Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Chcete přesvědčit lidi, aby s vámi souhlasili? Blaise Pascal vám poradí

Autor: Archiv
Autor: Archiv

Slavný matematik a fyzik Blaise Pascal (1623 - 1662) i stovky let po své smrti překvapuje. Francouz, který se mimo jiné proslavil tezí, že i když Bůh možná neexistuje, je víra v něho tak výhodná, že by se k ní člověk měl přiklonit  pragmatickým rozhodnutím,  měl asi i talent na psychologii. Jak si všiml server Brain Pickings, vynalezl nejefektivnější techniku, jak přimět ostatní, aby změnili názor. A to staletí před tím, než vůbec začaly vznikat moderní studie na toto téma.

„Když chceme někoho přesvědčit, aby změnil názor, protože si myslíme, že ten jeho je špatný, musíme se na věc podívat z jeho úhlu pohledu. A protože pohled z jeho strany potvrzuje jeho pravdu, musíme tuto skutečnost uznat, ale zároveň mu nastínit i další úhly, které nevidí. Pak bude náš partner spokojen, protože se vlastně nespletl - jen neviděl celý problém. A nikoho nemůže rozzlobit zjištění, že nevidí všechno, protože to je prostě přirozený fakt. Nicméně na druhou stranu – právě pro tuto přirozenost lidé neradi slyší, že se pletou. Ve svém pohledu se přece nemohou splést, protože vjemy našich smyslů mají pro nás vždycky pravdu,“ řekl Pascal a dodal: „Lidé jsou obecně lépe přesvědčitelní důvody, ke kterým dojdou sami, než těmi, které jim dá někdo jiný.“

Jednoduše řečeno: podle Pascala je lepší, abyste předtím, než vyjádříte s někým nesouhlas, podtrhli to, v čem a proč má pravdu. A přivést někoho úspěšně k tomu, aby změnil názor, znamená objevit mu opačný nebo rozdílný úhel pohledu, než je ten jeho.  A profesor psychologie na univerzitě v texaském Austinu Arthur Markman potvrzuje, že oba tyto body vedou k cíli: „Pokud chcete otevřít někomu možnost, aby změnil názor, musíte nejprve dosáhnout toho, aby zmírnil obranné reflexy a nezakopal se ve své pravdě,“ říká. "Když vám okamžitě začnu vypočítávat všechno, co jste řekl špatně a v čem se mýlíte, nemáte zrovna motivaci se mnou spolupracovat. Ale když řeknu Super, tohle je zajímavý a důležitý pohled, nabízím vám možnost se mnou spolupracovat na výměně názorů. A dostávám možnost později říct i své pochyby o správnosti vašich závěrů způsobem, který není konfrontační.“

Neboli bráno k dnešní době prostoupené spory a vztahovačnými slovy: Pascal nechápe přesvědčování jako faktory manipulace či nátlaku a kontroly, ale jako věc stojící především na vcítění se do druhých. Na vcítění se do pochyb a obav, jež ovládají jejich mysl. Kdo chce o Pascalových psychologických objevech vědět víc, najde informace na brainpicking org.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].