Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Co lidé řeknou mému vousatému bráškovi v pokročilém těhotenství

Těhotenství mého bratra aneb zrod nové americké rodiny. To je titulek fascinujícího čtení z časopisu Time, v němž Jessi Hempel popisuje z velmi osobní perspektivy osud svého bratra, který se narodil jako žena. Šestnáct let už sice žije jako muž, ale přitom nikdy nepřestal chtít odnosit dítě. Letos na jaře porodil své první.

Jessi Hempel, která je o šest let starší než bratr Evan, tu s velkými starostmi popisuje realitu současných Spojených států, kde sice prezident Obama průlomově hovoří o genderu jako o plovoucí kategorii, ovšem zároveň se v zemi množí násilné útoky na transosoby, které kulminovaly letos v červnu střelbou v nočním klubu v Orlandu.

„Američané si teprve zvykají na myšlenku, že se člověk může narodit do ženského těla a být přesvědčený, že je muž. Ale co když se člověk narodí do ženského těla, ví, že je muž, ale stále chce podstoupit tradiční ženský rituál? Co je to vlastně za muže?“ zamýšlí se Hempel.

„To jsou otázky, které mohou lidi obtěžovat. Mohou jim být nepříjemné. Právě z těchto důvodů jsem byla – když mi Evan napsal: „Jsem těhotný.“ - částečně nadšená, ale také vyděšená. Myslela jsem na to, co budou lidé říkat mému vousatému bráškovi s velkým břichem, až bude v pokročilém stádiu těhotenství. A říkala si, jestli bude v bezpečí.“

Článek dále líčí úsměvné i nepříjemné zákruty toho, jak se zdravotnický systém stejně jako zaměstnavatel vyrovnává s těhotným mužem, ale také s tím, jak toto těhotenství působí na jejich psychiku. Hempel sleduje svého bratra po celou dobu, kdy si jeho stavu prakticky nikdo nevšiml a všichni jej považují za chlápka s velkým břichem. Vše pak končí happy endem v porodnici.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].