pátek 20. 4. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Londýnský fotbalový klub Arsenal AC se na konci sezóny rozloučí s trenérem. Arsène Wenger vydržel u svého klubu 22 let, tedy déle než kdokoli jiný v Premier League.  „Cítím, že nadešel čas,“ uvedl 68letý Wenger v tiskové zprávě, která se v pátek dopoledne nečekaně objevila na webu klubu s titulkem Merci Arsène.

Wenger je Francouz, do Arsenalu přišel v roce 1996 po úspěšném angažmá v Japonsku a stal se poté nejúspěšnějším trenérem v historii klubu – byť v posledních letech Arsenal za špičkou anglické ligy trochu zaostával.

Reklama
Reklama

Arsenal, za který od roku 2015 chytá český brankář Petr Čech, vyhrál s Wengerem třikrát Premier League. Když se to stalo naposledy, klub prošel celou sezónou bez jediné porážky, ale to bylo už v letech 2003/2004. V Lize mistrů byl posledním nejlepší umístěním postup do finále před 12 lety, kde prohrál s FC Barcelona.

O Wengerově odchodu se v Británii mluvilo už delší dobu, ale loni podepsal v Arsenalu novou smlouvu na další dva roky. Jeho konec je tedy překvapením, zvláště teď, krátce před koncem sezóny - a hlavně během úspěšně rozehrané Evropské ligy, kde Arsenal čeká semifinále s Atleticem Madrid.

Každopádně pro anglický fotbal jde o konec jedné éry, jak poznamenal na konci článku o Wengerově odchodu deník Guardian.

Graf
Konečné ligové umístění Arsenalu od roku 1947 (červeně). Počet týmu hrajících nejvyšší soutěž je označen modře • Autor: Crookesmoor – CC-BY-SA 3.0

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

„Nobody said it was easy,“ zpívají v jedné písni britští Coldplay. A tuhle píseň si zjevně prozpěvují vyjednávači, kteří dohadují přesnou podobu odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Hlavní vyjednavač EU Michel Barnier v pátek prohlásil, že vyjednávání mohou zkrachovat, protože Brusel už podruhé odmítl žádost Britů, aby po poté, co země opustí Unii, zůstala hranice mezi Irskou republikou a severním Irskem propustnější, než je na vnější hranici EU obvyklé.

Reklama
Reklama

Podle Barniera zůstává do konce vyjednávací lhůty, po níž začne brexit platit „naostro“ a která vyprší v březnu příštího roku, ještě zhruba čtvrtina práce. Na jaře 2019 by ale k ničemu nemuselo dojít, pokud si budou Britové jen „vybírat, co se jim hodí“.

V ostrých prohlášeních ovšem Britové Barnierovi zdatně sekundovali, když mluvčí čísla deset prohlásil, že všechny britské návrhy byly evropskými vyjednavači „systematicky a forenzně zničeny“.

Vzhledem k tomu, že k dohodě zkrátka dojít musí, nicméně očekává autorka menu brzké obnovení rozhovorů.

Reklama
Reklama