čtvrtek 14. 12. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

V Šanghaji se tento týden oficiálně otvírá nejvyšší čínská stavba. Shanghai Tower má 128 pater a měří 632 metrů, tedy skoro dvakrát víc než Eiffelova věž.  Jen dubajský mrakodrap Burdž Chalífa je ještě vyšší.

Šanghajský „symbol úspěchu“ si ale premiéru odbývá bez velkých oslav. Je totiž hotov už dva roky, jenže kvůli úředním tahanicím ohledně schvalování požárních předpisů bylo zatím přístupné jen vyhlídkové patro ve výšce 546 metrů. Nájemníci, mezi nimi i největší čínský e-shop Alibaba, se mohou začít stěhovat až teď. Hotel v nejvyšších patrech se pak otevře příští rok.

Reklama
Reklama

„Vše musí být absolutně bezpečné,“ říká Dan Winey z architektonického studia Gensler v článku agentury Bloomberg. „Nikdo nechce riskovat, že by se něco pokazilo.“ Důvodem skluzu je podle Bloombergu mimo jiné složité architektonické řešení dvojitého, do spirály stočeného skleněného pláště, který se nevešel do dosavadních standardních předpisů a úředníky zaskočil.

Mrakodrap vyšel na 2,4 miliardy dolarů, jde tedy o dosud nejdražší budovu v Číně. Kromě superlativů jako je výška nebo cena se hodně mluví o nových výtazích, které budou jezdit rychlostí přes 70 km/h, nebo o 270 větrných turbínách, které jsou schované ve fasádě a budou budovu zásobovat elektřinou. Záchody se mají splachovat dešťovou vodu.

Z deseti nejvyšších budov světa jich je momentálně pět v Číně.  Shanghai Tower je ve většině žebříčků uváděna jako dvojka. Někdy se ale pořadí liší podle toho, jestli se započítávají také antény a jiné výškové doplňky, kterými lze hodně metrů nahnat.

V budoucnu by v Číně měl vyrůst je ještě jeden vyšší mrakodrap ve městě Su-Čou; do horních míst žebříčku nejvyšších budov světa chtějí proniknout i jiná čínská města. Absolutní prvenství se ale Číně vzdaluje. V saúdskoarabské Džiddě se totiž staví ještě vyšší stavba než dubajská Burdž Chalífa – Džidda Tower (Jeddah Tower) má být hotova v roce 2020 a bude měřit přes tisíc metrů.

shanghai2

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Mohl to být dojemný příběh se šťastným koncem, který ve složitém světě plném konfliktů a hrozeb tak chceme slyšet, a obzvlášť teď, před Vánoci. Ale nakonec je to spíš ukázka, jak fungují sociální sítě a média v digitální době.

Matka natočila mobilním telefonem video svého jedenáctiletého syna, který mluví o tom, jak ho spolužáci ve škole šikanují. „Říkají mi, že mám velký nos. Polévají mě mlékem. Smějí se mi, že nemám kamarády. Není to OK, šikanování není OK,“ říká Keaton a po tvářích mu tečou slzy.

Matka také zhruba minutové video zveřejnila na internetu a záběry plačícího chlapce se během chvíle staly virálním hitem – vidělo je 22 milionů lidí. Z chlapce z města Knoxville v Tennessee se stal přes noc hrdina. Na jeho stranu se postavily „áčkové“ celebrity jako Justin Bieber, Katy Perry, Snoop Dog, Jennnifer Lopez, LeBron James, Rihanna a desítky dalších. Na podporu šikanovaného Katona kdosi založil veřejný účet, na který lidé poslali 55 tisíc dolarů. Dojemný příběh převzala světová média, na webu Guardianu se stal dokonce vůbec nejčtenějším článkem.

https://www.youtube.com/watch?v=kz1×zBYppW8

 Keaton Jones si ale popularitu neužíval dlouho. Jeho matka Kimberly video zveřejnila v pátek a v pondělí příběh nabral nečekaný směr. Lidé na Facebooku našli dva roky staré fotografie, na kterých jeho matka Kimberly Jones pózuje s jižanskou vlajkou, která je v USA mnoha lidmi považována za symbol rasismu. A na její facebookové zdi také našli post, ve kterém Kimberly Jones kritizuje hráče amerického fotbalu Colina Kaepernicka za to, že na protest proti rasové nerovnosti v USA během zpěvu hymny poklekl na jedno koleno. V jiném postu zas Jonesová pomlouvala „kňourající Američany“, kteří v létě protestovali proti pochodům amerických rasistů ve městě Charlottesville ve Virginii. „Jestli nekrvácíte, jestli vám nečouhají kosti a můžete dýchat, tak přestaňte brečet!“ napsala Jones.

 A všechny tyto objevy o její údajně rasistické minulosti způsobily, že se internetová sympatie vůči chlapci a jeho rodině během chvíle přeměnila ve veřejný lynč. Keatonova matka dostala nálepku penězchtivé rasistky, stejní lidé, kteří předtím Keatona podporovali, začali říkat, že by možná měl být šikanován ještě víc. Rapperka Cardi B a další celebrity odstranily ze svých instagramových účtů příspěvky, v nichž vyjadřovaly Keatonovi podporu. Rihanna, která Keatona označila za hrdinu a „malého krále“, který je inspirací pro své okolí, smazala svůj post. Keatonova matka i její syn přestali vycházet z domu.

 „Lidé mi vyhrožují, že zabijí moje děti. Byli jsme nejskvělejší rodinou v zemi, teď jsme tou nejhorší,“ řekla Kimberly Jones CNN. A brání se, že fotografie s vlajkou konfederace byly myšleny jako vtip. Odmítá, že by byla rasistkou, stejně jako nařčení, že celé video natočila kvůli penězům. „Nechci, aby si Snoop myslel, že jsem rasistka. Chtěla jsem, aby k nám přijel s Marthou (Stewart), abychom si společně poseděli na terase.“

Našli se ale i tací, kteří nad Keatonem nezlomili hůl. Člen fotbalového týmu Tennessee Titans Delanie Walker pozval Keatona na utkání proti Jacksonville Jaguars, anonymní zakladatel dárcovského účtu sice přestal přijímat peníze, na webu ale pak napsal jednoznačný vzkaz: „TOHLE NENÍ O MATCE!! Kdo ji soudí, ačkoli ji nezná, tak se sám dopouští šikany.“

„Příběh vzedmutí sympatií nad šikanovaným Keatonem a následné rozčarování nad jeho matkou poskytuje dobrou ukázku toho, jak mainstreamová média pracují s příspěvky ze sociálních sítí,“ soudí komentátorka Guardianu Hannah Jane Parkinson. „Hřejivý sociální post je objeven novináři, dostane se mu široké publicity, vznikne popud vybrat peníze, šťouralové začnou zkoumat hlavní postavu, přichází odveta.“ Podle Parkinsonové je jedenáctiletý Keaton Jones nakonec terčem daleko větší šikany než na začátku: šikanuje ho celý svět.