Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Boko Haram se stahují, ale zanechávají po sobě strach a hlad

Návrat do domu zničeného Boko Haram • Autor: REUTERS
Návrat do domu zničeného Boko Haram • Autor: REUTERS

Před dvěma lety vzbudila velký ohlas unikátní reportáž o dívkách unesených extremisty z Boko Haram, kterou napsal Wolfgang Bauer původně pro týdeník Die Zeit a Respekt ji se svolením autora přeložil a otiskl. Od té doby se nigerijské armádě podařilo tuto brutální sektu v mnoha bitvách porazit, a dokonce vytlačit z obrovského lesa Sambisa, který byl jeho základnou.

Prezident Buhari říká, že válka skončila a Boko Haram jsou poraženi. Nigerijská armáda ujišťuje, že region, kde brutální sekta vznikla, je nyní vcelku bezpečný. Otevřely se mnohé silnice donedávna uzavřené z bezpečnostních důvodu. Stát začal obnovovat některé vypálené vsi. Milion uprchlých civilistů - tedy polovina z celkových dvou milionů utečenců - se dal do pohybu zpět do svých domovů. Jak začátek velkého návratu vypadá, zachycuje aktuální reportáž listu The New York Times.

Popisuje například návrat Idiho Hassana, jeho manželky a šesti dětí. Rodina žila dva roky v uprchlickém táboře závislá na potravinové pomoci, nyní se těší domů na rodinnou farmu. Hassan však ví, že v úplném bezpečí pořád není. Domů se vrací po silnici, na které skupina příznivců Boko Haram jen před několika týdny přepadla armádní vůz a sedm vojáků zabila.

V jiné oblasti, kterou armáda považuje za bezpečnou, pak islámští extremisté postříleli šestnáct civilistů - navrátivších se uprchlíků, kteří v lese nedaleko svých chýší sbírali dřevo na podpal. I humanitární organizace dobře vědí, že musí být opatrné: při dodávkách potravin si podle New York Times piloti helikoptér dávají pozor a létají dostatečně vysoko, aby na ně nedosáhly rakety vzbouřenců.

Životy venkovanů po návratu do domovů komplikují i doprovodné jevy úspěšné armádní ofenzivy proti Boko Haram: vojáci na některých místech zničili vysílače mobilních sítí nebo zakázali prodej nafty, aby zkomplikovali pohyb a komunikaci extremistů. Někteří farmáři po návratu zjišťují, že se v jejich chýších a domech ubytovali jiní uprchlíci, kteří utíkali z ještě méně bezpečných vesnic. OSN nyní požaduje miliardu dolarů na pomoc farmářům. V oblasti hrozí hladomor, protože se venkované minulé roky nemohli starat o své pole.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].