Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Kapučíno Index: Členství v EU vyjde občany na necelý šálek kávy denně

Autor: Frettie/CC-BY-SA 3.0
Autor: Frettie/CC-BY-SA 3.0

Evropská komise se chystá na sestavení rozpočtu pro léta 2021–2027 a v plánech zatím zeje velká díra: 14 miliard euro, které už budou chybět po odchodu Britů. Komise musí tyto peníze nějak sehnat a v rámci přípravy na zvýšení odvodů prozradila Evropanům překvapivou věc: to skvělé členství v EU, její volný trh, volný pohyb, volné studium, mír, bezpečí, přátelství a mnoho dalšího, stojí jednoho každého občana Unie míň než jeden šálek kávy denně. Server Politico se rozhodl toto tvrzení prověřit. A spočítal to přesně: EU, její byrokracie, projekty, fondy, její veškerá agenda stojí jednotlivé občany ve 28 členských zemích od jedné poloviny do jedné desetiny šálku kapučína denně.

Metodika zbrusu nového „kávového indexu EU“ je jednoduchá: Politico použil statistická data samotné Unie týkající se množství peněz odváděných do kasy Unie členskými státy, rozpočítal tu částku na denní odvod z kapes jednotlivých občanů a zjistil, kolik za tu sumu lze v příslušné zemi koupit šálků kávy. Tady je pár překvapivých zjištění.

Kdo si myslí, že unijní účty platí nejvíc Němci, ten se plete.  Jeden Němec dá na EU 84 eurocentů denně - zhruba polovinu, co jeden Lucemburčan (1,57 eura). Nejmíň přitažlivě vychází kapučínový přepočet pro Italy. V penězích je sice EU stojí míň než kolegy skoro ze všech bohatých západoevropských členských zemí, převede-li se ovšem jejich 75 centů na tamní levné kafe, odvádějí ho Italové na bruselské konto nejvíc ze všech - víc než polovinu šálku denně (56 procent). Kromě nich se z celé osmadvacítky nad půlku kapučína za denní chod Unie vyhoupli už jen Belgičané.

Brexitáři to asi uslyší neradi, ale Británie na tom s placením za chod unie vůbec nebyla špatně: díky různým vyjednaným rabatům a slevám (a relativně drahé domácí kávě) dávali její občané docela málo jak v penězích (69 centů), tak v šálku kávy (jednu čtvrtinu denně). Platební minimalisté jsou pak Bulhaři: EU stojí každého z nich 18 eurocentů denně, což je 17 procent tamního šálku kávy.  I ostatní postkomunističtí členové EU si v minimálním placení vedli docela zdatně: všichni včetně Čechů jsou na chvostu jak v eurocentech (potížisté Maďaři a Poláci sypou 30 eurocentů denně, Češi o 15 víc), tak v kofeinu: EU je denně přijde na zhruba pětinu šálku.

Na úplně posledním místě v kávových odvodech skončili Řekové. Káva je v této úspornými škrty sužované zemi hodně drahá (skoro tři eura hrnek) a jejich 44 denně odváděných centů tak vychází na pouhých 15 procent kapučína.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].