Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Dánsko vytvořilo post digitálního velvyslance - pro styk s Applem, Facebookem a Googlem

Dánský ministr zahraničí Anders Samuelsen (vpravo) • Autor: REUTERS
Dánský ministr zahraničí Anders Samuelsen (vpravo) • Autor: REUTERS

Bez ohledu na všemožné změny a vynálezy zůstávala práce velvyslance po staletí v podstatě stejná: tedy reprezentovat a hájit zájmy vlasti v cizím státě nebo organizaci států. V nebývale propojeném světě současnosti se ale toto zadání může změnit. Dánsko právě oznámilo, že pracuje na vytvoření nového diplomatického postu - digitálního velvyslance, který by za zemi vyjednával nikoli se státy a mezinárodními spolky, ale s gigantickými technologickými společnostmi jako Facebook a Google. Pokud dánská vláda dovede plán do konce, bude to první takové zastoupení v historii.

Jak píše Washington Post, vzhledem k rozměrům těchto firem není těžké pochopit, proč s nimi chce mít Dánsko dobré vztahy. V roce 2015 tvořily příjmy amerických technologických společností dohromady 216 miliard dolarů - víc, než byl v té době hrubý domácí produkt Portugalska.

Navíc váhu a mezinárodní vliv technologických gigantů současnosti nevyjadřuje pouze balík peněz, který vydělávají. Internet prostoupil kulturu bezmála všech států na světě a obvykle se nijak zvlášť neohlíží na jejich domácí politiku. „Náš pohled je následující,“ vysvětlil novinářům Washington Post dánský ministr zahraničí Anders Samuelsen: „Stále zřetelněji vidíme, jak tyto společnosti a nové technologie prostupují každodenní život občanů Dánska. Takže pokud my jako stát chceme být součástí toho, co se děje, a chceme hrát v tomto příběhu aktivní roli, musíme podle mého názoru mít technologické ambasadory. Stejně jako se angažujeme v diplomatickém dialogu mezi zeměmi, potřebujeme založit a pěstovat obsáhlé vztahy s technologickými hráči, jako je Google, Facebook, Apple a podobně.“

Autor: ČTK, AP
Autor: ČTK, AP

Co budou držitelé nové funkce dělat v praxi? Na to zatím Dánové nedávají úplnou odpověď. Jasno mají v tom, že tech-vyslanci budou mít pevné vazby na diplomatický systém, budou využívat dánských ambasád a jejich zázemí po celém světě. „Nebudou v žádném případě na svůj úkol sami,“ říká ministr Samuelsen, „budou se moci opřít o rozsáhlý systém a všichni jim budou nápomocni. Myslím, že s tím Dánsko bude mít velký úspěch a že hodně zemí nás začne kopírovat.“

Dánská vláda prohlašuje, že technologický ambasador pro ni rozhodně nebude symbolická funkce. A nesouvisí to výhradně s tím, že Dánsko nedávno uzavřelo významné dohody s Facebookem a společností Apple, které se rozhodly přesunout část svého byznysu právě do Dánska a vybudovat zde rozsáhlá datová centra.

Během dolaďování těchto přesunů bude jistě pro vyjednavače hodně práce, ale – jak říká Samuelsen – jde ještě o další věci. Třeba o celosvětově obrovský nárůst dat, které je nutné třídit, skladovat, vyznat se v nich. „Víc než polovina současných světových dat se nashromáždila během posledních dvou let,“ říká šéf dánské diplomacie. „A nebudou to jen státy a tajné služby, kdo všechno musí nějak udržet v pořádku.“

Ještě mnohem víc toho podle Samuelsena budou v rukách držet společnosti jako Facebook a Google, což otevírá nutnost vyjednávat s nimi o tak zásadních otázkách, jako jsou hranice individuálního soukromí, fake news, informační válka s Ruskem a podobně. „Všechno se dnes děje a vyvíjí tak rychle,“ cituje WP dánského ministra na závěr rozhovoru. „Vezměte si třeba, že jenom Apple má dnes větší hodnotu než všechny firmy na italské burze dohromady. A to je jeden příklad výbušně se měnícího světa kolem nás. Vlády a státy se s tím musí naučit zacházet. Protože tohle je jen začátek.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].