úterý 14. 8. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jižní Korea zažívá největší protesty žen v historii. Desetitisíce Korejek v ulicích vyjadřují nespokojenost s tím, jak se orgány činné v trestním řízení stavějí k jevu, který se zdá být specificky jihokorejský. Říká se jim „molka“ a jde o miniaturní kamery nainstalované v prostorách, kde se ženy ocitají odhalené či v jinak intimní pozici, tedy na záchodcích či v převlékacích kabinkách. Kamery jsou tak malé, že je lze schovat třeba v klice od dveří – a osoby, které je tam nainstalovaly (v drtivé většině případů jde o muže), pak záznamy z nich nahrávají na internet.

Protestující upozorňují nejen na problém sám, ale také na přístup policie, která věc často bagatelizuje. Kritiku si kupříkladu vysloužila policejní kampaň proti „špiónským“ kamerám v jihokorejském městě Pusan, v níž se na plakátech objevil muž oblečený chlapecky v žlutém triku, kšandách a kšiltovce s ruměncem ve tváři a rošťáckým úsměvem na rtech. Podle kritiků byl vzkaz jasný: muži, kteří natáčejí ženy tajně na záchodech, jsou zkrátka takoví trochu hraví. Jenže oni nejsou hraví, porušují zákon – tajné natáčení je v Jižní Koreji trestné už deset let. Za tu dobu počet hlášených případů podle vládních statistik prudce narostl: z 1535 v roce 2011 na 6465 loni.

https://www.youtube.com/watch?v=vrw4I70sK2M

 

Jak píše on-line magazín Quartz, několik případů z poslední doby navíc naznačuje, že policie používá dvojí metr. Letos v květnu zveřejnila korejská modelka fotografii, na níž během hodiny kresby na výtvarné škole pózuje její kolega nahý. Muž se zveřejněním fotky nedal souhlas, a byť byl původní obrázek rychle stažen, stačil se rozšířit po internetu. Podezřelá byla před zraky médií demonstrativně zatčena, policie prohledávala její byt a toto pondělí byla odsouzena k desíti měsícům vězení nepodmíněně a čtyřiceti hodinám terapie. V ten samý den stál před soudem muž, který během dvou let v celkem sedmatřiceti případech zveřejnil „nahé“ fotografie a záběry svojí přítelkyně, aniž k tomu dala souhlas. Muž odešel od soudu s podmínkou.

Kromě protestů narůstají podpisy pod peticí adresovanou korejskému prezidentovi, jež požaduje lepší práci policie. Petice, kterou podepsalo na 420 tisíc lidí, směřuje na správné místo: prezident Mun Če-in kamerové voyeurství označil za „záludný zločin, který ničí ženám život“ a volá po přísnějším trestání pachatelů.

Neplatí sice, že by policie problém zcela ignorovala. Pravidelně kupříkladu prohlíží veřejné záchodky či převlékací kabinky. Jak píše Quartz, přístup policie zřejmě ovlivňuje i fakt, že se voyeuři často rekrutují z řad běžných mužů: jsou mezi nimi učitelé, úředníci, studenti, muži s rodinami a „řádným zaměstnáním“.

 

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

V Číně je prý možné všechno. Své o tom vědí například decimovaní Ujguři - ale týká se to i méně útrpných věcí. Takže v Číně je možné i to, že pstruh je losos.

Právě o tom rozhodli podle dostupných zpráv tamní úřady. Jejich rozhodnutí pramení z praxe, kdy výrobci rybích produktů běžné zaměňují lososa za pstruha. Respektive jako lososí maso podvodně prodávají maso pstruha duhového - kteréžto ryby proměněné ve filety vypadají velmi podobně. Jak se v květnu ukázalo, většina v Číně prodaných lososů je ve skutečnosti pstruh.

Jedním z řešení je takovou praxi zakázat a zavést pravidlo, že pstruh bude jen pstruhem. Čínské úřady ovšem zvolily opačnou cestu a nyní je tedy pstruh duhový oficiálně pstruh nebo  losos; jak to zrovna vyjde. Umberto Eco by byl možná nadšen, čínští zákazníci nikoliv.

Mezi oběma rybami je řada podobností, pstruh koneckonců patří do čeledi lososovitých. Ale pstruh není nadarmo pstruhem. Je to sladkovodní ryba, příbuzný losos je rybou vody slané. Losos se navíc v Číně nejčastěji konzumuje syrový – a pokud člověk takto sní pstruha, můžou se na člověka přenést parazité.

Rozhodnutí ministerstva zemědělství  tak vzbudilo kritiku i posměch na sociální platformě Weibo pod hashtagem #RainbowTroutBecomesSalmon. A mnozí tu tipují, co bude přeznačkováno příště.“ Jezero i moře je technicky totéž, píše jeden uživatel. A další navrhuje: „Říkejme teď rakům humři.“ BBC pak jednu ze zpráv uvádí titulkem Pstruzi v Číně trpí krizí identity.

Uvedený příklad také může vysvětlit tuzemskou peripetii s přílivem čínských investic, které sliboval prezident Zeman a jeho blízcí. Příliv nepřišel, ale máme šanci, že i čínská neinvestice je čínskou investicí - a všechno je potom v nejlepším pořádku.