0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu10. 4. 20157 minut

Do fast foodů lidé chodí často tajně

Solární novela :: Kam míří Jiří Borovec :: Cirque du Soleil na prodej :: Hubenost prý vede k demenci

Moje tajemství • Autor: Thinkstock

Rozsáhlá novela energetického zákonaprošla díky koalici poslaneckou sněmovnou. Podle nového znění se má například platit poplatek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů nikoliv formou přirážky k ceně za každou spotřebovanou kilowatthodinu, ale podle velikosti kapacity jističe u odběratelů.

Důvodem této změny je především snaha státu ulevit velkým průmyslovým firmám s obrovským odběrem, kterým zelená přirážka elektřinu významně prodražuje, zvyšuje tím jejich náklady a snižuje konkurenceschopnost vůči zahraničí. V Německu totiž velké firmy mají od zelených poplatků úlevy.

Reklama
6 hlavních změn, které přináší nově schválený energetický zákon
6 hlavních změn, které přináší nově schválený energetický zákon

Kritici novely se ale obávají, aby místo firem nyní náklady na vyšší ceny obnovitelných zdrojů nenesly hlavně domácnosti. Ministerstvo průmyslu tvrdí, že rozdíl v ceně bude minimální - a kdo si pořídí menší jistič, může i ušetřit. Vzhledem k tomu, že desetimiliardové dotace zelené energie se ale nesnižují, je otázka, kdo to tedy zaplatí.

Proti novele zákona nicméně protestoval i Energetický regulační úřad, který varoval, že ministerstvo průmyslu nevyčíslilo její dopady. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Kromě jističů se vedly kvůli novele velké debaty také ohledně další podpory solárních elektráren. Domácí instalace na střechu dostaly zelenou s tím, že na ně nebude potřeba licence jako doposud, a lidem tak odpadne odrazující papírování. Naopak nebyl schválen sporný návrh, který by umožnil rozdělování solárních elektráren na menší, čímž by se velké zdroje vyhnuly placení solární daně.

Neprošel ani návrh, za který bojovali malí solárníci, kteří mají kvůli pozdějšímu připojení svých elektráren ČEZem až na začátku roku 2011 nárok pouze na poloviční podporu cen než ostatní, připojení do konce roku 2010. Úprava zákona jim měla zajistit pro příští roky původní vyšší výkupní ceny. Proti byla koalice, protože by se zvýšily výdaje státního rozpočtu.

Novela prošla nejtěsnější většinou: hlasovalo pro ni 86 poslanců a přesně toto množství bylo zapotřebí. Podpořila ji koalice, opozice se převážně zdržela. Poslanci Úsvitu, kteří patřili mezi nejhlasitější kritiky, byli proti.

Jedna poznámka k polostátní firmě ČEZ, zmíněné výše. Server lidovky.cz přinesl informaci, že by měl koncem příštího měsíce skončit na ministerstvu obrany náměstek Jiří Borovec, protože splnil svůj úkol zprůhlednit nákupy resortu. Do této funkce ho loni vyslal šéf Hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš, stejně jako ho už předtím poslal do dozorčí rady ČEZ.

Jiří Borovec • Autor: HN, Lukáš Bíba
Jiří Borovec • Autor: HN, Lukáš Bíba
Jiří Borovec • Autor: HN, Lukáš Bíba

Důvod, že Borovec splnil na obraně svůj úkol, nezní příliš přesvědčivě. Lidé, kteří ho znají, vědí, že ještě nedávno mluvil o dalších plánech v úřadu. Sám se logicky k případnému odchodu zatím nevyjadřuje, a tak už po trhu běží spekulace: Nemá od Babiše příslib nějaké další mise?

Borovec byl v minulosti v představenstvu ČEZ, tehdejší šéf polostátního kolosu Martin Roman si ale vybral jako svého korunního prince Daniela Beneše, který se skutečně stal později i jeho nástupcem, a pro Borovce to byl fakticky konec kariéry v ČEZ. Z firmy odešel a stát si ho pak dosadil jako šéfa své petrolejářské firmy Čepro. 

Nabízí se tedy dvě varianty. Nemíří do ČEZ? Tuto otázku si klade třeba minoritní akcionář ČEZ a analytik Michal Šnobr. Druhou variantou by mohlo být Čepro. Jeho nynější šéf Jan Duspěva podle kuloárových informací těžce nese současný tlak kolem firmy, jejímž hlavním dodavatelem biopaliv je továrník a ministr Babiš.

Chystá se něco? Borovec končí v květnu jako náměstek MO,těsně před ŘVH ČEZ. Dříve už byl vysoko jak v ČEZ tak v ČEPRO http://t.co/AHw5vBNLor— Michal Snobr (@michalsnobr) 9. Duben 2015

V českém byznyse panuje cirkus, v kanadském cirkusu zase byznys. Slavný Cirque du Soleil, který je největší divadelní produkční společností na světě, je podle agentury Reuters na prodej.

Vystoupení akrobatů Cirque de Soleil • Autor: Globe Media /  Reuters
Vystoupení akrobatů Cirque de Soleil • Autor: Globe Media / Reuters

Firma je v pokročilé fázi jednání se dvěma konsorcii složenými ze soukromých investičních fondů, které mají zájem o nabízený majoritní podíl. Jde o konsorcium tvořené společnostmi CVC Capital Partners Ltd a Providence Equity LLC, a pak konsorcium firem TPG Capital LP a čínské Fosun International Ltd. Současným majitelem je zakladatel firmy Guy Laliberté.

Podle agentury je zatím překážkou dohody odlišná představa o ceně. Zájemci hodnotí firmu na zhruba 1,5 miliardy USD, zatímco Laliberté se domnívá, že hodnota firmy je vyšší. Společnost založil v roce 1984 s pouličními umělci v Quebecu a od té doby se z ní stal jeden z nejslavnějších vývozních artiklů Kanady. Laliberté má ve firmě podíl 90 procent.

Cirque du Soleil má několik souborů a svá představení s akrobaty pořádá po celém světě; každou noc je také představení v Las Vegas. Celkem má zhruba 4000 zaměstnanců a podle svých internetových stránek v 50 zemích světa zaměstnává 1300 umělců. Většina příjmů firmy pochází z prodeje vstupenek.

Pokud jste se rozhodli šetřit na jídle a výrazně zhubnout, ještě si to raději rozmyslete. Je známo, že úspory brzdí ekonomiku, nově se navíc ukázalo, že přílišná hubenost má na svědomí rozvoj demence

Lidé s nízkou váhou ve středních letech mají podle studie zveřejněné listem The Guardian výrazně vyšší riziko demence ve stáří. Výsledky rozsáhlé studie, která zkoumala zdravotní záznamy dvou milionů Britů, podle listu překvapily autory i další experty. Předpoklad byl opačný, tedy že vyšší riziko demence je u obézních lidí. Ve skutečnosti je vyšší váha prevencí. Překvapivým výsledkům studie se věnovalo i BBC, které vypíchlo, že hubení lidé mají riziko stařecké demence až o 39 procent vyšší než lidí s normální váhou. 

Pokud tedy naopak chcete rychle přibrat, zkuste fast foody, jako je McDonald's. I když to chce odvahu. Jak napsala agentura Reuters, hodně lidí do tohoto řetězce chodí potají. Například jedna z obyvatelek Brooklynu Karolin Woodová má občasné návštěvy McDonaldu, kam si zajde dětmi na levnou snídani či na zmrzlinu, jako rodinné tajemství, které se nesmí dozvědět manžel.

„Říkáme tomu tajné jídlo, protože můj manžel si myslí, že je to absolutně odporné,“ uvedla Woodová. „Nechce o tom nic vědět,“ dodala. Woodová, je prý díky vzpomínkám na dětství přesvědčená, že je jídlo z McDonald's je zdravé, ale domů kupuje biomléko a biomaso v míře, v jaké jí to dovoluje rodinný rozpočet.

Na tutuo pověst už reaguje i sama firma. Ve snaze přilákat zpět staré zákazníky její nový šéf Steve Easterbrook nedávno slíbil, že restaurace vyloučí z jídelníčku kuřata krmená lidskými antibiotiky. Experti věří, že McDonald's by si podobnými kroky mohl výhledově zlepšit stagnující ekonomiku. Akcie firmy totiž za poslední rok o téměř dvě procenta klesly - v porovnání s 12procentním růstem akciového indexu Standard & Poor's 500 ve stejné době.

Video: Stanice HBO zveřejnila první trailer k druhé sérii seriálu True Detective. Oceňovaný pořad se vrátí v neděli 21. června.

Kulturní tip: Smuteční slavnost. ČT art, pátek 10. dubna 22:15. Dlouho zakázaný snímek natočený podle románu Evy Kantůrkové se odvíjí ve dvou časových rovinách: jednak líčí vystěhování odbojného sedláka, jednak jeho pohřeb o několik let později ve vesnici, kam se nikdy nesměl vrátit - ani po smrti.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].