pondělí 22. 8. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jak si radostně uvědomuje také autorka tohoto textu, do Prahy přijíždí jeden z nejlepších současných amerických komiků, aby zde odehrál v pondělí a v úterý dvě představení. Louis CK je doma v Americe megahvězda, ale hodně jeho českých fanoušků má za to, že jsou v obdivu k tomu osmačtyřicetiletému herci a režisérovi maďarsko-španělsko-mexicko-amerického původu v Česku osamoceni. Vyprodal sice bleskově Kongresové centrum a následně Rudolfinum, ale pořád platí, že masové slavný tu není.

Jeho profil si můžete přečíst v nejnovějším čísle Respektu a doufali jsme, že bude následovat rozhovor (nebude, protože žádný během pražského pobytu nedá). Do denního menu tedy přidáváme rozsáhlý rozhovor, který poskytl v květnu magazínu Vulture. S otevřeností sobě vlastní se tam dotýká tak různorodých témat, jako jsou prezidentské volby, masturbace, trendy v komedii, televizní byznys či to, jak je obtížné pro rozvedeného otce dvou dcer chodit na rande, když ho všichni znají.

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=4QiWXIcnMxg

Projeví se také jako mediální tradicionalista unavený zejména ze sociálních sítí naplněných negativitou - „odhlásil“ se z internetu, což vypadá třeba tak, že čte papírovou verzi The New York Times, a zcela přestal sledovat on-line pornografii. K tomu přidává pár postřehů k aktuálnímu dění, které připomínají, jak brilantně umí skrze komedii komentovat vysokou politiku.

Aktuální souboj prezidentských kandidátů tak přesně vystihuje metaforou o letadle, o jehož pilotování se ucházejí tři kandidáti: Hillary Clinton je v tomto scénáři zkušená pilotka s licencí, která už seděla u kniplu různých letadel, chápe, jak fungují, a zažila v nich různé situace. Její poražený demokratický konkurent Bernie Sanders je v tomto scénáři člověk, který sice neví, jak přesně to zařídit, ale který by chtěl, aby toto letadlo každého cestujícího dovezlo domů, protože by to přece bylo „fér“. Kandidát republikánů Donald Trump pak do toho vstupuje nesmyslným tvrzením, že Clinton nikdy nepilotovala - zatímco mu ostatní oponují, že ji viděli na vlastní oči, což mu však nebrání zcela prokazatelnou skutečnost dál popírat.  A celé to korunuje prohlášením: „Neuvěříte, jak fantasticky budu tohle letadlo pilotovat já.“

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

K ústřednímu tématu americké politiky, kterého se až do listopadových prezidentských voleb nezbavíme. Donald Trump se rád ohání vlastní verzí „babišovského“ slibu o řízení země jako firmy. Ať už si myslíme o obou cokoliv, u bohatých byznysmenů nakonec dává důraz na podnikatelské schopnosti, které jim vynesly miliony, v kampani smysl.

Jenže jak zjistil deník The New York Times důkladnou analýzou všech Trumpových firem, obrázek mimořádně úspěšného byznysmena má značné trhliny. Jeho společnosti mají například dluh v celkové výši 650 milionů dolarů, což je dvakrát více, než kolik zatím veřejně přiznával. Zároveň ze zjištění vyplývá, že Trumpovo impérium pomáhali budovat finanční hráči, vůči nimž se zároveň vymezuje v kampani. Třeba jedna z kancelářských budov na Manhattanu, kterou Trump spoluvlastní, je zadlužená mimo jiné také u čínské banky Bank of China či u globální investiční společnosti Goldman Sachs.

Reklama
Reklama

Na tom by nakonec nebylo nic až tak divného, pokud by republikánský kandidát zároveň neútočil na první z nich jako na nepřátelskou vůči Americe a vůči druhé se nevymezoval proto, že zaplatila jeho demokratické konkurentce Hillary Clinton za soubor projevů.

A ještě jednu vlastnost finance republikánského prezidentského kandidáta mají (a neměly by mít). Přes důkladnou práci NYT zůstává jejich podstatná část zahalena tajemstvím.

Reklama
Reklama