Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Narcos už skončili: Medellín se marně snaží zbavit legendy o Pablu Escobarovi

Narcos • Autor: Netflix
Narcos • Autor: Netflix

Narcos byli hit. Netflix ukázal (nebo spíše znovu ukázal), že seriály dělat umí. Několik dílů s radostí zhltnul i autor tohoto menu, když si chtěl v letadle cestou na loňskou reportáž z Kolumbie rychle osvěžit znalosti moderních kolumbijských dějin. Zdá se vlastně, že jediní, kdo z Narcos neměli a nemají radost, jsou obyvatelé Medellínu, legendárního a vlastně pozoruhodného města uprostřed džunglí porostlých hor, ze kterého Pablo Escobar udělal na nějakou dobu peklo na zemi.

Medellín byl svého času nejnebezpečnějším místem na světě, což dnes dávno není pravda. Když do něj sjíždíte dlouhými serpentýnami, kličkujete mezi nadšeně sportujícími Kolumbijci na bicyklech a u silnice se piknikuje; jakoby kokain ani neexistoval. Jak ale ukazuje reportáž deníku The New York Times, Narcos byl Medellínu stejně čert dlužen.

“Dvacet pět let poté, co (Pablo Escobar) nepřežil přestřelku s policií, na něj město nemůže zapomenout bez ohledu na to, jak moc by si přálo tuhle legendu uložit k ledu,” píše deník. Důvodem jsou davy turistů, které se do města valí téměř výhradně pod vlivem seriálu Narcos a dalších filmů i knih, v nichž se z masového vraha postupně stává cosi jako komiksová figura - vraždící a trýznící své okolí, ale zároveň dostatečně barvitá (a mrtvá) na to, aby se s jejím příběhem dalo nakládat jako s nevinnou pohádkou.

Zmíněná reportáž začíná před jedním z nejtemnějších míst historie města, šestipatrovou budovou Monaco, kterou kompletně vlastnil právě kokainový superdealer Escobar. V horním patře žil, v dolních věznil a mučil své protivníky. Dnes se tu “turisté tlačí u brány, pořizují si fotografie a věší si je na Instagram” – jak popisují The New York Times.

https://www.youtube.com/watch?v=U7elNhHwgBU

Své služby zde nabízejí průvodci a mezi nimi se občas najde i nějaký ten bývalý příslušník Escobarových jednotek. Jeden z nich, který na YouTube dosáhl jisté slávy pod jménem Popeye, začal nabízet své služby poté, co ho v roce 2016 propustili z vězení. Donedávna nabízel DVD s vlastními zážitky a za poplatek vás provedl po místech, kde zažil nějakou akci. Americký deník popisuje i výklad, který se odehrává zhruba v duchu: Tady leží ten a ten, nejdřív jsme ho střelili do nohy a pak jsme ho zabili. “Je to podobné, jako by členové al-Káidy prováděli turisty po New Yorku a vyprávěli jim, jak plánovali 11. září,” cituje reportér jednoho ze znechucených obyvatel města.

Medellín opravdu nemá radost. Bránil se prý od počátku, Netflix měl velké problémy získat povolení k natáčení autentických scén, ale nakonec uspěl. Teď se starosta snaží aspoň Monaco strhnout a na jeho místě vybudovat park věnovaný obětem řádění narkomafiána číslo jedna. Jeho město má prý už plné zuby stále téhož příběhu o tomtéž zvrhlém rodákovi. Chce ukázat, že je schopné se přerodit a že vláda zákona dokázala nakonec zvítězit nad chaosem.

Autor menu odvážnějším turistům Medellín rozhodně doporučuje. Je to tepající město nabité temnou energií. Ve městě bují moderní architektura, v okolí začíná prales a skutečně divočejší typy se mohou vypravit do národních parků na východním pobřeží, kam se lze dostat jen letadlem a lodí a kde prostor ještě donedávna ovládali bojovníci FARC (dnes má oblast pod kontrolou kolumbijská armáda). Zároveň se množí informace, že obchod s kokainem po uzavření míru s marxistickou guerillou bují jako nikdy předtím. Medellín prožívá znovuzrození, které tak nemusí mít dlouhé trvání.

https://www.youtube.com/watch?v=Rns1zGUi7YE

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].