Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura

Kyle MacLachlan: Bez Lynche už bych možná vůbec nehrál

Vítejte u čtení profilu celebrity, kde se nedovíte zhola nic o tématu, jemuž by měl být věnován. Jako váš průvodce se vám omlouvám. Stejně tak se omlouvá Kyle MacLachlan, ale bylo by zbytečné se na něj zlobit.

Těmito slovy láká Jacob Bernstein ke čtení profilu The Return of Kyle MacLachlan (and Agent Cooper), který vznikl pro The New York Times u příležitosti chystané nové série kultovního seriálu Davida Lynche Twin Peaks.

Ten se na televizní obrazovky vrací po šestadvacetileté pauze. MacLachlan se v něm opět objeví jako zvláštní agent FBI se zálibou v třešňových koláčích a černé kávě, ale více už se čtenář nedozví. Všichni zúčastnění byli totiž nucení podepsat smlouvu o mlčenlivosti až do premiéry.

I tak jde ale o přínosné čtení, jelikož MacLachlan je pozoruhodný typ herce, který Davidu Lynchovi vděčí za celou kariéru. „Nebýt Davida, bůhví, jestli bych vůbec ještě hrál,“ svěřuje se MacLachlan. Počátek jejich vztahu se datuje do roku 1982, kdy čerstvý absolvent univerzity žil v Seattlu a hrál v místním nastudování Tartuffa. Tehdy objevil v novinách inzerát na casting do sci-fi Duna.

I když ve finále šlo o katastrofální propadák, Lynch a MacLachlan si tehdy padli do oka a pustili se do příprav filmu Modrý samet. Napínavé podívané, během níž se nevinně působící student zaplete vyšetřování sadomasochistické vraždy. Modrý samet se stal podle kritiky nejlepším filmem roku 1986 a přátelství, jež vyvrcholilo v Twin Peaks, bylo zpečetěno.

Účinkování v seriálech ho nakonec proslavilo nejvíc. Kromě Twin Peaks si zahrál i poněkud studeného a nepříjemného manžela v Sexu ve městě a v posledních letech boduje coby nekonvenční starosta Portlandu v seriálu komických skečů Portlandia.

Tady si ho tvůrkyně Carrie Brownstein obzvlášť pochvaluje: „Spojuje nás, že oba pocházíme z amerického západu, ze státu Washington. Je to naprostý konec Ameriky. Poslední zastávka na cestě za falešnou představou toho, co může být americký sen.“

https://www.youtube.com/watch?v=16ZPJE8PZT8

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].