čtvrtek 4. 1. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

 

Steve Bannon, který Donaldu Trumpovi pomohl dostat se Bílého domu a pak se stal jeho hlavním poradcem, se s americkým prezidentem nyní zřejmě definitivně rozchází ve zlém. Poté, co Trump Bannona loni v létě vyhodil ze svého okruhu spolupracovníků, nyní vychází kniha, ve které bývalý Trumpův spolupracovník bývalého šéfa ostře kritizuje a pomlouvá jeho rodinu. A mimo jiné naznačuje, že se Trumpův tým během volební kampaně dopustil zrady, píše deník New York Times.

Autorem knihy Fire and Fury: Inside the Trump White House (Oheň a hněv: S Trumpem v Bílém domě) je novinář Michael Wolff. Kniha má vyjít příští týden, ale její výtisk přednostně získala redakce britského deníku Guardian, která z ní cituje. Značná část děje se odehrává během prezidentské kampaně v boji o Bílý dům, kdy byl Bannon Trumpovým hlavním stratégem;  je proto logicky v knize hojně citovaný a například Trumpovu dceru Ivanku tu označuje za „hloupou jako tágo“.

Pro Trumpa jsou ale zřejmě citlivější jiné pasáže. Především ty, kde se Bannon vyjadřuje o setkání prezidentova syna Donalda Trumpa Juniora, šéfa kampaně Paula Manaforta a Trumpova zetě Jareda Kushnera s Rusy, které proběhlo během volební kampaně v Trumpově newyorském mrakodrapu Trump Tower. Ke schůzce došlo poté, co prostředník mezi ruskou stranou a Trumpovým týmem slíbil dodat kompromitující materiály na demokratickou kandidátku Hillary Clinton. Zjistil to loni v létě deník The New York Times.

Ivanka Trump and her husband, White House Senior Adviser Jared Kushner, look on as President Donald…
Ivanka Trump, Jared Kushner a Donald Trump • Autor: New York Times, Profimedia

„Tři nejvýše postavení představitelé kampaně si mysleli, že je dobrý nápad setkat se zcela bez právníků se zahraniční vládou uvnitř Trump Tower v zasedací místnosti na 25. podlaží. Neměli vůbec žádné právníky,“ popsal prý ve Wolffově knize událost Bannon. „I kdybyste si mysleli, že to není vlastizrádné nebo nevlastenecké nebo špatné, a já si náhodou myslím, že všechny ty přívlastky sedí, měli okamžitě zavolat FBI,“ míní v nové knize exporadce. A také tu říká, že tým FBI zkoumající možné ovlivňování voleb z Ruska vedený zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem se nezadržitelně blíží k doznání viny od členů Trumpova týmu. „Dona Juniora zmáčknou ve vysílání celostátní televize,“ řekl údajně Bannon publicistovi Wolffovi.

Prezident na výroky svého exporadce reagoval se slovy, že se zbláznil, a Bannona exkomunikoval z kruhu svých blízkých. Trump v psaném prohlášení uvádí, že Bannon měl „na našem historickém vítězství velmi malou zásluhu“ a v prezidentských volbách „myslel jenom na sebe“. „Poté, co byl vyhozen, nepřišel jen o práci, ale i o rozum,“ napsal Trump v prohlášení.

Steve Bannon je zakladatelem a bývalým šéfredaktorem zpravodajského serveru Breitbart News, který během kampaně šířil často neobjektivní články na podporu Trumpa a před prezidentskými volbami výrazně přispěl k šíření jeho popularity. Rozchod Trumpa s Bannonem nadšeně přivítali republikánští kongresmani, kterým Bannonův agresivní a dryáčnický styl vadil.

Je však otázkou, do jaké míry je Wolffova kniha objektivní. Novinář byl u svých předchozích děl několikrát obviněn, že si fakta a výroky přizpůsobuje svým potřebám a své fantazii. Celá kauza kolem Wolffovy knihy navíc později nabrala nečekaný směr, když Steve Bannon v rozhlasovém pořadu označil Donalda Trumpa za „velkého muže“. „Podporuji ho dnem i nocí,“ řekl Bannon v pořadu Breitbart News Tonight, který vysílá rádio Sirius XM. Na druhé straně se však objevila na BBC aktuální informace, že advokáti se snaží vydání knihy zastavit a Trump zvažuje i další právní kroky.

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Bezpečnostní experti tento týden odhalili několik vážných výrobních vad, které mají počítačové čipy vyrobené americkou firmou Intel a společnostmi AMD a ARM Holdings. Vady přímo neohrožují chod počítačů či telefonů, ale dělají je zranitelnějšími vůči případným útokům hackerů, kteří ze zařízení mohou získat citlivé informace jako například přístupová hesla k osobním účtům. Zpráva vyvolala paniku a způsobila pokles akcií postižených firem.

Jak uvádí server BBC, problémy podle se týkají procesorů vyrobených od roku 1995 – jde tedy o miliardy čipů rozptýlené po celém světě.  Čipy od Intelu používá 80–90 procent všech vyrobených počítačů. Intel prý o bezpečnostní závadě na čipech ví už měsíc a hodlal o ní sám informovat veřejnost příští týden, až bude mít hotový ochranný software. Předběhl ho však odborný technologický server The Register, který o problému informoval svět už v úterý.

U procesorů od tří zmíněných firem se jedná o dvě výrobní slabiny. První z nich má název Meltdown a výrobci tvrdí, že ochranné softwarové „záplaty“ bránící riziku útoků už byly zveřejněny, případně se objeví během několika dnů. Druhá slabina zvaná Spectre je mnohem složitější na ochranu a zatím na ni žádný lék neexistuje, píše BBC.

Meltdown postihuje laptopy, stolní počítače a internetové servery s čipy od Intelu. Spectre má potenciálně ještě větší dopad - postihuje chytré telefony, tablety a počítače poháněné čipy Intel, ARM a AMD. Riziko se týká také datových center a přístrojů připojených přes cloud.  The Register uvádí, že chyba je přímo v architektuře procesorů.  Škodlivý kód se může dostat až do prostoru, který je vyhrazen pro jádro systému. Z něj se pak narušitel může dostat ke „klíčům od systému“ - tedy k heslům, kódům a dalším informacím, skrze něž může ovládnout počítač. Nicméně zjištěné slabiny prý zatím nebyly zneužity.

Také server Gizmodo – jejž cituje web České televize - upozorňuje, že Meltdown ani Spectre není možné opravit hardwarově. A ani je nejde vyřešit jednoduchou záplatou pomocí kódu. Opravit chybu tedy není úplně možné, ale dá se složitě záplatovat. Ukazuje se ovšem, že toto řešení počítače zpomaluje - v některých testech až o 20 procent, jiné jen kolem pěti procent - záleží jak na typu procesoru, tak na konkrétním úkolu. Jak se to dotkne obyčejných uživatelů, ještě není jasné, nicméně dopad bude spíše menší. Mnoho náročnějších operací obstará grafická karta. Větší dopad se dá očekávat u serverů.

Zmíněné softwarové „záplaty“ vyvíjejí provozovatelé tří hlavních operačních systémů: Microsoft, Apple a Linux. Microsoft ve čtvrtek zveřejnil ochranný software pro závadu Meltdown pro Windows 10, který prý bude použitelný i pro verze 7 a 8. Firma Google tvrdí, že telefony s nejnovějším zabezpečením jsou chráněné, stejně jako uživatelé služby Gmail. Ochranný software pro prohlížeč Chrome má být zveřejněn 23. ledna. Pracuje se také na ochraně počítačů firmy Apple; jestli jsou ohrožené i přístroje iPhone a iPad, není jisté.