Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Google bude sortovat urážlivý a znepokojivý obsah

Autor: Respekt
Autor: Respekt

Vyhledávač Google již zanedlouho změní výsledky, které po zadání slova či fráze nabídne. Zejména pokud nepůjde o recept na makové buchty, ale třeba o situaci na Ukrajině. Technologický gigant bude podle informací webu Search Engine Land, který se na svět vyhledávačů specializuje, nově označovat „urážlivý-znepokojivý“obsah. Toto označení pak bude vodítkem pro algoritmus rozhodující o řazení stránek ve vyhledávání, aby již takový obsah uživatelům nenabízel mezi prvními možnostmi. Stránky, které toto označení dostanou, se tedy ve výsledcích objeví níže než ty ze seriózních zdrojů bez označení.

Označování bude mít na starosti armáda deseti tisíc spolupracovníků firmy, kteří budou postupovat podle obsáhlého manuálu o 160 stranách. Víceméně kdokoliv – s dostatkem času a trpělivosti – v tomto návodu najde recept na to, jak se orientovat ve zdrojích. „Prestižní ocenění, třeba Pullitzerova cena, jsou jasnými indikátory kladné pověsti zpravodajských webů,“ píše se třeba v kapitole týkající se toho, jak posoudit reputaci zdrojů.

Do kategorie urážlivého či znepokojujícího obsahu pak Google zdaleka nezahrne jen „fake news“ či dezinformace, ale také obsah šířící nenávist vůči skupině lidí (na základě rasy, náboženství, věku, hendikepu, pohlaví či sexuální orientace), dále extrémní násilí (páchané na zvířatech či na dětech) či takové návody a postupy („how to“), na jejichž základě by se uživatelé dopouštěli násilí či trestné činnosti.

Je jasné, že konkrétní výsledky „označování“ vzbudí kontroverze a nejspíš dojde na sporné kauzy, nicméně po letech, kdy se Google bránil přijetí odpovědnosti za to, co lidé uvidí v jeho vyhledávači, jde o krok dobrým směrem.

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].