Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Jsme historický ochránce Evropy, odpovídá Maďarsko na kritiku

Viktor Orbán • Autor: Globe Media /  Reuters
Viktor Orbán • Autor: Globe Media / Reuters

Před summitem v Bratislavě se začínají dít věci. Evropským éterem se přehnala slovní přestřelka mezi lucemburským ministrem zahraničí Jeanem Asselbornem a jeho maďarským kolegou Péterem Szijjártem.  Asselborn v rozhovoru pro německý týdeník Die Welt řekl, že Maďarsko by mělo být vyloučeno z EU, protože protiimigrantskou politikou „masivně porušuje základní evropské hodnoty“ - a že dnes by „nemělo šanci stát s členem EU“. Odpověď přišla záhy. Szijjártó vydal prohlášení, v němž podle serveru Budapest Beacon píše:

  • Vždy jsme věděli, že Jean Asselborn není seriózní člověk.
  • Je jasné, že Jean Asselborn žije jen pár kilometrů od Bruselu.
  • Asselborn je pompézní a frustrovaná postava.
  • Asselborn by mohl chtít vyhodit Maďarsko z EU, ale už dávno sám sebe vyloučit ze skupiny politiků, jež je možné brát vážně.
  • Asselborn je regulérní nihilista, který neúnavně pracuje na zničení evropské bezpečnosti a kultury.
  • Maďarsko je historický ochránce Evropy.
  • Maďaři rozhodnou (v referendu) 2. října o ilegální imigraci, bruselských kvótách a lidech jako Asselborn – to vše je důkaz, že v Maďarsku vládne zákon.

Den předtím se odehrály ještě dvě zajímavé věci. Premiér Viktor Orbán měl v parlamentu projev, v němž řekl, že Maďarsko leží v srdci Evropy, která však je ohrožena terorem - a násilím a je to politika Bruselu, která ji „vede do civilizační katastrofy“.

Důležitější zprávou však je, že v pondělí rozhodly členské země EU o přesměrování peněz z eurofondů do nového balíku v objemu 5,2 miliardy euro na pomoc zemím postižených uprchlickou krizí. Jak píše agentura Reuters, tyto peníze budou přesunuty z eurofondů, které byly plánovány na pomoc zejména méně vyvinutým zemí EU, tedy její východní části. Rozpočet pro rok 2017 bude změněn tak, že do Česka a dalších zemí půjde o 24 procent méně peněz než letos. Ze zprávy agentury plyne, že s tímto přesunem peněz souhlasily i samy země z východní části EU.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].