Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura

Louis C.K. se odhlásil z internetu

Lidství ukryté pod egem. (Horace and Pete)
Lidství ukryté pod egem. (Horace and Pete)

Jak si radostně uvědomuje také autorka tohoto textu, do Prahy přijíždí jeden z nejlepších současných amerických komiků, aby zde odehrál v pondělí a v úterý dvě představení. Louis CK je doma v Americe megahvězda, ale hodně jeho českých fanoušků má za to, že jsou v obdivu k tomu osmačtyřicetiletému herci a režisérovi maďarsko-španělsko-mexicko-amerického původu v Česku osamoceni. Vyprodal sice bleskově Kongresové centrum a následně Rudolfinum, ale pořád platí, že masové slavný tu není.

Jeho profil si můžete přečíst v nejnovějším čísle Respektu a doufali jsme, že bude následovat rozhovor (nebude, protože žádný během pražského pobytu nedá). Do denního menu tedy přidáváme rozsáhlý rozhovor, který poskytl v květnu magazínu Vulture. S otevřeností sobě vlastní se tam dotýká tak různorodých témat, jako jsou prezidentské volby, masturbace, trendy v komedii, televizní byznys či to, jak je obtížné pro rozvedeného otce dvou dcer chodit na rande, když ho všichni znají.

https://www.youtube.com/watch?v=4QiWXIcnMxg

Projeví se také jako mediální tradicionalista unavený zejména ze sociálních sítí naplněných negativitou - „odhlásil“ se z internetu, což vypadá třeba tak, že čte papírovou verzi The New York Times, a zcela přestal sledovat on-line pornografii. K tomu přidává pár postřehů k aktuálnímu dění, které připomínají, jak brilantně umí skrze komedii komentovat vysokou politiku.

Aktuální souboj prezidentských kandidátů tak přesně vystihuje metaforou o letadle, o jehož pilotování se ucházejí tři kandidáti: Hillary Clinton je v tomto scénáři zkušená pilotka s licencí, která už seděla u kniplu různých letadel, chápe, jak fungují, a zažila v nich různé situace. Její poražený demokratický konkurent Bernie Sanders je v tomto scénáři člověk, který sice neví, jak přesně to zařídit, ale který by chtěl, aby toto letadlo každého cestujícího dovezlo domů, protože by to přece bylo „fér“. Kandidát republikánů Donald Trump pak do toho vstupuje nesmyslným tvrzením, že Clinton nikdy nepilotovala - zatímco mu ostatní oponují, že ji viděli na vlastní oči, což mu však nebrání zcela prokazatelnou skutečnost dál popírat.  A celé to korunuje prohlášením: „Neuvěříte, jak fantasticky budu tohle letadlo pilotovat já.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].