Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Ekonomika roste a na fóru v Davosu je prvotřídní nálada, aspoň zatím

Christine Lagarde jako šéfka MMF • Autor: ČTK/AP
Christine Lagarde jako šéfka MMF • Autor: ČTK/AP

Světová ekonomika by letos mohla povyrůst nejvíc za posledních sedm let. Vyplývá to z nové prognózy Mezinárodního měnového fondu zveřejněné na úvod Světového ekonomického fóra v Davosu, kde lze – v souladu s předpovědí – čekat podle agentury Bloomberg letos mimořádně dobrou náladu.

Dobré ekonomické vyhlídky jsou spojené s optimismem ohledně dalšího vývoje korporátních zisků a akciových trhů, kde je nálada mezi investory také velmi dobrá. To souvisí s rekordní úrovní většiny akciových indexů a s jejich pokračujícím růstem; jen od začátku roku hodnota akcií na burzách stoupla o 3,4 biliónu dolarů.

„Z historické zkušenosti víme, že situace na akciových trzích má na náladu v Davosu vliv,“ řekl Bloombergu viceprezident investičního fondu BlackRock Philipp Hildebrand, jeden z tří tisícovek hostů alpského fóra. „Takže pokud trhy zůstanou tam, kde jsou, čekám, že nálada bude dobrá,“ dodal.

Mezinárodní měnový fond (MMF) čeká letos růst globálního hrubého domácího produktu o 3,9 procenta, nejvíc od roku 2011, kdy se svět vzpamatovával z finanční krize. Předpověď je o dvě desetiny bodu lepší než ta předchozí z loňského října. Stejným tempem jako letos by globální produkce měla růst i příští rok. Zároveň fond hned na úvodní webové stránce varuje, že nynější dobré časy nelze brát jako „nový normál“ a že jde spíš o „shodu příznivých okolností, která těžko potrvá dlouho“.

Autor: MMF
Autor: MMF

Nejvíc fond věří Spojených státům, kde čeká růst o 2,7 procenta, tedy o čtyři desetiny bodu víc než v říjnu. Důvodem jsou změny daňových zákonů, které by měly americkým korporacím přinést velkou úsporu a tím i krátkodobý impuls pro americké hospodářství. Měnový fond ale zároveň varuje, že přínos nynějších daňových škrtů se překlopí v negativní faktor po roce 2022, kdy na ekonomiku dopadne výpadek zdrojů ve státním rozpočtu.

Americký prezident Donald Trump je letos v Davosu hlavním hostem a předpověď měnového fondu – tedy přinejmenším její první část o příznivých dopadech během tohoto volebního období – bezpochyby připomene v pátečním projevu.

Podle MMF existují pro globální ekonomiku i mnohá rizika. Jedním z nich je právě euforie na akciových trzích, která se může snadno obrátit, pokud investoři dospějí na vrcholu cyklu k dojmu, že už je bezpečnější vybrat zisky a akcie prodat. Dalším rizikem může být vzestup inflace a úrokových sazeb.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].