čtvrtek 21. 12. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Daryl Davis má doma skříň plnou slavnostních rób organizace Ku-klux-klan alias KKK, nechvalně proslulého amerického spolku, jehož členové hlásají nadřazenost bílých přistěhovalců nad černošskými. Davis ale není členem Ku-klux-klanu. Ani jím být nemůže, je totiž černoch a potomek otroků, kteří byli do Spojených států násilím dopraveni z Afriky. Davis se živí jako bluesový hudebník, ve volném čase ale provozuje nebezpečnou činnost, která ho proslavila více než jeho hudba. Snaží se členům rasistického řádu jejich pocit nadřazenosti rozmluvit.

Během několika desetiletí se mu to podařilo u několika desítek Velkých čarodějů a velkých draků (jak se nazývají vůdci) i řadových příslušníků klanu, kteří mu poté symbolicky odevzdali svojí róbu. Příběh černošského zaříkávače Ku-klux-klanu přináší americký server CNN a odehrává se v USA, ale podobný zaříkávač by se určitě hodil i v Česku.

Reklama
Reklama

Černošský bluesman Davis má jednoduchou metodu – mluví s lidmi. Naslouchá jim a pokládá otázky. Snaží se zjistit, proč ho někdo nenávidí, když ho přitom ani nezná. Během let mu kvůli tomu členové KKK několikrát vyhrožovali smrtí, párkrát ho zbili, pravidelně je terčem nadávek. Jak sám říká, často je vůbec prvním černochem, se kterým členové řádu ve svém životě mluví. „Tihle už toho nechali,“ říká Davis reportérovi CNN a ukazuje na róby ve své skříni. „Je to výsledek dlouhodobé práce. Nejde někoho změnit přes noc.“

Reportér ze CNN Davise doprovází na jednom z aktivistických výjezdů. Tentokrát se Davis vydává do Charlottesville ve Virginii, města na americkém Jihu, kde se v létě stoupenci nadřazenosti bílé rasy střetli s demonstranty proti rasismu. Jeden člověk při střetnutí zahynul a další byli zraněni. Davis se má v Charlottesville setkat Billym Snufferem, který má hodnost Velkého čaroděje a patří k sekci Rytířů brigády rebelů, jež pod KKK spadá. Snuffer je v Charlottesville proto, aby se zúčastnil soudního procesu svého kolegy, který je obviněn za to, že během letních protestů střílel z pistole do vzduchu.

https://www.youtube.com/watch?v=V7fh5J_mo5E

„Jak se máš, chlape, jak to jde?“ vítá Davis Snuffera a podává mu ruku. Oba muži se setkávají podruhé v životě a navzájem se obejmou, ačkoli první z nich je potomkem otroků a druhý představitelem řádu, který tvrdí, že míšení ras je proti boží vůli. Snuffer má na hlavě baseballovou čepici s jižanskou vlajkou a nápisem „Dědictví, ne nenávist“.

Oba muži spolu rozmlouvají na náměstí před soudní budovou. Snuffer si stojí za svým – klan není rasistický, ačkoli má ve své historii spoustu věcí, na které prý není pyšný. Snufferovi prý rovněž vadí, že jsou v organizaci neonacisté. Davis mu naslouchá, ačkoli násilnou a temnou historii klanu dobře zná – ví o tom, že klan proslul věšením, znásilňováním a terorizováním černochů. Místo konfrontace se ale snaží najít se Snufferem společnou řeč. Oceňuje, že se s ním – černochem - běloch Snuffer vůbec baví. „Oba jsme Američané - a vaše jižanská historie je stejně tak součástí mojí historie, jako je moje černošská historie součástí té tvojí,“ říká Davis. „Je to tak,“ souhlasí Davis.

Kolem konverzujících mužů prochází jakási žena. „Zas…ný čů…ci, snažíte se tady omlouvat rasismus,“ křičí žena směrem ke Snufferovi. Davis se snaží situaci uklidnit a ženu osloví; říká jí, proč se baví se členem Ku-klux-klanu. Žena ale pro jeho snažení nemá porozumění. „Vypadněte z Charlottesville,“ křičí. „A vy? Jste černoch, proč se s nimi vůbec bavíte?“ dodává. - „To je pravda, jsem černoch. Ale jsem také Američan, stejně jako tenhle muž vedle mě,“ říká Davis. Najednou je v situaci, kdy brání člena Ku-klux-klanu. Oba muže pak obklopí skupinka lidí, na scéně se objeví policie a dav se rozejde. Bluesman zůstává s členem klanu a oba muži pokračují v hovoru až do zahájení soudního přelíčení.

Po ukončení soudního stání se Snuffer a Davis rozloučí. Davis nečeká, že se ze Snuffera stane přes noc bojovník za práva černochů, věří však, že zážitek, kdy se černoch postavil na jeho stranu a bránil ho, v hlavě člena Ku-klux-klanu zůstane. Stejně jako vzpomínka, že pak seděl dvě hodiny vedle něho v soudní budově. Věří, že výjev před soudem zasel semínko. Když pak dorazí autem zpátky domů, Davisovi zvoní mobil – volá mu Snuffer, aby se ujistil, že dojel v bezpečí domů. „Tohle je začátek,“ usmívá se Davis.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Americký Kongres ve středu schválil nejdůležitější změny v daňovém systému Spojených států za posledních třicet let. Jejich prosazení je prvním velkým vítězstvím Donalda Trumpa během jeho prezidentského období a zároveň nečekaným sjednocením dosud rozhádaných republikánů, komentuje středeční událost deník Washington Post.

Rozsáhlé změny v placení daní budou mít dopad na každou rodinu i firmu. Pro velké korporace přináší velké daňové úlevy, pro většinu Američanů krátkodobé úspory. Nejvíce na reformách ale vydělají bohatí, což se ve výsledku může obrátit proti republikánům. Momentálně však schválení nových zákonů Trumpovi přináší tolik potřebné vítězství - a republikánům, kteří se při několika důležitých předchozích hlasováních v tomto roce nedokázali shodnout, důležité sjednocení.

Rozhádanost republikánů byla patrná hlavně při opakovaných – a neúspěšných – pokusech zrušit tzv. Obamacare, tedy zdravotnické reformy zavedené za vlády Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Právě obava, že v tomto roce republikánská strana skončí bez jasného legislativního „zářezu“, nyní podle deníku pomohla prosazení daňových reforem v Kongresu. Daňová reforma bude hrát zásadní roli i v nadcházející kampani před volbami do Kongresu.

Republikáni si od reforem slibují, že odstartují ekonomický růst, který jim přinese politické body, ačkoli řada ekonomických expertů o tom pochybuje. „Budeme svědky něčeho výjimečného. Do téhle země se vrátí podnikatelé. Zbavujeme se všech uzlů a brzd - a co to znamená? Znamená to pracovní místa, pracovní místa a ještě jednou pracovní místa,“ ohlašoval triumfálně Trump schválení svých reforem. Reformu v kampani před kongresovými volbami (tzv. midterm elections) využijí i demokraté. Ti se budou naopak snažit přesvědčit veřejnost, že daňové škrty jsou bianko šekem pro bohaté a doufat, že v listopadu získají v kongresu většinu.

Jádrem reforem jsou velké a trvalé škrty v daňových odvodech firem – daň se sníží z 35 procent na 21. Součástí jsou ale i dočasné daňové úlevy pro jednotlivce na všech příjmových úrovních. Výrazně se zvýší daňové úlevy pro rodiny s dětmi. Sníží se však daňové odpisy, na které mají nárok ti, kteří si na hypotéku kupují bydlení. Balíček dále snižuje daň z nemovitostí a z dědictví, kterou platí jen nejbohatší Američané. V rámci nového zákona bude možné zdědit majetek v hodnotě 22 milionů dolarů bez placení daní.

Donald Trump, the president-elect, and President Barack Obama speak to reporters during a meeting…
Donald Trump a Barack Obama během prvního setkání v Oválné pracovně • Autor: New York Times, Profimedia

Pro obě strany nyní bude zásadní, jak zákony interpretuje veřejnost - schvalování proto předcházely plamenné proslovy. Republikáni slibovali, že jejich balíček díky daňovým úlevám pomůže střední třídě, daňové úlevy pro firmy zase podle nich přinesou vyšší mzdy – a obojí prý pomůže ekonomice. Demokraté se naopak odvolávali na nadstranické ekonomické analýzy, podle kterých daňový balíček pomůže korporacím a bohatým a způsobí obrovský výpadek ve federálním rozpočtu.

„Plán není zaměřený na snižování daní pro střední třídu. Ta kostka cukru, kterou balík nabízí některým středostavovským rodinám, má jen odvést pozornost od jádra zákona – tedy dárků pro nadnárodní korporace a bohaté,“ prohlásil demokratický senátor za Oregon Ron Wyden.

 Jak nový ekonomický zákon ovlivní střední třídu dlouhodobě, bude záviset na rozhodnutích, ke kterým teprve dojde, připomíná Washington Post. V roce 2018 většině Američanů daně klesnou, v dalších letech ale individuální daňové úlevy přestanou platit, takže velká část lidí bude platit vyšší daně než dnes. Republikáni slibují, že budoucí Kongres zabrání růstu daní. Demokraté ale kontrují otázkou: Proč republikáni snížili daně korporacím trvale, zatímco jednotlivcům jen dočasně, a uvrhli je tím v nejistotu?

Stejně tak rozporuplný je dopad balíku na veřejnou pokladnu. Podle analytiků Kongresu balíček zvýší národní deficit během deseti let o více než bilion dolarů – a to i za předpokladu, že reforma přinese předpokládaný ekonomický růst. Pokud by se měly daňové škrty pro jednotlivce prodloužit, jak slibují republikáni, pak by byl schodek ještě výrazně vyšší. Podle demokratů je republikánský návrh nezodpovědným utrácením, které nakonec zaplatí střední třída

Republikáni s touto analýzou nesouhlasí a tvrdí, že růst bude tak prudký, že výpadek z daňových příjmů nahradí. Skutečný dopad reforem na federální rozpočet je ale nyní těžké odhadnout, protože tak výrazně škrty v nedávné historii země nezažila, uvádí Washington Post s odvoláním na daňové experty.

Republikáni si mohli za prosazení reformy připsat rychlé politické body: firmy AT&T a Comcast oznámily, že svým více než 300 tisícům zaměstnanců vyplatí bonusy 1000 dolarů. Fifth Third Bancorp, velká banka ze Cincinnati, oznámila zvýšení minimální hodinové mzdy na 15 dolarů a jednorázové bonusy pro 13 tisíc zaměstnanců ve výši 1000 dolarů. „Pro pracující Američany to je neskutečný dárek  k Vánocům,“ oznámil Trump. Jiné firmy však ohlásily, že zisk ze snížení daní využijí na vyplacení dividend nebo na zpětný odkup vlastních akcií, na čemž vydělají akcionáři a manažeři, nikoli však zaměstnanci.

Část daňové reformy zasáhne také zákon o dostupné zdravotní péči, který je klíčovou součástí Obamacare. Trumpův předchůdce zavedl takzvanou pokutu pro ty, kteří nemají zdravotní pojištění, Trump nyní tuto pokutu ruší. Podle odhadů expertů to bude během deseti let znamenat o 13 milionů méně lidí, kteří mají zdravotní pojištění. Zrušení této pokuty má začít platit až v roce 2019, Trump ale vítězoslavně ohlásil, že zákon Obamacare je tímto zrušen. S tím řada demokratů a také republikánů nesouhlasí. Řada republikánů chce navíc zavést nové zákony, které mají zmírnit dopady popisovaného zrušení pokut.