Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Do Londýna dorazil teror současného střihu: útočník samotář a auto jako zbraň

Při natáčení snímku Sama v Africe • Autor: REUTERS
Při natáčení snímku Sama v Africe • Autor: REUTERS

Je trochu morbidní mluvit v souvislosti s terorismem o módě, ale středeční útok před britským parlamentem v Londýně jako by z oka vypadl těm, které zažila plážová promenáda v Nice a naposledy vánoční trh v Berlíně. Osamělý muž nasedl do vozu hyundai a smetl kolemjdoucí na Westminsterském mostě. Před parlamentem pak ubodal policistu a s nožem v ruce se vrhl na zteč proti sněmovně, než ho zastřelili další policisté na scéně. Terorista stihl zabít tři lidi a několik desítek jich zranil autem, které použil jako zbraň. Jeho nájezd byl jako z příručky aktuálního terorismu.

Útočník si pro akci vybral výročí teroristického útoku stoupenců Islámského státu v Bruselu, kde několik koordinovaných výbuchů bomb zabilo celkem 32 lidí. Výběr naznačuje, že i londýnský terorista byl členem stejné organizace - což se následně potvrdilo, když se Islámský stát k atentátu přihlásil.

Ani lokace nebyla zvolená náhodou. Podle informací CNN terorista zaútočil na centrum hlavního města proto, že se zde vyskytují lidé různých národností, kultur a vyznání. Premiérka Theresa May středeční čin označila za útok proti svobodě a demokracii. Gibraltarský ministr Fabian Picardo ho dokonce přirovnal k útoku na matku demokracie.

,,Půjdeme společně kupředu, nikdy neustoupíme teroru a nikdy nedovolíme hlasům nenávisti, aby nás rozdělily,” zaznělo z úst premiérky hned po útoku. Uvedla, že útočník se narodil v Británii a byl před několika lety vyšetřován v souvislosti s radikálním extremismem. Policie nechce jeho indentitu v současné chvíli zveřejnit kvůli probíhajícímu vyšetřování. Převládá názor, že jednal sám bez kompliců. Britská média sice informovala, že policie provedla rozsáhlý zátah v Birminghamu a na několika dalších místech v Británii, ale zatím není jisté, zda s londýnským útokem souvisí.

Expert deníku Guardian na islámský terorismus Jason Burke píše, že relativně prostší provedení útoku ve srovnání s těmi z Německa a Francie naznačuje, že ISIS nemá v Británii tak dobrou síť jako na kontinentu. V Nice i Berlíně si útočník vzal náklaďák, v Londýně měl pouze osobní auto a nůž.

Jak Islámský stát ztrácí území a moc v Sýrii, je stále pod větším tlakem, a útoky proto budou stále více oportunistické jako ten v Londýně než pečlivě naplánované a s použitím výbušnin. To ale neznamená, že budou méně krvavé, píší Financial Times. Světová města jim budou čelit jen těžko. Dopravní tepny jako Westminsterský most nejde jednoduše zablokovat betonovými bariérami, dodává deník.

Britská média zároveň vyzdvihují mimořádné spontánní reakce, kterou brutální nájezd vyvolal u kolemjdoucích lidí. Jedním z nich byl policejní konstábl Keith Palmer, který se pokoušel útočníka zastavit, ale ten ho ubodal nožem. Dalším hrdinou dne byl Tobias Elwood, poslanec parlamentu a zaměstnanec ministerstva zahraničí, který k na zemi v krvi ležícímu policistovi přispěchal na pomoc a pokoušel se ho oživit dýcháním z úst do úst. Elwood, bývalý voják, nezaváhal - jeho bratr Jonathan přitom zahynul při jiném teroristickém útoku v roce 2002 na Bali. A byli to i obyčejní Londýňané, kteří ihned spěchali, aby mohli pomoci zraněným.

Po loňské vraždě Jo Cox - labouristická poslankyně zastřelené útočníkem na ulici - je to další nenávistný útok na britskou demokracii, tentokrát mnohem blíž k jejímu srdci. Projevy lidskosti, které probudil, ho však činí v důsledku neúspěšným, uzavírá list The Guardian.

Přední světoví politici vyjádřili Británii po útoku podporu. Bílý dům informoval, že s premiérkou  telefonicky hovořil i Donald Trump. Mezi dalšími, kdo do Londýna volali, byla německá kancléřka Angela Merkel, kanadský premiér Justin Trudeau nebo franouzský prezident Francois Hollande. ,,Terorismus se týká nás všech. Francie, která byla v poslední době silně zasažena, ví, jak britský lid trpí,” řekl.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].