úterý 10. 4. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

V katolické církvi klid hned tak nebude. V médiích se začínají objevovat titulky hrozící otevřeným rozpadem slovutné instituce na dvě křídla, “liberální” a “konzervativní” - uvozovky proto, že z pozice běžného středoevropského liberála je to spíš dělení na “konzervativní” a “ultrakonzervativní”.

A pnutí zjevně sílí. Papež František v pondělí vydal apoštolský dopis, v němž vysvětluje, že starost o migranty a chudé je stejně svatá jako boj proti potratům. Komentátor téměř cítí, jak se v Praze otřásl arcibiskupský palác. Jeho šéf Dominik Duka spolu s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem právě o víkendu požehnal národovecké a konzervativní demonstraci v centru Prahy, kde se právě boj proti potratům mísil pod sochou svatého Václava s bojem proti ohrožení ze strany přistěhovalců. Slovy jednoho z řečníků, exministra obrany Alexandra Vondry: “Rodina a s ní i naše společnost, kultura, civilizace vycházející z křesťansko-židovských kořenů a hodnot, se dostávají pod stále větší tlak…  Z jihu do Evropy směřují ekonomicky motivovaní a islámsky horliví lidé…”

Reklama
Reklama

Papež, s velkou pravděpodobností také pevně zakořeněný v křesťansko-židovské tradici, to vidí trošku jinak. “Často slýcháme,” stojí v dopise, “že vzhledem k relativismu a nedokonalostem dnešního světa je například situace migrantů méně důležitým problémem. Někteří katolíci to považují za druhořadý ve srovnání se vážnými otázkami bioetiky. Že takové věci může říkat politik prahnoucí po hlasech voličů, je pochopitelné, ale není to křesťanské.“

Papež pak dodává, že náruč otevřená neznámým poutníkům u vlastních dveří je pro křesťanskou víru zásadní a že to není přechodný výmysl jednoho papeže. “Vidět a jednat milosrdně: to je svatost,” píše František.

Dopis je dlouhý a zdaleka neřeší pouze potraty a migranty, své v něm schytá i internet a sociální sítě. Tiskovou konferenci doprovázelo video, v němž byl povrchní život demonstrován obrazy mladíka mastícího videohry, zatímco hlubokou, “svatou” alternativu představoval šťastný život v rodinném kruhu. Video ovšem také zdůrazňovalo onu zmiňovanou potřebu pečovat o chudé a vítat přistěhovalce, k čemuž jako návdavek Vatikán nabízel rozhovor s muslimským uprchlíkem z Afghánistánu.

Deník The New York Times upozorňuje, že konzervativní část Vatikánu již roky varuje před tím, že papež vede církev na scestí. “Některé pasáže (dopisu) se zdají být přímým napomenutím ultrakonzervativním kardinálům stojícím v čele odporu proti papeži Františkovi,“ píše deník.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Britským parlamentem loni v dubnu prošel zákon, který nařizuje společnostem o více než 250 zaměstnancích zveřejňovat platy. Systém má pomoci odkrýt rozdíly v příjmech mezi ženami a muži. Karty už tak muselo odkrýt více než 10 000 zaměstnavatelů ve Spojeném království: a jak píše magazín The Time, podle výsledků mají před sebou ještě dlouhou cestu k rovnosti.

Největší platové rozdíly ve velkých společnostech - takových, jež mají nad 5000 zaměstnanců - panují podle analýzy BBC v bankách Lloyd a Barclays Investment, dosahují až 40 procent. Svou „vlastní ligu“ hraje letecká společnost Ryanair s rozdílem 72 procent. Okolo 8 procent firem platové rozdíly podle hlášení nemá. Mezi ně patří například řetězce jako Costa, KFC, McDonald’s nebo Starbucks. A 14 procent firem hlásí, že na některých pozicích jsou ženy placeny lépe než muži; jedná se například o Tesla Motors nebo prodejce elektroniky Richer Sounds.

Reklama
Reklama

Odlišný pohled v této souvislosti nabízí týdeník The Economist. Znovu připomíná svou loňskou analýzu, ve které tvrdí, že rozdílné platy na totožných pozicích téměř neexistují. Za příklad dává například již zmiňované aerolinky, kde jsou platové rozdíly největší, ale ne za stejnou práci.  Muži bývají zaměstnaní jako piloti, když to ženy obstarávají zbylé funkce v letadle. Muži a ženy nejsou placeni odlišně, ale nemají stejnou práci. V Británii tak podle magazínu není problém s diskriminací jako spíše s obsazováním žen do vyšších pracovních pozic.

Podobně to vidí konzervativní poslankyně Nicky Morgan. V textu pro The Guardian píše, že nejpravděpodobnějším důvodem platové nerovnosti je nepoměr mužů a žen ve vrcholných pozicích.  S důležitostí postu se procento žen v těchto pozicích snižuje. Kdyby ve vrcholných pozicích bylo více žen, rozdíly v platu by nebyly tak markantní, dodává.

The Guardian pak ve svém komentáři poukazuje zejména na celkový přístup firem k této problematice. Velká část z nich údaje o platech odevzdávala až těsně před deadlinem, nebo vůbec - což na ostrovech má právní postih. Podle listu to vypovídá o celkovém přístupu k této problematice, respektive o snaze zamezit podrobnější analýze a vyhnout se tak veřejné ostudě. „Společnosti by se měly snažit vymazat platové rozdíly, nikoli se jen snažit zamezit hanbě,“ konstatuje The Guardian.

Požadovat po firmách, aby zveřejňovaly platové rozdíly, není podle listu kouzelná hůlka. Ale rozhodně to je správný krok: „Riskovat špatnou reputaci, aby pak schopné ženy odmítaly pracovat ve firmách, kde jsou velké platové rozdíly, by mělo být hlavním nástrojem, proč tyto informace zveřejňovat.“

I americký Time vidí otevření veřejné diskuse jako zásadní pokrok. Za mořem se právě v úterý slaví letošní  Equal Pay Day a magazín k tomu datu postupně přinesl několik textů. V jednom z nich píše, že platová nerovnost souvisí i se sexuálním obtěžováním. Pokud kvůli němu ženy opustí dosavadní práci, často začínají na novém místě na nižší pozici, což se opět promítá do rozdílu v platech.

Zároveň Time v této souvislosti připomíná, že hnutí #MeToo, pod jehož hlavičkou se ženy svěřují se sexuálním obtěžováním, inspirovalo  podobnou aktivitu Time’s Up. Založily ji známé ženy pracující v Hollywoodu a soustředí se právě na bezpečné a rovné a podmínky na pracovišti včetně platů. Obecně v USA platí, že za práci, za kterou ženy dostanou 0,8 dolaru, mají muži rovný dolar - a aby prý ženy dosáhly na vyšších pozicích stejný plat, potřebují k tomu o jeden stupeň vyšší akademické vzdělání než muži.

https://www.youtube.com/watch?v=f7–1YqzCmco