pátek 20. 1. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

V 18:00 našeho času nastupuje do nejvyššího úřadu v USA nový prezident, který má blízko k naší vlasti nejen díky bývalé manželce Ivaně Trump, nýbrž i díky podpoře a názorovému souznění se současným českým prezidentem. Miloš Zeman byl ostatně jedinou evropskou hlavou státu, která otevřeně podpořila Donalda Trumpa během volební kampaně.

Oba prezidenti mají blízko k Rusku. Vazbám Miloše Zemana na Rusko, zejm. na společnost Lukoil skrze svého poradce Martina Nejedlého, jsme se věnovali již před Zemanovým zvolením. Lukoil nedávno finančně podpořil Nejedlého firmu. “Not my problem” byla reakce českého prezidenta. Donald Trump už v r. 2007 řekl, že “Putin dělá skvělou práci při obnově obrazu Ruska a obnově Ruska samotného. Tečka”. Během kampaně soudil, že by s Putinem vycházel dobře a že “Spojené státy a Rusko by měly spolupracovat v boji proti terorismu, obnově světového míru, nemluvě o obchodu a dalších výhodách vzájemné úcty.” Trump také zvažuje zrušení protiruských sankcí, které Miloš Zeman opakovaně kritizoval.

 Pokud jde o boj proti terorismu, oba dva souzní v postoji k Syrskému prezidentu Asadovi: ani Trump, ani Zeman z něj nejsou nadšení, ale neuznávají strategii boje proti Asadovi i tzv. Islámskému státu zároveň. Syrské uprchlíky považuje za hrozbu jak český prezident, tak jeho nastávající americký protějšek. Zeman hovoří o plotu a Trump o zdi, avšak účel je podobný.

„Za celý svůj život jsem se nesetkal s blbějším a závistivějším stvořením, než je český novinář.“ (Zeman). Donald Trump se snad nesetkal s tolika českými novináři, k těm americkým má ale podobný postoj. “Prolhaná média” kritizujeneustále a na své první tiskové konferenci po zvolení odmítl otázky od CNN jakožto “fake news”.

https://www.youtube.com/watch?v=B8uxA1fuUNA

V jednom však Donald Trump českého prezidenta již výrazně překonal. Celých 70 % jeho výroků (Politifact.com) je hodnoceno jako převážně nepravdivé nebo hůře. Naproti tomu Miloš Zeman podle našich statistik hovořil pravdu ve dvou třetinách ověřených výroků. Americkým factcheckerům tak pro následující čtyři roky přejeme hodně štěstí a pevné nervy.

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Zpívat, nebo nezpívat na Trumpově inauguraci? Tuhle otázku si v uplynulých týdnech položila řada hvězd americké pop-music, na rozdíl od Hamleta ale s jejím zodpovězením zjevně neměly takovou potíž. Seznam umělců, kteří vystoupí na dnešní ceremonii – začíná po 17.00 středoevropského času – neobsahuje ani jednu celebritu světového formátu, ale lokální, na poslední chvíli oprášená jména.

Zatímco k Baracku Obamovi se tlačily hvězdy jako Beyoncé nebo Justin Timberlake, které zaplňují stadiony doma i za oceánem, vystoupení na Trumpově slavnostním uvedení do úřadu odmítly. Jak samy uvedly, účast na ceremonii se v případě nastupujícího prezidenta stala demonstrací politické podpory Donaldu Trumpovi a většina zástupců amerického show businessu s tím, nebo přímo s Donaldem Trumpem, měla problém.

Za všechny to shrnula hvězda Broadway Jennifer Holliday, která zpívala už na inauguraci Ronalda Reagana, Billa Clintona a obou Bushů a původně chtěla pokračovat ve své tradici „nadstranické pěvkyně.“ „Pak jsem si ale uvědomila, že účast na inauguračním koncertě Donalda Trumpa by se považovala za politický akt, který by byl v rozporu s mým přesvědčením a chybně by se vykládal jako moje podpora Donaldu Trumpovi a Miku Pencovi,“ řekla pro Vice Jennifer Holliday.

Kromě Jennifer Holliday odmítli nejen zmínění Justin Timberlake a Beyoncé, ale také revival band Bruce Springsteena. Fanoušci Donalda Trumpa tuhle kapelu, a samozřejmě samotného Springsteena, milují, ale protože také Springsteen patří k Trumpovým kritikům, jeho revivalová kapela řekla ne. Seznam umělců, kteří dnes vystoupí pod Kapitolem po prezidentově slibu a na následném koncertě, tak obsahuje směs polozapomenutých jmen jako zpěváka country Tobyho Keithe, účastníků populárních show jako Jackie Evancho z America´s Got Talent, která oslnila část televizního publika v Americe jako jedenáctiletá zpěvačka árií, nebo post-grungeovou skupinu 3Doors Down.

Seznam ale obsahuje i bizarní postavy ze světa youtube a počítačových her, jako třeba hráče na virtuální bicí od Nintenda, který si říká DJ Ravidrums, nebo hráče na méně virtuální klavír Piano Guys. Zřejmě nejrespektovanějším jménem na Trumpově oslavě bude Sam Moore, soulový zpěvák slavný zejména v 70. letech, kdy měl soulové duo Sam and Dave.

Celý seznam je pro zájemce zde.