Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Bělorusko jde do války – s neexistující zemí, která ožila na internetu

Běloruská vojenská přehlídka; ilustrační foto • Autor: Archiv
Běloruská vojenská přehlídka; ilustrační foto • Autor: Archiv

Bělorusko a Rusko chystají společné vojenské cvičení, které se uskuteční v polovině září. Manévry budou největší od konce studené války - a že se obě země připravují skutečně poctivě, ukázaly i nedávno zveřejněné plány. Běloruská armáda v nich vytvořila tři imaginární státy, odkud má přijít útok: první z nich, Vejšnorie, se nachází na severu Běloruska - a další dva, Vesbarie a Lubenie, zastupují dnešní Litvu, respektive Polsko.

Internet se ovšem okamžitě chopil příležitostia fiktivní Vejšnorie už dnes nevypadá zase tak fiktivně – vtipálci zemi vytvořili vlastní stránku na Wikipedii, na Facebooku zase někdo rozpracoval podrobnou mapu, navrhl design vojenských uniforem a vytvořil vlajku i znak země. Existuje i webová stránka s formulářem pro Bělorusy, kteří by si chtěli zažádat o občanství Vejšnorie; prý už jich tak učinilo několik stovek.

Vrcholem satirické aktivity je založení twitterového účtu ministerstva zahraničí této země (@Vaisnoria_MFA). Jeho autoři seriozně laděnými komentáři parodují účet ruského ministerstva. Zatím stačili vyhlásit částečnou mobilizaci, zakázat vstup do země běloruskému náčelníkovi generálního štábu či slíbit „med, guláš a špek“ těm vojákům Běloruska, kteří se vzdají.

Některá jejich vyjádření mají navzdory satirickému ladění značně blízko k realistickému popisu situace a odráží se v nich napětí, které momentálně v regionu panuje. „Je pravděpodobné, že konflikt mezi Vejšnorií a Běloruskem byl vyprovokován Moskvou, která se tak snaží zabránit naší zemi ve vstupu do NATO a Evropské unie,“ říká se v jednom vyjádření, které nápadně připomíná osud Ukrajiny.

Jak také poukazuje server ForeignPolicy, vtípky přicházejí v situaci, kdy východní soused Běloruska eskaluje napětí. Rusko má prý v plánu na cvičení poslat až 100 000 vojáků a 4000 tanků ve snaze dokázat vojenskou dominanci v regionu. Někteří analytici také spekulují, že v době, kdy se hovoří o vzrůstajícím napětí mezi Putinem a prezidentem Alexandrem Lukašenkem, má taková síla Bělorusku připomenout, kde je jeho místo.

https://twitter.com/Vaisnoria_MFA/status/903233491709591554

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].