Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Hackeři mohou zaútočit na firemní sítě skrz faxy

Hackerství, ilustrační foto • Autor: Thinkstock
Hackerství, ilustrační foto • Autor: Thinkstock

Občas přijde kybernetická hrozba z úplně nečekané strany. Že hacker ovládne váš chytrý domov, zapne plyn a začne zvonit? To už známe. Že se hacker zmocní vašeho telefonu a odešle z něho sprosté obrázky vaší starší sestře? Proč by ne? Že se hackeři vlámou do systému jaderné elektrárny, například Temelína, a způsobí apokalypsu na Vysočině a v širém okolí? To by nikoho nepřekvapilo.

Není obtížné předpokládat, že existují různá pootevřená vrátka v přístrojích a systémech, které používá 99 procent z nás, ale jen jedno procento alespoň trochu rozumí tomu, jak fungují. Ovšem že jedním z takto rizikových přístrojů je fax, to už zní zajímavě.

O objevu prezentovaném na “hackerské konferenci” Def Con, píše BBC Vtip je v tom, že protokoly, na jejichž základě faxy fungují, pocházejí z osmdesátých let. Z té doby také pochází i zabezpečení faxů. Jinými slovy je nulové. Fax je přitom stále docela hojně používaným artiklem, funguje v řadě firem a úřadů (ostatně i do Respektu je možné zafaxovat). A například pro soud je v některých ohledech faxová zpráva relevantnější než email.

Yeniv Balmas z Check Point software proto na Def Conu ukázal, jak je pomocí zaslaného obrázku možné proniknoutdo jinak třeba velmi obstojně zabezpečených firemních sítí. Dosud však není žádný takový útok znám - firma Hewlett-Packard přesto obratem nabízí příslušnou bezpečnostní záplatu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].