sobota 20. 5. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

„Sedmnáct bude nejtvrdší rok tvého života. Donutí tě dospět, ať budeš chtít, nebo ne. V jediném okamžiku v přestřelce ztratíš svého nejlepšího přítele, kterého tak miluješ, a také během toho samého roku porodíš. Budeš vystrašená, ale je v pořádku, že nevíš, co na tebe budoucnost chystá. Někteří lidé tě odepíšou za to, že ses rozhodla přivést na svět nový život takhle mladá. Ale ty ses pro to rozhodla z lásky a budeš s tím rozhodnutím i v lásce žít.“ - To jsou jen některé řádky z dopisu, který zpěvačka Solange píše svému náctiletému já.

Zadání přišlo od časopisu TeenVogue -  a Solange, která se svou aktuální deskou A Seat at the Table vystoupí i na letošním ročníku festivalu Pohoda, jej vzala velmi vážně. Mladší sestra zpěvačky Beyoncé tu rekapituluje svoje dospívání a hledá klíčové momenty.

Reklama
Reklama

„Tvoji první láskou by mohla být slova. Někdy zvládneš celé hodiny psát, jsi tu jen ty a slova, která zaplňují stránky. Cítíš se být pochopená, i když se vlastně obracíš jen sama k sobě. Věř těm slovům, i když se sama cítíš hrozně nejistá. Schovej si ty deníky. Chraň je. Ulož je někam, později ti budu průvodcem a přítelem.“

https://www.youtube.com/watch?v=S0qrinhNnOM

 

 

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

V roce 1998 založilo pět newyorských kamarádů - Julian Casablancas, Albert Hammond Jr., Fabrizio Moretti, Nick Valensi a Nikolai Fraiture – kapelu, kterou pojmenovali The Strokes. O tři roky později debutovali albem Is This It, které nejenže upřelo pozornost k novým skupinám z jejich města, ale odstartovalo revival garážových kapel.

Vliv The Strokes na hudební terén byl zásadní a v jejich stopách se vydal nespočet epigonů. V roce 2009 označil britský týdeník NME Is This It za album desetiletí a americký Rolling Stone jej v rámci dekády dosadil na druhou příčku těsně za Kid A od Radiohead.

Reklama
Reklama

Příběh zmíněného šílenství, tak jak jej viděli a pamatují si sami aktéři, mapuje orální historie The Last Moment of the Last Rock Band, kterou připravila Lizzy Goodman pro server Vulture. Čtenář se v ní mimo jiné dozví, jak velkou sumu kapela odmítla, než by dala svou skladbu do reklamy na Heineken. Zavzpomíná se také na špatný vliv Courtney Love, která v začátcích s The Strokes často vymetala večírky.

Dojde i na to, jak velké personální rozpory v kapele způsobily drogy. A také vyjde najevo, proč byl na hvězdný status mnohem lépe připravený jejich souputník Jack White z White Stripes než parta kolem Jualiana Casablancase, kolem níž se sice vytvořil kult, ale nikdy zcela nevystoupla do první ligy šoubyznysu.

„Julian byl perfekcionista. Ale to byl Jack White také - a ještě mu navíc lépe sedlo to všechno okolo,“ zamýšlí se novinář Marc Spitz. „Vystupoval jako rocková hvězda. Rozbíjel auta, chodil s Renée Zellweger, zmlátil toho týpka z Von Bondies. Lépe to zvládal, měl silnou vizi a nebyl zatížený nálepkou umělce z New Yorku.“

https://www.youtube.com/watch?v=b8-tXG8KrWs