Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura

Jsou bestsellery. A pak je Harry Potter

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Autoři populárních románů se snaží, seč můžou. Snaží se i vydavatelé. Autor tohoto menu měl například nedávno pocit, že v Česku už kromě Bible už neexistuje žádná jiná kniha než Dívka ve vlaku. Je to trochu jinak. Existuje spousta knih – ovšem žádná neexistuje tak, jako libovolná kniha o Harry Potterovi.

Jak píše server Quartz, je úplně jedno, jestli je právě v módě jóga, meditace nebo terapeutické uklízení, jestli je západní civilizace na vrcholu sil, nebo se hroutí pod tíhou lží označovaných za post-pravdu – a koho oceňují literární poroty diplomy. Protože nejprodávanější bude vždycky Harry Potter.

J. K. Rowling,  J. Thorne, J. Tiffany: Harry Potter a prokleté dítě
J. K. Rowling, J. Thorne, J. Tiffany: Harry Potter a prokleté dítě

A ani to nemusí být kniha. Řeč je aktuálně o titulu Harry Potter a prokleté dítě, což je přepis divadelní hry. A mezi námi nijak zvlášť úchvatný, pokud si můžeme dovolit hodnocení. Přesto byla zmiňovaná Dívka ve vlaku až druhá nejúspěšnější kniha na americkém trhu, za letošek prodalo 1,2 milionu kusů. A pak je tu vítěz -  Harry Potter a jeho 4,18 milionu kusů.

Není to tím, že by Američané byli primitivové, které baví infantilní kouzla ve staroanglických kulisách. Ani tím, že porazit možná umně napsanou Dívku ve vlaku, která ovšem za dva roky zmizí v prachu literárního provozu, není zas takový výkon. Úplně stejně na hlavu by Harry Potter porazil i bestseller loňského roku, Postav hlídku od Harper Lee. Jsou prostě věci, na které je i Atticus Finch krátký.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].