Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Boj ve Vatikánu sílí. Papež se znovu zastal migrantů

Papež František • Autor: REUTERS
Papež František • Autor: REUTERS

V katolické církvi klid hned tak nebude. V médiích se začínají objevovat titulky hrozící otevřeným rozpadem slovutné instituce na dvě křídla, “liberální” a “konzervativní” - uvozovky proto, že z pozice běžného středoevropského liberála je to spíš dělení na “konzervativní” a “ultrakonzervativní”.

A pnutí zjevně sílí. Papež František v pondělí vydal apoštolský dopis, v němž vysvětluje, že starost o migranty a chudé je stejně svatá jako boj proti potratům. Komentátor téměř cítí, jak se v Praze otřásl arcibiskupský palác. Jeho šéf Dominik Duka spolu s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem právě o víkendu požehnal národovecké a konzervativní demonstraci v centru Prahy, kde se právě boj proti potratům mísil pod sochou svatého Václava s bojem proti ohrožení ze strany přistěhovalců. Slovy jednoho z řečníků, exministra obrany Alexandra Vondry: “Rodina a s ní i naše společnost, kultura, civilizace vycházející z křesťansko-židovských kořenů a hodnot, se dostávají pod stále větší tlak…  Z jihu do Evropy směřují ekonomicky motivovaní a islámsky horliví lidé…”

Papež, s velkou pravděpodobností také pevně zakořeněný v křesťansko-židovské tradici, to vidí trošku jinak. “Často slýcháme,” stojí v dopise, “že vzhledem k relativismu a nedokonalostem dnešního světa je například situace migrantů méně důležitým problémem. Někteří katolíci to považují za druhořadý ve srovnání se vážnými otázkami bioetiky. Že takové věci může říkat politik prahnoucí po hlasech voličů, je pochopitelné, ale není to křesťanské.“

Papež pak dodává, že náruč otevřená neznámým poutníkům u vlastních dveří je pro křesťanskou víru zásadní a že to není přechodný výmysl jednoho papeže. “Vidět a jednat milosrdně: to je svatost,” píše František.

Dopis je dlouhý a zdaleka neřeší pouze potraty a migranty, své v něm schytá i internet a sociální sítě. Tiskovou konferenci doprovázelo video, v němž byl povrchní život demonstrován obrazy mladíka mastícího videohry, zatímco hlubokou, “svatou” alternativu představoval šťastný život v rodinném kruhu. Video ovšem také zdůrazňovalo onu zmiňovanou potřebu pečovat o chudé a vítat přistěhovalce, k čemuž jako návdavek Vatikán nabízel rozhovor s muslimským uprchlíkem z Afghánistánu.

Deník The New York Times upozorňuje, že konzervativní část Vatikánu již roky varuje před tím, že papež vede církev na scestí. “Některé pasáže (dopisu) se zdají být přímým napomenutím ultrakonzervativním kardinálům stojícím v čele odporu proti papeži Františkovi,“ píše deník.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].