Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Společnost

Bitcoin je v křeči, stojí o polovinu méně než před Vánoci

Stroj na těžbu bitcoinu a papírová peněženka s QR kódem, pod kterým je uložená virtuální měna • Autor: REUTERS
Stroj na těžbu bitcoinu a papírová peněženka s QR kódem, pod kterým je uložená virtuální měna • Autor: REUTERS

Příznivci bitcoinu tomu říkají jen korekce, ale ve skutečnosti je to pořádný sešup. Kryptoměna, jejíž pohádkový růst koncem loňského roku zlákal i mnohé běžné střadatele, ztratila od víkendu čtvrtinu hodnoty.  Obchodníci mluví o tom, že trh zachvátil panický výprodej kvůli znepokojivým zprávám o regulačních záměrech v Koreji a v Číně.

Ve středu dopoledne kurz spadl na evropské internetové burze Bitstamp až na 10065 dolarů za jeden bitcoin, což je nejméně za šest týdnů - a skoro polovina toho, kde se bitcoin obchodoval ve svých nejlepších chvílích před Vánoci, píše agentura Reuters. Padají i další kryptoměny jako Ethereum a Ripple – v obavách z toho, že Korea a Čína by mohly obchodování s těmito novými tipy aktiv úplně zakázat a že se tím budou inspirovat další země.

„Na trhu je velká panika. Lidé prodávají a snaží se rychle vzít roha,“ říká v Reuters Charles Hayter, zakladatel firmy Cryptocompare, která do kryptoměn investuje. A jako spouštěč zmiňuje právě nynější nejistotu ohledně nových regulačních záměrů. V Koreji se mánie kolem kryptoměn na přelomu roku přehoupla do stádia, kdy si na jejich nákup lidé brali půjčky a hypotéky a kupovali bitcoiny od obchodníků i s přirážkami v řádu desítek procent – ve vidině, že růstový trend vydrží a že vydělají.

Korejská vláda proto chce proti horečce zakročit, aby předešla rozsáhlejší finanční krizi. Podobně se začali vyjadřovat i regulátoři v Číně a v Japonsku, ale i ve Francii nebo v USA. Podle Reuters se očekává, že kryptoměny a jejich regulace budou i jedním z témat summitu G20 v Argentině v březnu, což podle některých obchodníků může spekulantům sebrat chuť sázet do té doby na další růst.

V úterý bitcoin zažil největší denní propad za čtyři měsíce, tedy zhruba za dobu, kdy se z něj stala investiční příležitost vnímaná širší veřejností. Nastává tak pravý opak toho, co se dělo loni, kdy bitcoin v prosinci vystoupal skoro až na 20 tisíc dolarů a během roku jeho držitelé zbohatli skoro o dva tisíce procent. „Tohle je moment, kdy se rozhoduje, jestli přijde krach, nebo ne,“ zhodnotil pro Reuters situaci Steven Englander z newyorské investiční společnosti Rafiki Capital.

Agentura Bloomberg k dění přidala i srovnávací graf, který ukazuje, že u bitcoinu by klidně mohlo nyní jít o prasknutí bubliny – podobně jako v roce 2000 u internetových akcií nebo u tulipánových cibulek v 17. století. „Nynější výkyvy bitcoinu přinesly novou naléhavost otázce, která zaměstnávala pozorovatele trhu celý minulý rok – a sice jestli kryptoměny spadnou jako jedna z největších bublin v historii,“ píše Bloomberg. Je však samozřejmě možné, že jde jen o „korekci“ – a že investoři do kryptoměn, kteří dnes levně nakoupí, se budou ostatním jen smát.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].