úterý 27. 2. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Konec éry je na dohled, Angela Merkel začíná umetat cestu svému nástupci. Nebo nástupkyni. Podle zahraničních médií se zdá, že by na svém místě jednou ráda viděla další ženu, čerstvě zvolenou generální sekretářku vládní CDU Annagret Kramp-Karrenbauer, přezdívanou též “mini-Merkel”.

Americký list The New York Times připomíná, že kancléřka byla dlouhodobě kritizována právě za neschopnost vybrat si a vychovat svého nástupce. Teď se situace zjevně změnila: málokdo předpokládá, že by Merkel po svém čtvrtém volebním období kandidovala ještě jednou. Zvlášť když poslední volby nedopadly úplně skvěle a CDU ztratila voliče ve prospěch pravicovější FDP a antisystémové, protipřistěhovalecké AfD. Deník se domnívá, že právě Kramp-Karrenbauer dokáže míchat liberální a konzervativní myšlenky dost inteligentně na to, aby dokázala rozpolcenou a zklamanou stranu zase sjednotit.

Reklama
Reklama

Nová stranická sekretářka (předsedkyní zůstává Angela Merkel) v každém případě zaujímá méně vstřícný postoj k přistěhovalcům než současná německá kancléřka. Své spolustraníky také nabádá, aby se bez ohledu na ideologickou čistotu zaměřili na praktičtější otázky, jak uspět v globalizovaném, digitalizovaném světě. Ona sama ostatně spíše balancuje na hraně tradičních a moderních postojů: zatímco se naplno a velmi úspěšně věnuje politice, její manžel je mužem v domácnosti a vychovává tři syny. Annagret Kramp Karrenbauer je praktikující katolička a na rozdíl od své stranické šéfky odmítá sňatky gayů a leseb. Merkel svůj postoj změnila v průběhu působení v úřadu.

Rozředění dříve vyhraněnějších konzervativních postojů je v CDU zjevně považováno za významný důvod propadu stranických preferencí. Mnohé straníky i sympatizanty navíc rozhodně nepotěšila koaliční dohoda se sociálními demokraty, v níž levice získala tři klíčová ministerstva včetně ministerstva financí. The New York Times tak upozorňuje, že prvním úkolem Annagret Kramp-Karrenbauer bude uklidnit rozhořčenou partaj a obnovit v ní pověstný pořádek.

Annegret Kramp-Karrenbauer
Angela Merkel a její možná nástupkyně ve straně, Annegret Kramp-Karrenbauer • Autor: REUTERS

Kompromisů má CDU zjevně plné zuby. Financial Times tak přikládají velký význam dalšímu kroku kancléřky, jmenování sedmatřicetiletého Jense Spahna do funkce ministra zdravotnictví. Spahn je na rozdíl od novopečené stranické sekretářky přezdíván “Anti-Merkel” a proslul (na německé poměry) tvrdou kritikou své stranické šéfky. Britský deník tvrdí, že jeho vzestup je důkazem rostoucího vlivu mladých ambiciózních konzervativců, kteří mají dost konsensuálního a neslaného-nemastného stylu současné kancléřky.

Spahn je považován za neformálního vůdce této skupiny a podle FT se dostává do pozice, z níž bude schopen preferovanou dědičku Angely Merkel v nadcházejícím stranickém boji účinně ohrozit. V takovém případě by se do čela CDU probojoval politik kritizující islám výroky jako “zatímco si někteří muži v muslimských zemích musí nechat narůst plnovous, homosexuály, jako jsem já, tam házejí ze střech”. Spahn, jež je otevřeným gayem a uzavřel před vánoci manželství se svým dlouhodobým partnerem, bývá i obviňován z toho, že vykrádá útočnou rétoriku konkurenční xenofobní AfD.

Britové ještě dodávají, že jeho příchod do vlády ukazuje, nakolik pozice Angely Merkel oslabila. “Pro kancléřku, která se tradičně obklopuje ideologickými spojenci a vlastními stoupenci a kritiky se snaží vytěsnit, je jmenování Spahna do vlády velkým ústupkem,” píší FT. A citují jednoho ze zasloužilých poslanců CDU, podle nějž nemá kancléřka na vybranou. Doba se zásadně změnila.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

V Saúdské Arábii probíhá v posledních měsících bezmála genderová revoluce. Loni na podzim oznámilo ultrakonzervativní pouštní království, že přestane být poslední zemí světa, kde ženy nemohou řídit motorová vozidla (v plánu je to od června). Na počátku roku obletěly svět reportáže z fotbalových zápasů, na které byly vůbec poprvé vpuštěny ženy, byť stále zahalené od hlavy k patě v černé, v doprovodu mužských příbuzných a odkázány do speciální sekce stadionu.

Počátkem února prohlásil významný saúdsko-arabský klerik ve svém rozhlasovém pořadu, že ženy by se měly oblékat „cudně“, ale že není nutné, aby nosily „abáju“ – tedy druh svrchního oděvu zakrývajícího buď celou postavu včetně hlavy a obličeje (s výjimkou očí) nebo „jen“ tělo od ramen dolů.

Reklama
Reklama

Následně přišel saúdsko-arabský deník Okaz se zprávou, kterou má z neoficiálního zdroje z ministerstva spravedlnosti. Pokud však bude potvrzena oficiální cestou, půjde o další zásadní průlom. Okaz informuje, že ministerstvo mění přístup k rodinnému právu tak, že bude nově umožňovat ženám legálně odejít od manžela: to dosud nebylo možné a ženy, které odešly, neměly jinou možnost než se vrátit a byly k tomu nuceny i násilím.  Podle Okazu ale ministerstvo pozastavilo vydání rozsudků v několika desítkách případů, které by ženy k návratu k manželovi nutily.

A na počátku týdne pak přišla zpráva, že dveře otevře ženám i tamní armáda, byť opět limitovaně. Budou muset mít vysokoškolské vzdělání, být mladší pětatřiceti a starší pětadvaceti let - ale ani tak jim nebude povolen vstup do všech složek armády, bojových zejména.

Zdá se to zásadní proměna společnosti.  Jak nicméně upozorňuje obsáhlý materiál amerického deníku The New York Times z konce roku, různé části společnosti, a to nejen ultrakonzervativní kruhy, mohou na převratné změny reagovat odmítavě. Ačkoliv si přísné oddělování pohlaví spojujeme s islámem, spíše než náboženským předpisem jsou hluboce zakořeněnými kulturními normami.

A jakkoliv se zdají změny jako převratné, ve většině částí tamního veřejného i soukromého života pohlavní segregace dále platí – v restauracích, nákupních centrech a ve školách všech stupňů včetně univerzit. „V konzervativních kruzích se muži běžně nepotkávají ani s ženskými příbuznými, které nejsou jejich matkami, dcerami nebo sestrami. Někteří muži prožijí celý život, aniž se podívali do tváře třeba svojí švagrové,“ píše list.

Na straně druhé dvě třetiny z dvaadvaceti milionů Saúdů jsou mladší třiceti let - a u těch lze očekávat rychlejší adaptaci na společenské změny. Statisíce z nich studovaly na Západě, řada z nich ve Spojených státech. A zatímco na veřejnosti se podvolují přísným pravidlům, v soukromí to podle NYT vypadá dost jinak. Právě u nich je velmi oblíbený korunní princ Muhammad, jemuž jsou přičítány hlavní zásluhy za velké změny, jež se v království odehrávají.

https://www.youtube.com/watch?v=ME6cocZmIF0