Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Spor o afro: školní pravidla v JAR zůstala z dob apartheidu

Autor: Twitter
Autor: Twitter

Mohou být vlasy výbušným politickým tématem? Samozřejmě mohou, jak potvrdí muži starší generace, kteří byli za bolševika popotahováni za delší kštici (v redakci jich pár máme). Fakt, že může být vysoce politické i to, co si kdo oblékne na pláž, nakonec vidíme na aktuální debatě o burkinách.

V Jižní Africe se nyní vede bouřlivá debata o úpravě černošských vlasů, kterou vyvolaly protesty skupiny teenagerek z dívčí střední školy v Pretorii. Dívky se vzbouřily proti školnímu nařízení, podle něhož nemohly černošské studentky nosit do školy účes zvaný afro. Školní kánon sice afro vysloveně nezmiňuje, ale věnuje se velmi podrobně pravidlům pro vlasy, přičemž musejí být „rozčesané“. Pokud jsou dlouhé natolik, že je lze svázat, tak musejí být svázané, a všechny účesy by měly být „upravené“. Afro těmto nárokům jednoduše nevyhovuje.

Autor: Twitter
Autor: Twitter

Po bouřlivém jednání za účasti učitelů, rodičů a vedení školy se pravidla změnila, ale jak upozorňuje on-line magazín Quartz, rigidní pravidla jsou společná řadě jihoafrických škol. Také proto, že do řady tradičních institucí, včetně těch vzdělávacích, neměli černoši ještě před dvaadvaceti lety přístup.

„Složení těchto škol se po konci apartheidu změnilo, ale jejich pravidla nikoliv,“ shrnuje Quartz. Což pro vůdkyni protestů, třináctiletou Zulaikha Patel v praxi znamenalo, že kvůli výraznému afru musela opakovaně měnit školu. Učitelé jí podle slov její sestry opakovaně vytýkali, že svými „exotickými“ vlasy ruší ostatní studenty; spolužáci si ji dobírali, že má hlavu jako zelí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].