Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Politika

Jak poznat, že vás agenti CIA špehují přes televizi

Will Smith ve filmu Nepřítel státu
Will Smith ve filmu Nepřítel státu

Z množství utajených informací, které tento týden pronikly na internet prostřednictvím serveru WikiLeaks, vyplývá mimo jiné, že americká a britská tajná služba dokáže kohokoli odposlouchávat skrze jeho domácí televizi připojenou k internetu. Časopis Wired přináší praktickou radu: vysvětluje, jak poznat, že právě vaši televizi ovládli agenti CIA.

Ačkoli WikiLeaks zveřejnila obrovskou porci dat (přes osm tisíc dokumentů tajných služeb), zatím víme relativně málo o tom, jakým způsobem tajná služba svoje špehovací schopnosti využívala. Projekt CIA označený krycím názvem Plačící anděl prý umožňoval agentům udělat z televize připojené k internetu na dálku odposlouchávací zařízení.

Hacking byl ale zaměřen pouze na televize značky Samsung, a navíc pouze některé modely vyrobené v letech 2012 a 2013. To naznačuje, že zpravodajská agentura program vyvinula s cílem sledovat pouze konkrétních několik osob, které vlastnily právě tyto televizní přijímače.

Jakmile CIA nad televizí získala kontrolu, obrazovka na pohled vypadala, jako by byl přístroj vypnutý. Světelné kontrolky na přední straně televize změnily barvu: byly pohaslé, jako by televize byla vypnutá. Televize je ale stále v provozu, dokáže nahrát rozhovor v místnosti a možná také natočit video. Existuje ale způsob, jak poznat, že televize vypnutý mód pouze předstírá. Stačí se podívat na zadní stranu, kde dál svítí modrá kontrolka LED. Alespoň to tvrdí dokumenty WikiLeaks nazvané Trezor 7.

Jak ale poznamenává Wired, je možné, že CIA svůj falešný mód vypnutí mezitím vylepšila a dnes už umí vypnout i zadní kontrolky. Pokud tedy chcete mít jistotu, že ve vašem obýváku nemá nastražené ucho Velký bratr, vypněte televizi ze zásuvky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].