Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura

Lorde odmítá fungovat podle regulí šoubyznysu

Autor: Kirk Stauffer, CC-BY-SA 3.0
Autor: Kirk Stauffer, CC-BY-SA 3.0

Čtyři roky po vydání oslnivého debutu se vrací na scénu s albem, jež pojednává o zlomeném srdci i samotě. The Return of Lorde je důkladný portrét novozélandské zpěvačky, která sice zaznamenala fenomenální popový úspěch a za její fanoušky se prohlašovali Kanye West i David Bowie, ale sama odmítá přes svůj nízký věk fungovat podle regulí šoubyznysu.

Jonah Weiner na serveru The New York Times líčí setkání s podmanivou a nespoutanou tvůrkyní, která jej zavadí do svého hotelu i oblíbené restaurace ve městě. Ve svých jednadvaceti působí prý Lorde velmi soustředěně a rozhodně.

Než by opakovala šablonu debutu Pure Heroine, dala si raději několik let pauzu a zkoušela se autorsky vypsat. V jeden moment se tak rozhodla, že novinka Melodrama bude deskou, jež bude vyprávět příběh domácího večírku, což jí umožní uspořádat písně různé nálady okolo jasného schématu.

„S večírky se to má tak, že v jeden okamžik začne hrát skvělý song a člověk je v euforii. A pak tu jsou chvíle, kdy jsi sám zavřený v koupelně, koukáš na sebe do zrcadla a cítíš se mizerně,“ popisuje Lorde. A dodává, že pár dnů před vydáním aktuálního singlu Green Light nedokázala vstát z postele. Tak intenzivní pocit ztráty kontroly měla.

Když pak dojde řeč na spolupráci s prvoligovým producentem a hitmakerem Maxem Martinem (napsal písně Britney Spears, Backstreet Boys, Kelly Clarkson, Katy Perry nebo Taylor Swift), kterému se nezdály některé postupy, s nimiž Lorde písně píše, zareaguje jen slovy: „Vždy jsem si dobře vědomá pravidel – v 60 procentech případů se jimi řídím, ve 40 procentech ne.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].