středa 3. 5. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

V Česku padá vláda, ve Francii se za pár dní rozhodne o budoucnosti Evropy, během čtvrté průmyslové revoluce většinu z nás o práci připraví roboti a umělá inteligence, takže nastal čas napsat o něčem skutečně podstatném – o módě. Tedy o jedné z nejsledovanějších událostí pop-kulturního světa: večera s oficiálním cílem podpořit finančně Metropolitní muzeum v New Yorku, konkrétně jeho sekci věnující se oděvům. Z akce se v posledních letech stala událost s mimořádně vysokou koncentrací slavných účastníků; pokud bychom slávu měřili na počty followerů, které mají všichni dohromady večera hosté na sociálních sítích, vydalo by to zřejmě na půlku planety.

Autorka by si nyní přála disponovat schopností psát o Met Gala s břitem a vtipem, jakými se vyznačuje psaní kolegyně Karolíny Vránkové. Bohužel nemá ani jednu dovednost v oslnivé kvalitě, takže se budou hodit postřehy, které v recenzi přinesl americký deník The New York Times. S Met Gala je totiž potíž. Co vypadá na první pohled jako oslava módy, je na druhý pohled především marketing módních značek, pro něž je večer mimořádnou příležitosti ukázat svoje výtvory zdarma mimořádně velkému publiku. Byť i pojem zdarma má své limity, protože většina značek naopak platí za to, že si slavní jejich šaty obléknou.

Nejméně tak byly paradoxně v úterý večer na červeném koberci k vidění šaty japonské návrhářky Rei Kawakubo, oslavě jejíhož díla je aktuální výstava v muzeu věnovaná (slavnostní večer každoročně přehlídku zahajuje). Právě její značka nikomu neplatí a celkově se vymyká z logiky módního světa. A ačkoliv byla hlavním tématem večera avantgarda, na tu skutečnou - právě v podobě extravagantních šatů od návrhářky Kawakubo tvořící pod značkou Comme des Garçons (CdG) - málokdo našel odvahu.

Jednak proto, že za avantgardu nikdo nezaplatí, a také může mírně nepraktická. Třeba modelka a designérka Helen Lasichanh (a rovněž manželka hudebníka Pharella Williamse, s nímž na Met Gala dorazila) si oblékla naddimenzovaný červený overal, který - kromě toho, že dramaticky změnil tvar jejího těla – neměl otvory pro ruce. Což se pro událost, jejíž součástí je večeře, příliš nehodí. NYT nicméně Helen, jejího manžela (v roztrhaných džínách z dílny CdG) a několik dalších hostů oceňuje za odvahu překročit hranice, tedy alespoň symbolicky naplnit „zadání“.

Většina hostů totiž nepodnikla nic ani vzdáleně připomínajícího avantgardu, pokud tedy nepočítáme soutěž v ploše odhalené kůže či délce vlečky.  Sama Rei Kawakubo pak přišla v bílé košili a černém saku, na nohou tenisky.

 

 

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Ve Sbírce zákonů bylo 2. 5. 2017 vyhlášeno rozhodnutí o datech voleb do Poslanecké sněmovny, které již dříve stanovil prezident Miloš Zeman na 20. a 21. října 2017. Volební kampaň tímto oficiálně začala. Proto jsme se rozhodli zaměřit na nová pravidla pro její vedení a na srovnání s některými evropskými zeměmi.

Podobu volební kampaně upravuje Zákon 247/1995 Sb. o volbách do Parlamentu České republiky, novelizovaný s účinností od ledna 2017. Změny se týkaly právě ustanovení o volební kampani (§ 16), jejího vymezení a financování. Stanovuje se např. limit výdajů na kampaň a zřizuje se úřad, který má korektní vedení kampaní dohlížet.

Za volební kampaň je podle zákona považováno období od vyhlášení data voleb ve sbírce zákonů po vyhlášení výsledků voleb, vedením kampaně je i agitace v neprospěch kandidáta či strany. Tuto novelu prohlasovala v Poslanecké sněmovně stále ještě vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL.  Z toho vyplývá, že do kampaně se bude počítat i následující plakát hnutí ANO, který reaguje na současnou vládní krizi.

590959dae4b0e2066a01e6ed

Resp. by se počítat měl. Zákon totiž uvádí: "Volební kampaní se rozumí jakákoliv propagace kandidující politické strany, politického hnutí nebo koalice, jejich kandidáta anebo nezávislého kandidáta nebo volební agitace ve prospěch kandidující politické strany, politického hnutí nebo koalice, jejich kandidáta nebo nezávislého kandidáta, zejména veřejné oznámení určené na jejich podporu anebo sloužící v jejich prospěch, včetně jakékoliv doprovodné akce, za které se poskytne nebo obvykle poskytuje úplata. Za volební kampaň se považuje i sdělení v neprospěch jiné kandidující politické strany, politického hnutí, koalice, jejich kandidáta nebo nezávislého kandidáta."

Zmíněný úřad se tak bude muset vypořádat v podstatě s novou situací. Kampaň pro volby do Poslanecké sněmovny je ohraničena limitem 90 milionů - a jistě se bude vášnivě debatovat, co do ní vlastně patří, a co ne, než si všechno takříkajíc sedne. Příkladem, který je často zmiňován v souvislosti s možným obejitím zákona, je reklama na Vodňanské kuře ze září 2013 (tedy měsíc před volbami).

https://www.youtube.com/watch?v=ymq426Dv7Bw

V ní vystupuje Andrej Babiš, majitel společnosti Vodňanské kuře, s Jaromírem Jágrem. Babiš, který se v té době ucházel o post poslance v Praze, se takto dostal v blízkosti populární osobnosti do televizního vysílání, ač si české politické strany nemohou (na rozdíl třeba od USA) nakupovat v televizích prostor pro svou agitaci.

Právě podobné momenty a příklady, které se během kampaní vyskytnou, by měl nově vzniklý úřad řešit. A je otázkou, nakolik a co posoudí za politickou propagaci dané osoby.

Jak kandidující subjekty, tak třetí strany (jako když v deníku Blesk vyšel před druhým kolem prezidentských voleb inzerát proti Karlu Schwarzenbergovi) budou nově limitovány částkou, kterou mohou do kampaně vložit. Nutností je nově i zahrnutí informace o zadavateli či zpracovateli reklamy (předvolební kampaně tedy nemůžou být anonymně namířeny proti jiným kandidátům, jak se stávalo v minulosti).

Co dalšího zákon zavádí? Jaký je nejznámější příklad nekalého vedení kampaně v ČR a jak to funguje v zahraničí? To zjistíte na webu Demagog.cz