Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Macron zahájil klíčovou bitvu o reformy. Francouzi se chystají do ulic 

Emmanuel Macron: Začínají těžké časy • Autor: Profimedia, Alamy
Emmanuel Macron: Začínají těžké časy • Autor: Profimedia, Alamy

Vláda francouzského prezidenta Macrona rozjíždí tento týden klíčový slib volební kampaně - reformu tamního zákoníku práce. Přestože ve volbách Macron o správnosti svých vizí Francouze přesvědčil a drtivě zvítězil, jejich uvádění do praxe bude samozřejmě složitější.

Proti plánům zjednodušit zaměstnavatelům najímání nových lidí a uvolnit přísné regule komplikující ve Francii propouštění nepotřebných pracovníků se očekávají masové pouliční protesty. Jedna z pěti největších odborových centrál v zemi – CGT – už ohlásila na 12. září protestní stávku a masové demonstrace. Jak píše server euronews.com, prezident se snaží jít proti tlaku se vzpřímenou hlavou. Na schůzi vlády držel k ministrům řeč, ať tváří v tvář odmítavé reakci na reformní kroky nepropadají pesimismu a snaží se soustředit na svou práci.

Reforma má vyřešit to, co Macron označuje za jeden z největších problémů Francie: masovou nezaměstnanost. „Už třicet let kolem toho bez úspěchu kroužíme. Jsme jedinou velkou evropskou zemí, která nezaměstnanost nedokázala porazit,“ vzkázal nedávno prezident svým kritikům, kteří tvrdí, že změny v zákoníku práce sníží kolektivní sílu pracovníků, omezí jejich jistoty a vystaví je rizikům soutěživého světa.

Stávka ve Francii, 2015 (ilustrační foto) • Autor: Gyrostat (Wikimedia, CC-BY-SA 4.0)
Stávka ve Francii, 2015 (ilustrační foto) • Autor: Gyrostat (Wikimedia, CC-BY-SA 4.0)

Většina francouzské veřejnosti podle průzkumů souhlasí s názorem, že pracovní předpisy ve Francii odrazují firmy od najímání nových lidí, protože je pak těžké je v případě nutnosti propustit. Nicméně zhruba dvě třetiny Francouzů nevěří, že se je Macronovi podaří změnit. Z průzkumu citovaného serverem eronews také vyplývá, že 8 z 10 lidí je přesvědčeno, že změny v pracovních zákonech vyvolají sociální konflikt a nesouhlasné bouře, až se občané vrátí z letních prázdnin domů a do zaměstnání.

„Francie není snadno reformovatelná země,“ řekl sám Macron novinářům během návštěvy Bukurešti minulý týden. „O změny se už pokoušeli mnozí a neuspěli, protože Francouzi reformy nenávidí.“ Deník The Guardian k tomu cituje výrok francouzského politologa a šéfa průzkumové agentury Ifop Frederica Dabiho, že je naprosto vyloučeno předpovědět, co se v zemi během následujících týdnů může semlít.

„Po rekordním propadu popularity musí Macron udělat všechno pro to, aby lidi dál nerozlaďoval,“ říká Dabi. „Hlavně musí najít dobrou komunikační strategii a pořádně veřejnosti vysvětlit, kam Francii vede. Konec je otevřený - může to pro něj dopadnout tak i tak. Tohle nejde předvídat. Uvidíme.“

Macronova popularita se opravdu v posledním čase hluboce propadla: čtyři měsíce po zvolení je na tom historicky nejmladší francouzský prezident s oblibou podobně jako za oceánem Donald Trump, upozorňuje euronews. Jenom 40 procent respondentů je s jeho výkonem v čele země spokojeno, zatímco 57 procent říká opak - a „silnou nespokojenost“ s Macronem pociťuje každý pátý Francouz. Podle měření agentury Ifop je celkový propad Macronovy popularity větší než ten, který během té samé doby zažila předchozí hlava státu - Francois Hollande, který je celkově považovaný za mimořádně neoblíbeného prezidenta.

„Procházíme obtížnými časy,“ komentoval padající popularitu Macrona a jeho hnutí Vpřed! mluvčí vlády Christophe Castaner. „Ale fakt, že jsme lidi rozladili, byl prostě nutnou cenou za reformy, které tento kabinet usiluje provést. Nemůžete se pořád jenom ohlížet na žebříčky oblíbenosti. My chceme proměnit tuhle zemi. Francie potřebuje, abychom na sebe vzali riziko, a my to přijímáme.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].