čtvrtek 5. 10. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Přemýšleli jste někdy o tom, jakou cestu musely urazit všechny věci, které každý den používáte? Mobilní telefony, počítače nebo džíny vyrábějí většinou dost špatně placení dělníci v továrnách v Asii, odkud k nám několik týdnů putují zabalené v kontejnerech na palubách obřích nákladních lodí. Globální obchod není moc ekologický ani etický, sama cesta zboží po světových mořích ale může vypadat velice romanticky. Ukazuje to krátké video, které vytvořil jeden z námořníků takové kontejnerové lodi.

Jeffrey Tsang pracuje na nákladní lodi, ale kromě toho je také „vloggerem“ – ve volném čase vytváří amatérská videa, která divákům přibližují život na moři, a dává je na YouTube. Jednou v nich vysvětluje specifický námořnický žargon, jindy radí, jak v přístavu správně zaparkovat obří loď. Jeho největším hitem se ale stalo krátké video, v němž zachytil třicetidenní plavbu kontejnerové lodi přes Rudé moře a Indický oceán do Číny.

photo
Jeffrey Tsang • Autor: youtube

Cesta začíná ve chvíli, kdy loď směřující z Evropy do Asie proplula Suezským průplavem. Tsang připevnil svůj fotoaparát na zvýšenou palubu lodi a namířil objektiv na přepravované kontejnery a na okolní moře. Fotoaparát pak v pravidelných intervalech ve dne i v noci pořizoval snímky měnícího se okolí. Když loď doplula do Hongkongu, Tsang z více než 80 tisíc snímků sestavil video, které třicet dnů trvající cestu ukazuje v deseti minutách.

Ačkoli jediné, co vidíme, je paluba plná barevných krabic, okolo níž se střídají denní doby a počasí, je to neuvěřitelná podívaná. Vidíme východy a západy slunce na otevřeném oceánu. Během nocí na jižních mořích je taková tma, že jsou dokonale vidět vzdálené galaxie i Mléčná dráha. V blízkosti Malackého průlivu plavidlo zasáhne bouře a blesky, v Jihočínském moři loď pro změnu obklopí desítky zářivých světel z rybářských loděk, které s pomocí oslnivých lamp loví olihně.

V přístavech Colombo a Singapur pak sledujeme, jak velké jeřáby přeskládávají barevné krabičky kontejnerů. Video doprovází smyčcová hudba a krátké popisky, v nichž autor popisuje, co se kolem děje. Plavba končí v Hongkongu, kde se s námi Jeffrey loučí. Jeho romantická cesta se stala hitem – za měsíc ji viděly skoro tři miliony lidí.

https://www.youtube.com/watch?v=AHrCI9eSJGQ

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Dva týdny před volbami cloumá Rakouskem politický skandál. Sociálním demokratům kancléře Christiana Kerna zřejmě definitivně vzal šanci na výhru - a jako skoro jistý příští kancléř vypadá Sebastian Kurz, jednatřicetiletý lidovec.

Sociálním demokratům se vymstilo angažmá izraelského stratéga volebních kampaní Tala Silbersteina. První problém nastal v létě, když byl Silberstein zadržen v Izraeli kvůli svému druhému byznysu, který s volbami tolik nesouvisí. Je podezřelý, že se chystal dát úplatek devět milionu eur při snaze získat licenci na těžbu diamantů v africké Guineji. Rakouští sociální demokraté ho posléze propustili - nyní však vyšly najevo detaily špinavé práce, kterou pro stranu dělal.

Reklama
Reklama

Konkrétně jde o zřízení facebookových skupin, jejichž cílem bylo hrotit politické emoce. Jedna z nich se snažila velebit konkurenta Sebastiana Kurze tak vyhroceným způsobem, že to ve výsledku odradí jeho případné voliče. Druhá na Kurze házela špínu - a to pro změnu tak radikálním způsobem, že ve veřejnosti měl vzniknout dojem, že za stránkami stojí národovci ze strany Svobodných. Příspěvky si zahrávaly s antisemitskými a rasistickými předsudky a v provozu zůstal účet i po nuceném odchodu Silbersteina z rakouské kampaně.

Kancléř Christian Kern opakuje, že o tom všem nic nevěděl. O špinavé hře však věděl minimálně jeden muž z centrály vládní strany, specialista na analýzu volebních průzkumů Paul Pöchhacker. Rakouská média předpokládají, že volební tým Silbersteina začal žít vlastním životem a informace se k šéfovi sociální demokracie, politikovi s velmi dobrou reputací, skutečně nemusela vůbec dostat.

Přišel do vedení strany teprve vloni z vysoké manažerské pozice a dění v sociální demokracii trpící boji mezi různými frakcemi zjevně nemá pod kontrolou. Ve vzduchu zůstávají nezodpovězené otázky: například jak se celý případ (zveřejněný poprvé v týdeníku Profil a deníku Die Presse) dostal na veřejnost? Přesně dva týdny před volbami, kdy přehlušil všechna ostatní politická témata.   Shrnutí základních otázek a odpovědí ke spletité kauze naleznete v obálkovém textu vídeňského týdeníku Falter.