0:00
0:00
Denní menu22. 5. 20173 minuty

Instituce Angela Merkel sílí s každým Trumpovým vtipem

Donald Trump při setkání s německou kancléřkou Angelou Merkel; ilustrační foto
Autor: REUTERS

Proč Angela Merkel znovu a znovu vyhrává volby? Titulní komentář aktuálního vydání týdeníku Die Zeit se zabývá otázkou, která asi kdekoho ze čtenářů napadla po oznámení výsledků nedávných německých zemských voleb, v nichž křesťanští demokraté opět triumfovali.

“Představuje bezpečnost a stabilitu a současná globální nejistota jí pomáhá. Každý den, kdy z Bílého domu přijde další špatný vtip, jí v očích voličů pomáhá. Potvrzuje to v jejich očích, že radikální změna v nevhodném okamžiku je cestou do ďáblovy kuchyně,” vysvětluje přitažlivost kancléřky Tina Hildebrandt.

↓ INZERCE

Opoziční sociální demokraté se snaží vést volební kampaň kritikou stoupající nerovnosti a důrazem na větší sociální spravedlnost. Tohle téma Němce skutečně pálí, ale nestačí k volební výhře v současné atmosféře. Většina německých voličů totiž svou budoucnost vnímá pozitivně a dobře ví, že se v mezinárodním srovnání mají velmi dobře. Leitmotivem německých zářijových německých parlamentních voleb jsou podle Tiny Hildebrandt bezpečí a jistota v širokém významu těchto slov. Tedy politická stabilita, sociální bezpečí, ochrana před kriminalitou i vnějším ohrožením. A Angela Merkel je jejich největší zárukou.

Při pohledu ze zahraničí je dlouhodobě fascinující, že kancléřka vyhrává, ačkoli nedává najevo mnoho emocí, nemluví pateticky, moc toho neslibuje a drží se při zemi. Ani po květnových volebních triumfech se okatě neradova. Právě toto chování však ve voličích posiluje pocit bezpečí. “To je pozoruhodnější, než se na první přečtení zdá,” píše Die Zeit. “Lidem přece obvykle důvěřujeme, když na nás působí lidsky. Naopak institucím důvěřujeme, protože jsou neosobní.” Z Angely Merkel se zjevně stala instituce.

Podzimní volby přesto nejsou rozhodnuté, na to jsou dnešní politické časy příliš pohnuté a nevyzpytatelné. “Z Angely Merkel se stalo perpetum mobile. Každou novou krizi řeší starým známým způsobem: její koncentrovanou energii rozloží na malé součástky a ty pak postupně ošetřuje. Ovšem úplně vyřešit tyto krize nedokáže,” píše Tina Hildebrandt.

Nějaký z neřešených problémů - nebo vedlejších důsledků jejích řešení – tak může probublat na povrch. Ve formě náhle krize v eurozóně nebo teroristického útoku, který bude mít souvislost s přijetím milionu uprchlíků. Takový případ pak může náladu v zemi proměnit; posílit touhu voličů po změně, které se opoziční sociální demokraté mohou chytit. To je však jejich jediná šance.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].