Gove: Budu premiér, který nemá charisma a nechtěl být premiérem
Pravidelný výběr ze světových médií: iPhone zakáže natáčení • Moře se okyseluje • tesla nabourala • Opakování rakouských voleb • Gove se hlásí
Překvapivá zpráva přišla z Rakouska. Tamní Ústavní soud prohlásil nedávné prezidentské volby, v nichž velmi těsně zvítězil bývalý šéf zelených Alexander Van den Bellen, za neplatné. Na soud se obrátili Svobodní, tedy partaj poraženého kandidáta Norberta Hofera s argumentem, že s korespondenčními hlasy, které zvrátily výsledek ve prospěch Van den Bellena, nebylo nakládáno řádně a v souladu se zákonem. Některé obálky prý otevírali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění, jinde zase obálky otevřeli dříve, než stanovila volební pravidla.
Soud během dvou týdnů vyslechl desítky svědků - a ti nelegální nakládání s korespondenčními hlasy potvrdili. Žádná ze zpráv, které o rozhodnutí informují, nicméně nezmiňuje, že by se potvrdila manipulace s hlasy ve prospěch jednoho či druhého kandidáta. Důvody pro opakování druhého kola voleb jsou tedy značně technicistní.


Nové volby Rakušany čekají nejspíš v září nebo říjnu a bude mimořádně zajímavé je sledovat. Vzhledem k těsnému výsledků mohou stát oba možné scénáře - buď že se Hoferovi příznivci, kteří minule zůstali doma, chopí šance svůj omyl napravit. Nebo se naopak ve větších počtech vybičují jeho odpůrci; možná hnaní radostí, jakou u Svobodných vyvolal výsledek britského referenda. Po brexitu by byl první extrémně pravicový prezident v čele členské země další ranou Evropské unii.
Když už je řeč o brexitu, v Británii pokračuje série mírně (či více, podle vaší citlivosti) surreálných událostí, kterou rozhodnutí odejít z EU spustilo. Po překvapivém oznámení Borise Johnsona, že se nebude ucházet o křeslo šéfa konzervativců a případně premiérský post, a že tedy bude muset chaos uklidnit a obtížná vyjednávání s EU odpracovat někdo jiný, promluvil v pátek muž, který Johnsonovo rozhodnutí inspiroval. K tomuto závěru alespoň dospěla řada ostrovních novinářů a analytiků.
Ministr spravedlnosti Michael Gove podle očekávání oznámil, že se bude ucházet o místo po Davidu Cameronovi. A oznámil to stylem, který připomíná lídra ANO Andreje Babiše, což není příliš šťastný začátek. Gove oznámil, že v čele partaje nikdy stát nechtěl a že vždy dělal vše pro to, aby se kandidatuře vyhnul. A pak posluchačům řekl, že nemá charisma ani osobní kouzlo. Což je na jednu stranu sympatické coby přiznání vlastních limitů, jak to sám Gove nazývá – ale na straně druhé to asi není něco, co chceme slyšet od lídra, který se uchází o post, z něhož má zemi provést jednou z nejtěžších krizí její moderní historie.
Firma Apple si nechala patentovat zařízení,které znemožní fanouškům natáčet si koncert - například. Infračervený vysílač řekne (pomocí datového přenosu) všem iPhonům v dosahu, že teď se prostě natáčet nemá a příslušné funkce vypne.
To možná ocení mnozí hudebníci: pohled do publika, kde svítí stovky displejů, musí být otravný. Autora menu ale napadá otázka: opravdu to bude fungovat jen při koncertech? A opravdu jen u natáčení? Jestliže je možné takhle jednoduše dát libovolný příkaz telefonu i proti vůli jeho majitele, pak člověka napadnou desítky apokalyptických scénářů, kde všude a s jakým účelem se jednou může infračerveně vysílat.
Kvůli globálnímu oteplování se okyseluje moře. Od průmyslové revoluce spadla pH hodnota z 8,2 na 8,1. Což by nás nerozrušovalo, pokud by pH stupnice nebyla logaritmická; moře je tedy dnes o zhruba o třicet procent kyselejší než před dvěma sty lety.
To nezní dobře a není to dobře. V prvé řadě má problémy řada mořských měkkýšů: v kyselejší vodě je pro ně těžší postavit stabilní a pevnou schránku, protože jim je vlastní životní prostředí rozleptává. Druhý důvod je komplikovanější: kyselejší moře jinak voní. Respektive má jiné aroma.
Co pro lidi může znamenat ztrátu romantiky, pro mořské živočichy znamená ztrátu orientace. Čich je pro ně v mnoha ohledech klíčový smysl a v kyselejších vodách se chovají - divně. Ryby příliš riskují, mlži se nedokážou dobře přichytit na skály a krabi se nestarají o svá vajíčka. To všechno proto, že jsou to činnosti navázané na vůni moře.
Zázrak autotechniky, elektrovůz Tesla, se naboural. Naboural se v módu „autopilot“ a řidič (tedy v ten moment na tak úplně řidič) zahynul. Americké úřady teď nehodu vyšetřují. Nejspíš dojdou k tomu, že za tragédii může vlastník vozu. Firma sama označuje samořídící software za beta verzi, jinými slovy říká: nepouštějte volant úplně z ruky. Což ovšem lidé dělají a ještě se u toho natáčejí na video.
Autopilot Tesly toho totiž zvládne opravdu hodně a je spolehlivý. Ale jak jer vidět, ne vždycky a všude. Software funguje tak, že každý vůz je sběračem údajů, které se postupně přidávají na jednu hromadu - a z této hromady se pak všechny vozy učí a stávají se chytřejší. Za běžného provozu už umí prakticky všechno, lidé zkrátka jezdí hodně, a proto Tesly sbírají hodně údajů. Nehoda je ale důkazem, že teď přichází na řadu fáze naučit se hodně nezvyklé, nečekané a nerutinní situace - kterých se z logiky věci děje málo a někdo se s nimi nemusí potkat ani za celou řidičskou kariéru.
Cynicky lze k nehodě říci: doufejme, že alespoň přispěla na společný server Tesla cennými daty, byť cena je nepřípustná. Bude trvat hodně dlouho a bude to hodně bolestné, než se autopiloti naučí poznat a řešit všechny situace. Ale ruku na srdce: jsme my, lidští řidiči, lepší?
Video: Umění může být někdy pro pochopení mentálních nemocí důležitější než věda.
Kulturní tip: Narozen 4. července. ČT2 1.7.2016 21:45
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].