úterý 25. 9. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Narcos byli hit. Netflix ukázal (nebo spíše znovu ukázal), že seriály dělat umí. Několik dílů s radostí zhltnul i autor tohoto menu, když si chtěl v letadle cestou na loňskou reportáž z Kolumbie rychle osvěžit znalosti moderních kolumbijských dějin. Zdá se vlastně, že jediní, kdo z Narcos neměli a nemají radost, jsou obyvatelé Medellínu, legendárního a vlastně pozoruhodného města uprostřed džunglí porostlých hor, ze kterého Pablo Escobar udělal na nějakou dobu peklo na zemi.

Medellín byl svého času nejnebezpečnějším místem na světě, což dnes dávno není pravda. Když do něj sjíždíte dlouhými serpentýnami, kličkujete mezi nadšeně sportujícími Kolumbijci na bicyklech a u silnice se piknikuje; jakoby kokain ani neexistoval. Jak ale ukazuje reportáž deníku The New York Times, Narcos byl Medellínu stejně čert dlužen.

Reklama
Reklama

“Dvacet pět let poté, co (Pablo Escobar) nepřežil přestřelku s policií, na něj město nemůže zapomenout bez ohledu na to, jak moc by si přálo tuhle legendu uložit k ledu,” píše deník. Důvodem jsou davy turistů, které se do města valí téměř výhradně pod vlivem seriálu Narcos a dalších filmů i knih, v nichž se z masového vraha postupně stává cosi jako komiksová figura - vraždící a trýznící své okolí, ale zároveň dostatečně barvitá (a mrtvá) na to, aby se s jejím příběhem dalo nakládat jako s nevinnou pohádkou.

Zmíněná reportáž začíná před jedním z nejtemnějších míst historie města, šestipatrovou budovou Monaco, kterou kompletně vlastnil právě kokainový superdealer Escobar. V horním patře žil, v dolních věznil a mučil své protivníky. Dnes se tu “turisté tlačí u brány, pořizují si fotografie a věší si je na Instagram” – jak popisují The New York Times.

https://www.youtube.com/watch?v=U7elNhHwgBU

Své služby zde nabízejí průvodci a mezi nimi se občas najde i nějaký ten bývalý příslušník Escobarových jednotek. Jeden z nich, který na YouTube dosáhl jisté slávy pod jménem Popeye, začal nabízet své služby poté, co ho v roce 2016 propustili z vězení. Donedávna nabízel DVD s vlastními zážitky a za poplatek vás provedl po místech, kde zažil nějakou akci. Americký deník popisuje i výklad, který se odehrává zhruba v duchu: Tady leží ten a ten, nejdřív jsme ho střelili do nohy a pak jsme ho zabili. “Je to podobné, jako by členové al-Káidy prováděli turisty po New Yorku a vyprávěli jim, jak plánovali 11. září,” cituje reportér jednoho ze znechucených obyvatel města.

Medellín opravdu nemá radost. Bránil se prý od počátku, Netflix měl velké problémy získat povolení k natáčení autentických scén, ale nakonec uspěl. Teď se starosta snaží aspoň Monaco strhnout a na jeho místě vybudovat park věnovaný obětem řádění narkomafiána číslo jedna. Jeho město má prý už plné zuby stále téhož příběhu o tomtéž zvrhlém rodákovi. Chce ukázat, že je schopné se přerodit a že vláda zákona dokázala nakonec zvítězit nad chaosem.

Autor menu odvážnějším turistům Medellín rozhodně doporučuje. Je to tepající město nabité temnou energií. Ve městě bují moderní architektura, v okolí začíná prales a skutečně divočejší typy se mohou vypravit do národních parků na východním pobřeží, kam se lze dostat jen letadlem a lodí a kde prostor ještě donedávna ovládali bojovníci FARC (dnes má oblast pod kontrolou kolumbijská armáda). Zároveň se množí informace, že obchod s kokainem po uzavření míru s marxistickou guerillou bují jako nikdy předtím. Medellín prožívá znovuzrození, které tak nemusí mít dlouhé trvání.

https://www.youtube.com/watch?v=Rns1zGUi7YE

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Málo bytů, vysoké ceny a drahé nájmy – to je v Německu poslední dobou stejně velké téma jako v Česku. Spolková vláda minulý týden slíbila, že s problémem zkusí hnout na několika frontách. Výsledkem má být 1,5 milionu nových bytů za únosné ceny.

Slib je jedním ze závěrů „bytového summitu“, který pořádala Angela Merkel minulý týden v Berlíně  za účasti dalších ministrů a manažerů stavebních a developerských firem. Kancléřka akci uzavřela závazkem vynaložit velké úsilí, aby bytů přibylo, ať už díky investicím z veřejných nebo soukromých peněz.

Reklama
Reklama

Nová politika má využít přebytkového německého rozpočtu a reagovat mimo jiné na napětí způsobené integrací uprchlíků, jejichž příchod poptávku po bydlení ještě zvedl nad rámec toho, co s sebou nese zvýšený zájem spojený s růstem ekonomiky.

Snímek obrazovky 2018-09-24 v 20.24.39

Snímek obrazovky 2018-09-24 v 20.24.21

Ceny v centrech největších německých měst vystoupaly už loni na úroveň kolem pěti až šesti tisíc eur za metr čtvereční, v nejdražším Mnichově až na devět tisíc. Od globální finanční krize před deseti lety rostou ceny prakticky neustále, podobně jako v Česku, kde však ucelená koncepce zatím chybí, nebo se smršťuje na volání developerů po větším tempu a větší benevolenci při vydávání stavebních povolení.

Podle týdeníku Die Zeit summit dospěl k následujícím bodům:

– Federální vláda slibuje, že v tomto volebním období uvolní pro bytovou politiku v jednotlivých spolkových zemích víc než pět miliard eur. Už do roku 2021 má díky tomu vzniknout 100 tisíc sociálních bytů.

– Pro rodiny s dětmi, které si budou pořizovat byt či dům, bude uvolněno dohromady 2,7 miliardy eur. Pro děti do 18 let má příspěvek činit 1200 eur ročně po dobu deseti let. Toto opatření už platí a rodiny o peníze už mohou žádat.

– Firmy, které budou investovat do výstavby nájemních bytů s dostupnějšími činžemi, budou moci tyto investice výhodněji odepsat přes nový typ daňových úlev. Ty se budou vztahovat i na investice, kdy dostupné nájemní byty vzniknou přestavbou prostor určených původně pro jiné účely. Spolková vláda se na této změně dohodla tento týden.

– Těsně před začátkem summitu politici přišli s dohodou, že od roku 2020 stoupne příspěvek na bydlení pro chudé rodiny. Na ten má nyní nárok 600 tisíc domácností.

– Spolková vláda chce dále zpřísnit regulaci nájmů, která funguje v Německu od roku 2015 a znemožňuje majitelům nově dokončených bytů vzdálit se s činži příliš výrazně od obvyklých cen v dané lokalitě.

– Vláda slibuje také reformu stavebních předpisů, aby výstavba byla snazší, rychlejší a levnější. Vznikne expertní komise, která posoudí revizi dnešních stavebních norem s ohledem na to, jaké jsou s nimi spojeny náklady.

– Federální vláda bude dále odprodávat obcím se slevou pozemky, které jsou v jejím vlastnictví a jsou vhodné pro bytovou výstavbu. Dosud byly tyto převody komplikovány tím, že vláda měla za povinnost dbát při prodeji na maximální výnos.