0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu4. 1. 20184 minuty

Bannon se zbláznil, reaguje Trump na knihu, v níž ho exporadce pomlouvá

Stephen Bannon • Autor: REUTERS

Steve Bannon, který Donaldu Trumpovi pomohl dostat se Bílého domu a pak se stal jeho hlavním poradcem, se s americkým prezidentem nyní zřejmě definitivně rozchází ve zlém. Poté, co Trump Bannona loni v létě vyhodil ze svého okruhu spolupracovníků, nyní vychází kniha, ve které bývalý Trumpův spolupracovník bývalého šéfa ostře kritizuje a pomlouvá jeho rodinu. A mimo jiné naznačuje, že se Trumpův tým během volební kampaně dopustil zrady, píše deník New York Times.

Autorem knihy Fire and Fury: Inside the Trump White House (Oheň a hněv: S Trumpem v Bílém domě) je novinář Michael Wolff. Kniha má vyjít příští týden, ale její výtisk přednostně získala redakce britského deníku Guardian, která z ní cituje. Značná část děje se odehrává během prezidentské kampaně v boji o Bílý dům, kdy byl Bannon Trumpovým hlavním stratégem;  je proto logicky v knize hojně citovaný a například Trumpovu dceru Ivanku tu označuje za „hloupou jako tágo“.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pro Trumpa jsou ale zřejmě citlivější jiné pasáže. Především ty, kde se Bannon vyjadřuje o setkání prezidentova syna Donalda Trumpa Juniora, šéfa kampaně Paula Manaforta a Trumpova zetě Jareda Kushnera s Rusy, které proběhlo během volební kampaně v Trumpově newyorském mrakodrapu Trump Tower. Ke schůzce došlo poté, co prostředník mezi ruskou stranou a Trumpovým týmem slíbil dodat kompromitující materiály na demokratickou kandidátku Hillary Clinton. Zjistil to loni v létě deník The New York Times.

Ivanka Trump, Jared Kushner a Donald Trump • Autor: Profimedia, New York Times
Ivanka Trump, Jared Kushner a Donald Trump
Ivanka Trump, Jared Kushner a Donald Trump • Autor: Profimedia, New York Times

„Tři nejvýše postavení představitelé kampaně si mysleli, že je dobrý nápad setkat se zcela bez právníků se zahraniční vládou uvnitř Trump Tower v zasedací místnosti na 25. podlaží. Neměli vůbec žádné právníky,“ popsal prý ve Wolffově knize událost Bannon. „I kdybyste si mysleli, že to není vlastizrádné nebo nevlastenecké nebo špatné, a já si náhodou myslím, že všechny ty přívlastky sedí, měli okamžitě zavolat FBI,“ míní v nové knize exporadce. A také tu říká, že tým FBI zkoumající možné ovlivňování voleb z Ruska vedený zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem se nezadržitelně blíží k doznání viny od členů Trumpova týmu. „Dona Juniora zmáčknou ve vysílání celostátní televize,“ řekl údajně Bannon publicistovi Wolffovi.

Prezident na výroky svého exporadce reagoval se slovy, že se zbláznil, a Bannona exkomunikoval z kruhu svých blízkých. Trump v psaném prohlášení uvádí, že Bannon měl „na našem historickém vítězství velmi malou zásluhu“ a v prezidentských volbách „myslel jenom na sebe“. „Poté, co byl vyhozen, nepřišel jen o práci, ale i o rozum,“ napsal Trump v prohlášení.

Steve Bannon je zakladatelem a bývalým šéfredaktorem zpravodajského serveru Breitbart News, který během kampaně šířil často neobjektivní články na podporu Trumpa a před prezidentskými volbami výrazně přispěl k šíření jeho popularity. Rozchod Trumpa s Bannonem nadšeně přivítali republikánští kongresmani, kterým Bannonův agresivní a dryáčnický styl vadil.

Je však otázkou, do jaké míry je Wolffova kniha objektivní. Novinář byl u svých předchozích děl několikrát obviněn, že si fakta a výroky přizpůsobuje svým potřebám a své fantazii. Celá kauza kolem Wolffovy knihy navíc později nabrala nečekaný směr, když Steve Bannon v rozhlasovém pořadu označil Donalda Trumpa za „velkého muže“. „Podporuji ho dnem i nocí,“ řekl Bannon v pořadu Breitbart News Tonight, který vysílá rádio Sirius XM. Na druhé straně se však objevila na BBC aktuální informace, že advokáti se snaží vydání knihy zastavit a Trump zvažuje i další právní kroky.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].