Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Fotbal přihrál ruským oligarchům miliardy navzdory sankcím

MS v Rusku - stadion v Soči • Autor: REUTERS
MS v Rusku - stadion v Soči • Autor: REUTERS

Původní myšlenky byla skřípnout obchodní zájmy ruských oligarchů a dostat tím Vladimira Putina pod tlak i na domácí půdě. Částečně tento plán Spojených států a západní Evropy zafungoval, čerstvě zahájený fotbalový šampionát má však na ruskou podnikatelskou elitu úplně jiný efekt – Rusko hostí celý svět a skrz televizní práva a sponzoring přitékají do země velké částky, z nichž část putuje na účty těch, které Západ chtěl potrestat.

Jak připomíná agentura Bloomberg, Rusko kvůli fotbalovému mistrovství (které hostí poprvé v historii) utratilo přes 11 miliard dolarů na infrastrukturu. Z toho velkou část tvoří peníze na renovaci 12 stadionů a 13 letišť. Z těchto 25 staveb jich má hned dvanáct spojitost s lidmi či firmami na blacklistu Spojených států. Bloomberg shrnul tyto vazby v přehledné grafice, která ukazuje, kdo a kde na investicích vydělá.

Kvalitní infrastruktura je podmínkou pro to, aby si pořadatelé z FIFA zemi vybrali. Investice do betonu ovšem nemají jen tento bezprostřední dopad – jejich provozovatelé na nich budou moci dobře vydělávat i po mistrovství. Z lidí a firem, které mohou takto na fotbalu profitovat, jich je na americkém blacklistu třináct.

Nejznámějším je šestý nejbohatší Rus Viktor Vekselberg, který kontroluje letiště v Samaře, Jekatěrinburgu, Nižném Novgorodu a Rostově na Donu, kde se mistrovské zápasy budou hrát. Další sankcionovaný miliardář Gennadij Timčenko ovládá stavební firmu, která se podílela na budování stadionů ve Volgogradě a Nižném Novgorodu. V Česku známý oligarcha Oleg Děripaska má podíl ve firmě ovládající letiště v Soči. Podobné spojitosti lze najít i u staveb v Moskvě.

Sankce by teoreticky měly znamenat potíže pro jakoukoli firmu, která má obchodní zájmy v USA a která by se tím pádem neměla pouštět do žádných transakcí s Rusy a ruskými firmami na blacklistu. Na jaře kvůli tomu vznikaly dohady, zda třeba západní aerolinky mohou smět bez potíží vozit do ruských měst fotbalisty a fanoušky – což obnáší platit provozovatelům letišť a porušovat princip sankcí.

S blížícím se termínem mistrovství však dohady utichly, stejně jako kritika poukazující na to, jak sankcionované Rusko na šampionátu vydělá. Oligarchové, napojení na zakázky spojené s přípravou mistrovství, budou bezpochyby mezi jeho hlavními vítězi.

Autor: bloomberg.com
Autor: bloomberg.com

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].