovšem lední medvědi žijí trochu jinak - jsou zvyklí pohybovat se na obrovském území a tuto svobodnou rozlehlost podle vědců životně potřebují ke svému fyzickému a psychickému zdraví. V zajetí proto po všech stránkách rychle chátrají, čehož je podle aktivistů Pizza – bez ohledu na řeči hlídačů z Polárního světa – viditelným dokladem.

Čínské úřady a oficiální média dopis 48 tamních ochránců odmítly a spolu s představiteli Polárního světa jeho signatáře obvinili z „lokajství vůči Západu“, jehož pohled prý prosazují navzdory úplně jiným domácím tradicím. Čína má od roku 1989 Zákon na ochranu divočiny, který ale dovoluje odchyt divokých zvířat za účelem jejich chovu pro komerční účely a dovoluje používání divokých zvířat pro veřejnou zábavu. Návrh zákona proti týrání zvířat, který by se měl týkat dobytka a laboratorních a domácích zvířat leží v šuplíku od roku 2009, ale vláda zatím nenašla čas na jeho projednání.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].