Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Marťanské brambory jsou (skoro) na světě

Kdo viděl film Marťan, kde astronaut Mark Wattney zápasí o přežití na nepřátelské rudé planetě, ví, že vypěstovat tady brambory nebyla žádná legrace. Ve snímku je k tomu potřeba hnojit ne zrovna úrodnou půdu vlastními výkaly, zasadit do ní bramborové řízky - a ještě spousta další práce.

Nový experiment provedený americkou NASA a Mezinárodním bramborovým centrem v Limě (ano, existuje, tady jsou webové stránky) ale ukazuje, že filmová fantazie není od možné reality úplně odtržená. Vědcům se podařilo vypěstovat brambory v prostředí, o němž badatelé věří, že se tomu marťanskému velmi podobá.

Vyprahlou půdu z peruánské pouště Pampas de la Joya umístili do zvláštní tuby, kterou řada zařízení ohřívá, osvětluje, bombarduje radiací a plní plyny právě jako na Marsu. Do pouštní půdy umístili bramborové řízky stejně jako filmový astronaut v podání Matta Damona - a čekali.

 A experiment se daří. Jinými slovy, bramborová rostlinka vzklíčila. Má to však pochopitelně háček - a pokud se budoucí kolonizátoři Marsu už teď těší na škubánky a bramboráky, je to asi trochu předčasné. Pouštní půda není tak dokonale mrtvá, jako by mohla být ta marťanská. Mikroby v ní žijí a mohly bramborám pomoci prosperovat. Vědci navíc zasadili čerstvé bramborové řízky. Přeprava brambor vesmírem až k Marsu přitom vyžaduje agresivní tepelnou nebo radiační úpravu, jež bramborové buňky ničí, a řízky by proto nebyly v tak dobré kondici jako při experimentu.

Přesto jsou výsledky experimentu dobrou zprávou. Koneckonců, botanici jsou teprve na začátku. Teď budou podmínky ve zkušební marťanské tubě cizelovat a mohou hledat nejvhodnější bramborovou odrůdu. I kdyby se nakonec výsledky experimentu v budoucnu na Mars nedostaly, určitě pomůžou zemědělské vědě v hledání cest, jak zajistit dostatek dostupných potravin pro současné pozemšťany.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].