středa 14. 9. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Před summitem v Bratislavě se začínají dít věci. Evropským éterem se přehnala slovní přestřelka mezi lucemburským ministrem zahraničí Jeanem Asselbornem a jeho maďarským kolegou Péterem Szijjártem.  Asselborn v rozhovoru pro německý týdeník Die Welt řekl, že Maďarsko by mělo být vyloučeno z EU, protože protiimigrantskou politikou „masivně porušuje základní evropské hodnoty“ - a že dnes by „nemělo šanci stát s členem EU“. Odpověď přišla záhy. Szijjártó vydal prohlášení, v němž podle serveru Budapest Beacon píše:

  • Vždy jsme věděli, že Jean Asselborn není seriózní člověk.
  • Je jasné, že Jean Asselborn žije jen pár kilometrů od Bruselu.
  • Asselborn je pompézní a frustrovaná postava.
  • Asselborn by mohl chtít vyhodit Maďarsko z EU, ale už dávno sám sebe vyloučit ze skupiny politiků, jež je možné brát vážně.
  • Asselborn je regulérní nihilista, který neúnavně pracuje na zničení evropské bezpečnosti a kultury.
  • Maďarsko je historický ochránce Evropy.
  • Maďaři rozhodnou (v referendu) 2. října o ilegální imigraci, bruselských kvótách a lidech jako Asselborn – to vše je důkaz, že v Maďarsku vládne zákon.

Den předtím se odehrály ještě dvě zajímavé věci. Premiér Viktor Orbán měl v parlamentu projev, v němž řekl, že Maďarsko leží v srdci Evropy, která však je ohrožena terorem - a násilím a je to politika Bruselu, která ji „vede do civilizační katastrofy“.

Důležitější zprávou však je, že v pondělí rozhodly členské země EU o přesměrování peněz z eurofondů do nového balíku v objemu 5,2 miliardy euro na pomoc zemím postižených uprchlickou krizí. Jak píše agentura Reuters, tyto peníze budou přesunuty z eurofondů, které byly plánovány na pomoc zejména méně vyvinutým zemí EU, tedy její východní části. Rozpočet pro rok 2017 bude změněn tak, že do Česka a dalších zemí půjde o 24 procent méně peněz než letos. Ze zprávy agentury plyne, že s tímto přesunem peněz souhlasily i samy země z východní části EU.

Reklama
Reklama

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Slavný matematik a fyzik Blaise Pascal (1623 - 1662) i stovky let po své smrti překvapuje. Francouz, který se mimo jiné proslavil tezí, že i když Bůh možná neexistuje, je víra v něho tak výhodná, že by se k ní člověk měl přiklonit  pragmatickým rozhodnutím,  měl asi i talent na psychologii. Jak si všiml server Brain Pickings, vynalezl nejefektivnější techniku, jak přimět ostatní, aby změnili názor. A to staletí před tím, než vůbec začaly vznikat moderní studie na toto téma.

„Když chceme někoho přesvědčit, aby změnil názor, protože si myslíme, že ten jeho je špatný, musíme se na věc podívat z jeho úhlu pohledu. A protože pohled z jeho strany potvrzuje jeho pravdu, musíme tuto skutečnost uznat, ale zároveň mu nastínit i další úhly, které nevidí. Pak bude náš partner spokojen, protože se vlastně nespletl - jen neviděl celý problém. A nikoho nemůže rozzlobit zjištění, že nevidí všechno, protože to je prostě přirozený fakt. Nicméně na druhou stranu – právě pro tuto přirozenost lidé neradi slyší, že se pletou. Ve svém pohledu se přece nemohou splést, protože vjemy našich smyslů mají pro nás vždycky pravdu,“ řekl Pascal a dodal: „Lidé jsou obecně lépe přesvědčitelní důvody, ke kterým dojdou sami, než těmi, které jim dá někdo jiný.“

Reklama
Reklama

Jednoduše řečeno: podle Pascala je lepší, abyste předtím, než vyjádříte s někým nesouhlas, podtrhli to, v čem a proč má pravdu. A přivést někoho úspěšně k tomu, aby změnil názor, znamená objevit mu opačný nebo rozdílný úhel pohledu, než je ten jeho.  A profesor psychologie na univerzitě v texaském Austinu Arthur Markman potvrzuje, že oba tyto body vedou k cíli: „Pokud chcete otevřít někomu možnost, aby změnil názor, musíte nejprve dosáhnout toho, aby zmírnil obranné reflexy a nezakopal se ve své pravdě,“ říká. "Když vám okamžitě začnu vypočítávat všechno, co jste řekl špatně a v čem se mýlíte, nemáte zrovna motivaci se mnou spolupracovat. Ale když řeknu Super, tohle je zajímavý a důležitý pohled, nabízím vám možnost se mnou spolupracovat na výměně názorů. A dostávám možnost později říct i své pochyby o správnosti vašich závěrů způsobem, který není konfrontační.“

Neboli bráno k dnešní době prostoupené spory a vztahovačnými slovy: Pascal nechápe přesvědčování jako faktory manipulace či nátlaku a kontroly, ale jako věc stojící především na vcítění se do druhých. Na vcítění se do pochyb a obav, jež ovládají jejich mysl. Kdo chce o Pascalových psychologických objevech vědět víc, najde informace na brainpicking org.