Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu

Laponská komunita na severu Norska prolomila mlčení o znásilněních

Skarberget, Tysfjord
Skarberget, Tysfjord

Tysfjord je malá správní oblast ležící na severu Norska za polárním kruhem. Skládá se z několika málo vesnic, v nichž žijí dohromady asi dva tisíce lidí. Většinu tvoří Laponci, tedy původní obyvatelé Skandinávie, kteří odjakživa žili - a někteří z nich stále žijí - kočovným způsobem života. Laponské komunity se rozprostírají mezi Norskem, Švédskem a Finskem a jejich příslušníci se vyznačují kromě specifické kultury také uzavřeností vůči vnějšímu světu. Norskou veřejnost nyní šokovalo překvapivé zjištění: policejní vyšetřování v komunitě v malém Tysfjordu odhalilo celkem 151 sexuálních deliktů, mezi nimiž nechybí znásilnění dětí.

Celou kauzu odstartovali novináři z deníku Verdens Gang. Loni publikovali svědectví jedenácti mužů a žen, kteří v novinovém článku otevřeně promluvili o tom, že byli sexuálně napadeni. Článek zavdal příčinu policejnímu vyšetřování, které ukázalo, že celý případ je mnohem větší. Podle závěrů dosavadního šetření, o kterém informuje britský deník Guardian, policie identifikovala celkem 82 obětí ve věkovém rozpětí od čtyř do 75 let a 92 podezřelých, přičemž v některých případech byli oběti zároveň pachateli trestných činů. 70 procent z obětí a pachatelů patří do laponské komunity.

V komunitě došlo podle policie celkem k 151 případům; z toho k 43 znásilněním, ve třech případech pak šlo o znásilnění dětí. Jak píše Guardian, jedná se o problém, který v komunitě existuje po mnoho let – nejstarší z případů je z roku 1953. Norská veřejnost si nyní klade otázku, jak je možné, že k sexuálnímu násilí docházelo po tak dlouhou dobu, aniž se o tom dozvěděla policie.

Některé mechanismy v komunitě neumožnily, aby věci vyplavaly na povrch, uvedla na tiskové konferenci policejní mluvčí Tone Vangen. Podle ní se část z podezřelých i obětí místo na policii obrátila k náboženství. „V rodinách v této komunitě je silná tendence semknout se dohromady; zvláště v situaci, kdy se na vás zbytek norské populace dívá svrchu,“ dodala mluvčí. Zároveň se omluvila za to, že policie na dřívější stížnosti nereagovala.

Reakce komunity místních Laponců byla smíšená. „Je velmi bolestivé vidět, že tu došlo k tolika případům za tak dlouhou dobu,“ uvedl ředitel místního laponského kulturního centra Lars Magne Andreassen. „Ale jsem pyšný, že společnost našla odvahu prolomit mlčení. V Tysfjordu se mlčení obětí snoubilo s mlčením úřadů. Nejde o to, že by Laponci měli kulturní problém, který je třeba řešit, spíš jde o to, že jim nikdo nenaslouchal.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].